Մայիսի 20-ին՝ ժամը 19:30, «Արամ Խաչատրյան» համերգասրահում Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախումբը (ՀՊԵՆ) և RP Musical management կազմակերպությունը նախաձեռնել են բարեգործական համերգ՝ Գյումրու Լորդ Բայրոնի անվան թիվ 20 դպրոցին օգնելու համար։ Համերգային նախագծի շրջանակներում աջակցություն է ցուցաբերում նաև ՀՀ-ում Մեծ Բրիտանիայի դեսպանատունը։
ՀՊԵՆ-ը, գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր Սերգեյ Սմբատյանի ղեկավարությամբ, և բրիտանացի ջութակահար Ռաֆայել Զամբռզիսկի-Պեյնը կներկայացնեն Չայկովսկու, Մենդելսոնի ստեղծագործությունները, Մոցարտի ջութակի թիվ 5 կոնցերտը։ Համերգին որպես հրավիրյալ դիրիժոր կմասնակցի նաև Թոմաս Քարոլը։
Համերգից ստացված միջոցները կուղղվեն կրթօջախի ջեռուցման և ջրամատակարարման համակարգերի բարելավմանը։
Նշենք, որ Գյումրու Լորդ Բայրոնի անվան թիվ 20 դպրոցը կառուցվել է 1988թ. ավերիչ երկրաշարժից հետո Միացյալ Թագավորության կողմից։ Դպրոցի բացման արարողությանը 1990թ. հունիսի 10-ին ներկա է եղել Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Մարգարետ Թետչերը։
Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախումբի համերգների յուրաքանչյուր գնված տոմսի արժեքի 10%-ը նվիրաբերվում է «Նվիրի´ր կյանք» բարեգործական հիմնադրամին, որն իր ամբողջ ներուժն ուղղում է քաղցկեղով և արյան հիվանդություններով տառապող հայ մանուկների կյանքի փրկությանը: Այս մասին հայտնում է ՀՊԵՆ-ի հասարակայնության հետ կապերի բաժինը:

Благотворительный концерт
Государственный молодежный оркестр Армении и организация "RP Musical management" организуют 20 мая в 19.20 в концертном зале "Арам Хачатурян" благотворительный концерт с целью оказания помощи школе номер 20 имени лорда Байрона в Гюмри. Содействие в рамках концертного проекта оказывает также посольство Великобритании в РА.
ГМОА под руководством художественного руководителя и главного дирижера Сергея Смбатяна и скрипач Рафаэль Замбрзиски-Пейн исполнят произведения Чайковского, Мендельсона, 5-й концерт для скрипки с оркестром Моцарта. В качестве приглашенного дирижера в концерте примет участие также Томас Кароль.
Все вырученные от концерта средства будут направлены на улучшение систем отопления и водоснбажения учебного заведения.
Отметим, что гюмрийская школа имени лорда Байрона была построена Великобританией в 1988 году, после разрушительного землетрясения. На состоявшейся 10 июня 1990 года церемонии открытия школы присутствовала премьер-министр Великобритании Маргарет Тетчер.
10 процентов от стоимости каждого купленного билета на концерты Государственного молодежного оркестра Армении перечисляются благотворительному фонду "Подари мне жизнь", который направляет весь свой потенциал на спасение армянских детей, страдающих лейкемией и болезнями крови.