«Նստեք… Վա՜յ, աթոռ էլ չունենք, որ նստեք». պատգամավորի այցից բազմազավակ մայրը շփոթվել էր
Վեց երեխաների մայր Արեւիկ Խաչատրյանն անակնկալի եկավ, երբ մեր թակոցներից հետո բացեց կիսաքանդ տնակի դուռը: Ընտանիքի անդամները զարմացած էին եւ փորձում էին հասկանալ այցելության նպատակը:
Ընտանիքի մայրը շփոթվեց, քանի որ նստելու աթոռ չունեին, որպեսզի հյուրին առաջարկեին նստել: «Նստեք… Վա՜յ, աթոռ էլ չունենք, որ նստեք»,- շփոթվեց կինը: Իսկ երբ նրանց դրամական օգնություն առաջարկվեց, Արեւիկ Խաչատրյանը «Աստվա՜ծ իմ» բացականչություններով գումարով ծրարը սեղմեց կրծքին:
Խաչատրյանների ընտանիքն այն 5 ընտանիքներից մեկն էր, ում այսօր վաղ առավոտյան այցելեց ԱԺ ՀՀԿ խմբակցության պատգամավոր Մարգարիտ Եսայանը:
Իր հեղինակությամբ վերջերս լույս տեսած «Գժանոց կամ թեժ աշուն» գրքի շնորհանդեսի ժամանակ, որը մայիսի 2-ին տեղի ունեցավ ԱԺ-ում, պատգամավորը բարեգործական նպատակների համար արկղիկ էր տեղադրել, եւ հեղինակի ստորագրությամբ գիրքը նվեր ստանալուց հետո ցանկացողները գումար էին գցում արկղի մեջ: Այդ եղանակով հավաքվել էր մոտ 360 հազար դրամ, գումարի մի մասն էլ ավելացրել է Մ. Եսայանը եւ գոյացած 400 հազար դրամը որոշել հատկացնել կարիքավոր ընտանիքներին:
Նա կարիքավորների ընտրությունը թողել էր «Հետքին»: Արմավիրի մարզում ընտրել էինք 4 նման ընտանիք` յուրաքանչյուրին 100 հազար դրամ: Սակայն Արմավիր գյուղում պարզվեց, որ կա եւս մեկ շատ կարիքավոր ընտանիք, եւ 100 հազար դրամանոց ծրարը պատգամավորը բաժանեց երկու մասի:
Ընտանիքները, որոնց նա այցելեց, բնակվում են մարզի Մեծամոր, Արմավիր քաղաքներում, Նորապատ եւ Արմավիր գյուղերում:
Նշենք, որ Մ. Եսայանը յուրաքանչյուր ընտանիքի համար առանձնացրել էր նաեւ հագուստ, քաղցրավենիք եւ երեխաների համար խաղալիքներ:
Պատգամավորը «Հետքի» հետ զրույցում ասաց, որ նման նախաձեռնություններ էլի կլինեն, եւ իր ուշադրության կենտրոնում կշարունակի պահել կարիքավոր ընտանիքների խնդիրները:

"Садитесь...Вай, а у нас ведь и стульев нет": многодетная мать растерялась от визита депутата НС
Мать шестерых детей Аревик Хачатрян, открыв на стук дверь своего полуразвалившегося домика, от неожиданности растерялась. Удивлены были и остальные члены семьи, которые не могли понять цель нашего визита.
Предложив нам сесть, Аревик тут же смущенно сказала: "Ой, а у нас ведь и стульев нет, чтобы вы сели..." Когда же мы передали ей денежную помощь, она, прижав к груди конверт с деньгами, только и смогла воскликнуть: "Господи!".
Семья Хачатрянов – одна из тех пяти семей, которых сегодня утром навестила депутат парламентской фракции Республиканской партии Армении Маргарит Есаян.
2 мая в Национальном Собрании состоялась презентация вышедшей недавно в свет ее книги "Сумасшедший дом, или жаркая осень", в ходе которой был также организован сбор пожертвований в благотворительных целях.
Набралось около 360 тысяч драмов. Добавив небольшую сумму, Маргарит Есаян решила выделить 400 тысяч драмов нуждающимся семьям. Их выбор депутат оставила "Hetq". Мы отобрали четыре семьи в Армавирской области, каждая из которых должна была получить по 100 тысяч драмов. Оказалось, однако, что в селе Армавир есть еще одна очень необеспеченная семья, поэтому 100-тысячный конверт Маргарит Есаян поделила на две части.
Семьи, которых она посетила, проживали в городах Мецамор, Армавир и селах Норапат и Армавир.
Отметим, что каждой семье депутат передала также одежду, сладости и игрушки для детей.
В беседе с "Hetq" Маргарит Есаян сказала, что такие инициативы будут носить регулярный характер и что проблемы нуждающихся семей будут в центре ее внимания.