Ինչպիսի Հայաստան են երազում երիտասարդները
Երիտասարդության արտագաղթի ներկայիս աննախադեպ ֆոնին հաճախ է խոսվում նրա երազած Հայաստանի մասին: Տարբեր կազմակերպություններ և գործիչներ սիրում են այս թեմայով ամպագոռգոռ ու ոչինչ չնշանակող ճառեր հնչեցնել: Մինչդեռ ամենը պարզ է ու հասարակ:
Երիտասարդների երազած Հայաստանը ինքնիշխան, ժողովրդավարական, սոցիալական, իրավական պետություն է: Այդ Հայաստանում իշխանությունը պատկանում է ժողովրդին: Ժողովուրդն իր իշխանությունն իրականացնում է ազատ ընտրությունների, հանրաքվեների միջոցով:
Երիտասարդների երազած Հայաստանում մարդը, նրա արժանապատվությունը, հիմնական իրավունքները և ազատությունները բարձրագույն արժեքներ են: Այդ Հայաստանում Զինված ուժերը քաղաքական հարցերում պահպանում են չեզոքություն և գտնվում են քաղաքացիական վերահսկողության ներքո:
Երիտասարդների երազած Հայաստանում պետությունն ապահովում է շրջակա միջավայրի պահպանությունն ու վերականգնումը, բնական պաշարների ողջամիտ օգտագործումը: Պատմության և մշակույթի հուշարձանները, մշակութային այլ արժեքներ պետության հոգածության ներքո են: Պետական լեզուն հայերենն է:
Երիտասարդների երազած Հայաստանում բոլոր մարդիկ հավասար են օրենքի առջև: Խտրականությունը' կախված սեռից, ռասայից, մաշկի գույնից, լեզվից, կրոնից, աշխարհայացքից, քաղաքական կամ այլ հայացքներից, ազգային փոքրամասնության պատկանելությունից, գույքային վիճակից, ծնունդից, հաշմանդամությունից, տարիքից, անձնական կամ սոցիալական բնույթի այլ հանգամանքներից, բացառվում է:
Երիտասարդների երազած Հայաստանում արգելվում է օրենքի խախտմամբ ձեռք բերված ապացույցներ օգտագործելը: Հարգվում է յուրաքանչյուրի անձնական ու ընտանեկան կյանքը: Յուրաքանչյուր ոք ունի մտքի, խղճի և կրոնի ազատության իրավունք:
Երիտասարդների երազած Հայաստանում յուրաքանչյուր ոք ունի իր կարծիքն ազատ արտահայտելու իրավունք: Յուրաքանչյուր ոք ունի խոսքի ազատության իրավունք, ներառյալ՝ տեղեկություններ և գաղափարներ փնտրելու, ստանալու, տարածելու ազատությունը, տեղեկատվության ցանկացած միջոցով՝ անկախ պետական սահմաններից: Լրատվամիջոցների և տեղեկատվական այլ միջոցների ազատությունը երաշխավորվում է։
Երիտասարդների երազած Հայաստանում յուրաքանչյուր ոք ունի խաղաղ, առանց զենքի հավաքներ անցկացնելու իրավունք:
Ուզում եք իմանալ ավելի մանրամասն երիտասարդների երազած Հայաստանի մասին' կարդացեք Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրությունը: Դարձնենք Հայաստանն այնպիսին, ինչպես նկարագրված է Սահմանադրության մեջ, որի ծննդյան օրը նշվում է այսօր:

О какой Армении мечтает молодежь
На фоне сегодняшних беспрецедентных масштабов эмиграции молодежи часто говорится о той Армении, о которой мечтают молодые люди. Различные организации и деятели любят выступать на эту тему с грокими заявлениями и пустыми речами. Между тем все понятно и просто.
Армения, о которой мечтает молодежь, - суверенное, демократическое, социальное, правовое государство. В этой Армении власть принадлежит народу. Свою власть народ реализует посредством свободных выборов и референдумов.
В Армении, о которой мечтает молодежь, высшими ценностями являются человек, его достоинство, основные права и свободы. В этой Армении Вооруженные силы сохраняют нейтралитет в политических вопросах и находятся под гражданским контролем.
В Армении, о которой мечтает молодежь, государство обеспечивает защиту и восстановление окружающей среды, разумное использование природных ресурсов. Памятники истории и культуры, другие культурные ценности находятся под охраной государства. Государственный язык – армянский.
В Армении, о которой мечтает молодежь, все люди равны перед законом. Дискриминация по половому и расовому признакам, по цвету кожи, религии, мировоззрениям, политическим и другим взглядам, принадлежности к национальным меньшинствам, имущественному положению, инвалидности, возрасту, другим обстоятельствам личного или социального характера исключена.
В Армении, о которой мечтает молодежь, запрещено использование доказательств, полученных путем нарушения закона. Уважается личная и семейная жизнь каждого человека. Каждый имеет право на свободу мысли, совести и религии.
В Армении, о которой мечтает молодежь, каждый имеет право свободно высказывать свое мнение. Каждый имеет право на свободу слова, включая свободу поиска, получения, распространения сведений и идей посредством любого средства информации, независимо от государственных границ. Свобода СМИ и других средств информации гарантируется.
В Армении, о которой мечтает молодежь, каждый имеет право на проведение мирных, без применения оружия собраний.
Если вы хотите более подробно узнать о том, о какой Армении мечтает молодежь, прочитайте Конституцию Республики Армения. Сделаем Армению такой, какой она описана в Конституции, день рождения которой отмечается сегодня.