Գարնան արևը եթե ինձ չտաքացրեց, աշնան արևն էլ պետք չէ. կարկուտից տուժած գյուղացի
«Ծաղկած բերքս հողին է հավասարվել, սերմը տան, որ ի՞նչ անեմ»,- Փոքր Արմավիր գյուղի բնակիչ Եղիազար Ասմարյանը, ով օրերս կարկտահարումից տուժած 47 համայնքներից մեկի ներկայացուցիչն է, անիմաստ է համարում պետության կողմից սերմ տրամադրելու տեսքով առաջարկված օգնությունը, քանի որ «այդ սերմը, լավագույն դեպքում, աշնանը փոքր բերք կարող է տալ», որը, ըստ գյուղացու, հարցի լուծում չէ:
«Մենք պետությունից ակնկալում ենք ընդամենը մի քիչ աջակցություն՝ սառեցնել գյուղացիական վարկերը, որպեսզի գոնե մինչև մյուս տարի ի վիճակի լինենք դրանք մարել»,- ասուլիսի ժամանակ ասաց Եղիազարը:
Նույն համայնքի բնակիչ, նախկին ազատամարտիկ Ասատուր Հայրապետյանը, խոսելով փոխգյուղնախարարի՝ Փոքր Արմավիր և Հայկավան համայնքներ կատարած այցի մասին, ասաց, որ իրենք հուսադրող ոչինչ չլսեցին, և որ պետք չէ գյուղացուն սոսկ հուսադրող խոսքեր ասել, անհրաժեշտ են նաև կոնկրետ գործողություններ:
«Յուրաքանչյուր գյուղացի միջինն ունի 2-3 միլիոն դրամ՝ տարբեր բանկերից վերցրած վարկ: Երբ պետությանը դիմում ենք, ասում են, որ դրանք մասնավոր բանկեր են, մենք ոչինչ անել չենք կարող: Սա ստրատեգիական նշանակության աղետ էր, որը 10 քայլով խթանում է արտագաղթը»,- ասաց Ասատուր Հայրապետյանը և հավելեց, որ ոչնչացված խաղողի վազը կձևավորվի միայն 3 տարի հետո, և իրենք չգիտեն, թե այդ ընթացքում ինչով են սնվելու:
«Դեռ մեկ շաբաթ առաջ մենք, այսպես ասած, սոցիալապես ապահով էինք, այսօր գրեթե բոլորս դարձել ենք սոցիալապես անապահով»,- ասաց փոքրարմավիրցի Սրապիոն Նազարյանը, խոսելով կառավարության առաջարկած մոդելի մասին, որի համաձայն՝ օգնություն է տրամադրվելու կարկուտից տուժած այն գյուղացիներին, ովքեր սոցիալապես անապահով են:
«Երեկ՝ կրակը դեռ «Սպայկայում», կառավարությունն ասաց, որ կօգնեն այդ կազմակերպությանը: Ինչի՞ համար, ձե՞րն է, դրա համար: Իսկ գյուղացի՞ն: Նա արդեն մեկ շաբաթ է, ինչ մղկտում է իր ցավի մեջ, իսկ կառավարությունը մինչև հիմա դեռ վնասի չափն է հաշվում»,- ասաց «Աջակցություն արմավիրցիներին» նախաձեռնության ներկայացուցիչ Նարե Գրիգորյանը:
«Մեծական մի խոսք կա,- նկատեց Ասատուր Հայրապետյանը,- գարնան արևը եթե ինձ չտաքացրեց, աշնան արևն էլ պետք չէ»:

"Если весеннее солнце меня не согревает, то и осеннее не нужно" –пострадавший от града фермер
"Весь мой урожай погиб, сравнялся с землей. Если сейчас дадут семена, что мне с ними делать?" – сказал сегодня на пресс-конференции житель села Покр Армавир Егиазар Асмарян, представитель одной из 47 пострадавших от градобития общин. Асмарян считает бессмысленной предложенную государством помощь в виде раздачи семян, поскольку "эти семена в лучшем случае могут дать небольшой урожай осенью", что, по словам фермера, не является решением вопроса.
"Мы ожидаем от государства небольшого содействия: пусть заморозят крестьянские кредиты, чтобы мы смогли погасить их хотя бы до следующего года",- сказал Егиазар Асмарян.
Житель той же общины, ветеран Карабахской войны Асатур Айрапетян, говоря о визите замминстра сельского хозяйства в села Покр Армавир и Айкаван, отметил, что ничего обнадеживающего они не услышали и что крестьянам нужны конкретные действия.
"Каждый фермер взял в различных банках кредиты на сумму в среднем 2-3 миллиона драмов. Когда мы обращаемся к правительству, нам говорят, что это частные банки, мы ничего не можем сделать. Это бедствие стратегического значения, которое еще сильнее начнет стимулировать миграцию",- сказал Асатур Айрапетян, добавив, что уничтоженная виноградная лоза сформируется лишь через 3 года, и на что жить все это время, люди не знают.
"Если еще неделю назад мы считались социальными обеспеченными, то сегодня практически все стали "социально необеспеченными",- заметил другой житель Покр Армавира Срапион Назарян, говоря о предложенной правительством модели, согласно которой помощь будет оказана тем пострадавшим от града крестьянам, которые считаются социально необеспеченными.
"Вчера, когда "Спайка" еще горела, правительство заявило, что окажет помощь этой компании. Почему? Потому что она вам принадлежит? А как же крестьяне? Они уже неделю убиваются, страдают, а правительство до сих пор подсчитывает размер причиненного ущерба",- сказала представитель инициативы "Помощь армавирцам" Наре Григорян.
"Наши деды говорили: если весеннее солнце меня не согревает, то и осеннее не нужно",- добавил Асатур Айрапетян.