Գարնան արևը եթե ինձ չտաքացրեց, աշնան արևն էլ պետք չէ. կարկուտից տուժած գյուղացի
«Ծաղկած բերքս հողին է հավասարվել, սերմը տան, որ ի՞նչ անեմ»,- Փոքր Արմավիր գյուղի բնակիչ Եղիազար Ասմարյանը, ով օրերս կարկտահարումից տուժած 47 համայնքներից մեկի ներկայացուցիչն է, անիմաստ է համարում պետության կողմից սերմ տրամադրելու տեսքով առաջարկված օգնությունը, քանի որ «այդ սերմը, լավագույն դեպքում, աշնանը փոքր բերք կարող է տալ», որը, ըստ գյուղացու, հարցի լուծում չէ:
«Մենք պետությունից ակնկալում ենք ընդամենը մի քիչ աջակցություն՝ սառեցնել գյուղացիական վարկերը, որպեսզի գոնե մինչև մյուս տարի ի վիճակի լինենք դրանք մարել»,- ասուլիսի ժամանակ ասաց Եղիազարը:
Նույն համայնքի բնակիչ, նախկին ազատամարտիկ Ասատուր Հայրապետյանը, խոսելով փոխգյուղնախարարի՝ Փոքր Արմավիր և Հայկավան համայնքներ կատարած այցի մասին, ասաց, որ իրենք հուսադրող ոչինչ չլսեցին, և որ պետք չէ գյուղացուն սոսկ հուսադրող խոսքեր ասել, անհրաժեշտ են նաև կոնկրետ գործողություններ:
«Յուրաքանչյուր գյուղացի միջինն ունի 2-3 միլիոն դրամ՝ տարբեր բանկերից վերցրած վարկ: Երբ պետությանը դիմում ենք, ասում են, որ դրանք մասնավոր բանկեր են, մենք ոչինչ անել չենք կարող: Սա ստրատեգիական նշանակության աղետ էր, որը 10 քայլով խթանում է արտագաղթը»,- ասաց Ասատուր Հայրապետյանը և հավելեց, որ ոչնչացված խաղողի վազը կձևավորվի միայն 3 տարի հետո, և իրենք չգիտեն, թե այդ ընթացքում ինչով են սնվելու:
«Դեռ մեկ շաբաթ առաջ մենք, այսպես ասած, սոցիալապես ապահով էինք, այսօր գրեթե բոլորս դարձել ենք սոցիալապես անապահով»,- ասաց փոքրարմավիրցի Սրապիոն Նազարյանը, խոսելով կառավարության առաջարկած մոդելի մասին, որի համաձայն՝ օգնություն է տրամադրվելու կարկուտից տուժած այն գյուղացիներին, ովքեր սոցիալապես անապահով են:
«Երեկ՝ կրակը դեռ «Սպայկայում», կառավարությունն ասաց, որ կօգնեն այդ կազմակերպությանը: Ինչի՞ համար, ձե՞րն է, դրա համար: Իսկ գյուղացի՞ն: Նա արդեն մեկ շաբաթ է, ինչ մղկտում է իր ցավի մեջ, իսկ կառավարությունը մինչև հիմա դեռ վնասի չափն է հաշվում»,- ասաց «Աջակցություն արմավիրցիներին» նախաձեռնության ներկայացուցիչ Նարե Գրիգորյանը:
«Մեծական մի խոսք կա,- նկատեց Ասատուր Հայրապետյանը,- գարնան արևը եթե ինձ չտաքացրեց, աշնան արևն էլ պետք չէ»:

Hailstorm Hit Farmers: "We want the government to freeze our loan payments"
Representatives of 47 rural communities whose plantings were wiped out in a recent hailstorm scoffed at government assistance proposals, labelling them as insufficient and ill-targeted.
Yeghiazar Asmaryan, from the village of Pokr Armavir, told reporters that his spring crop “had been levelled to the ground” and that the government’s offer of new seed would only result in a small harvest come the fall.
“All we are asking is for the government to freeze our loan payments so that we can get back on our feet and be able to pay them next year, said Mr. Asmaryan.
Asatour Hayrapetyan, another Pokr Armavir resident, said he heard nothing encouraging during a visit to the affected communities by the Deputy Minister of Agriculture.
“Most villagers have taken an average of 2-3 million AMD in loans from the banks. The government argues that the lenders are private banks and that it can do nothing. Such an approach can only encourage further migration from the country,” said Mr. Hayrapetyan, adding that it will take three years for his grapevines to recoup and that he doesn’t know how his family will survive in the interim.
“A few weeks ago you could say we were socially protected. Today, practically all of us are socially unprotected,” said Pokr Aravir resident Srapion Nazaryan.
Nareh Grigoryan, a representative of the “Movement to Assist Residents of Armavir”, told reporters that for the past week local farmers have been voicing their pain while the government is still tallying the damage.
“There’s a wise adage that says if the spring sun doesn’t warm me, there is no need for the autumn sun,” Asatour Hayrapetyan noted.