Մամուլում կարդացի, որ երեկ ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանն ընդունել է ՄԱԿ-ի Զբոսաշրջության համաշխարհային կազմակերպության գլխավոր քարտուղարին և հանդիպման ընթացքում նշել, որ զբոսաշրջությունը Հայաստանում տնտեսության գերակա ճյուղ է, և չնայած այդ ոլորտում տարեկան մոտ 20 տոկոս աճ է գրանցվում, իսկ ներքին զբոսաշրջության առումով՝ փոքր-ինչ ավելին, այնուամենայնիվ, Հայաստանում զբոսաշրջությունը շատ մեծ ներուժ ունի, որն անհրաժեշտ է լիարժեք օգտագործել:
Որպես ընթերցող կամ ավելի շուտ որպես այս երկրի, առավել ևս հանրապետության զբոսաշրջության զարգացման գործում կարևոր դերակատարություն ունեցող տարածաշրջանի բնակիչ, գուցե պիտի ուրախանայի նկատված աճով և իրականացվող նախաձեռնություններով, եթե հենց երեկ մայրաքաղաքից ու օվկիանոսի այն կողմից մեր մարզում գտնվող հյուրերս չպատմեին, թե ինչպես են «Տաթևի թևեր» ճոպանուղի նստելու համար մի քանի ժամ հերթ կանգնել արևի տակ, քանի որ տարածքում, որտեղ գտնվում է, այսպես ասած, սպասավայրը, ո'չ նստարաններ կան, ո'չ էլ անգամ ամռան այս տապից կամ անձրևից պաշտպանվելու համար հովանոց- ծածկոցներ:
Իսկ ամենազավեշտալին, որն անգամ մարդկային երևակայության մեջ դժվար է տեղավորել, բնության հրաշքի` Շաքիի ջրվեժի «սեփականաշնորհումն է»: Արդարության համար ասեմ, որ այս խնդրին ինքս մի քանի անգամ ականատես եմ եղել. կապված նրա հետ, թե որքան ես վճարում, կարող ես ջրվեժը տեսնել կա'մ մասնակի, կա'մ ամբողջ շքեղությամբ, քանի որ պիտի «խոսես» ինչ- որ մեկի հետ (ով քեզ դիմավորում է ջրվեժ տանող ճանապարհի դարպասի մոտ), «ձեռը փող դնես», որ ... ջուրը միացնեն: Իսկ, եթե նախապես մտքովդ չի անցել, որ ջրվեժն «ամենքին է հավասար» բարձրաբերձ լեռան վրա հազիվ ջրի մի քանի շիթ կնկատես ու երևի զարմանաս էլ, թե էստեղ տեսնելու ինչ կա, որ...
Իսկապես, ինչ կա որ մեր երկրում տեսնելու, եթե զբոսաշրջությունը տնտեսության զարգացման հետ կապելը շփոթվում է համարյա կոռուպցիայի հետ:

Прочитала в прессе о том, что вчера президент Серж Саргсян принял генерального секретаря Всемирной организации туризма и в ходе встречи отметил, что в Армении туризм является превалирующим направлением экономики и что хотя в этой сфере ежегодно регистрируется 20-процентный рост, туризм в нашей стране имеет очень большой потенциал, который необходимо полноценно использовать.
Как читатель или, скорее, как житель региона, играющего важную роль в деле развития туризма в республике, я должна была обрадоваться развитию туристической сферы и осуществляющимся инициативам, если бы находящиеся в нашей области гости из столицы и из-за океана не рассказали вчера о том, как несколько часов простояли в очереди под солнцем, чтобы сесть на канатную дорогу "Крылья Татева", поскольку на территории, где находится "зал ожидания", нет ни стульев, ни даже навеса для защиты от солнца и дождя.
Но самый абсурдный факт, который просто не укладывается в голове, это "приватизация" чуда природы – водопада в Шаки. Отмечу, что я сама несколько раз сталкивалась с этой проблемой: в зависимости от вносимой платы водопад можно увидеть или частично, или во всей его красе, поскольку нужно "поговорить" с кем надо (с тем, кто встречает тебя у ворот дороги, ведущей к водопаду), дать ему "в лапу", чтобы он ... включил воду. А если заранее не подумать об этом, то на высокой скале можно увидеть лишь несколько струй воды и удивиться: а что тут интересного?...
А действительно, что можно увидеть в нашей стране, если увязывание туризма с развитием экономики смешивается почти что с коррупцией.