Դավիթ Փոլադյանը նախկինում «Տավուշ» գինու գործարան ՓԲԸ-ի 60 տոկոս բաժնետոմսերի սեփականատերն էր: Բայց, ինչպես ինքն է պատմում, շանտաժով ստիպել են գործարանը վաճառել: Այնուհետեւ դատարանների հակասական ու անհավատալի վճիռների հետեւանքով ստացվել է այնպես, որ դեռ մի բան էլ Փոլադյանը պետք է մոտ կես միլիոն ԱՄՆ դոլար վճարի գործարանի նոր սեփականատիրոջը:
«Սա անհավատալի պատմություն է, գժվելու բան: Շատ լուրջ մարդիկ են խառնված, դրա համար էլ էս վիճակն է»,- ասում է Դավիթ Փոլադյանը՝ նախընտրելով «լուրջ մարդկանց» անունները դեռ չհրապարակել: Հիմա նա նախագահ Սարգսյանին անձամբ հանդիպելու ուղիներ է փնտրում՝ հավատալով, որ դրանից հետո ամեն ինչ կփոխվի:
«1996թ. ես Մոսկվայում էի աշխատում: Որպես ծնունդով շամշադինցի՝ որոշեցի այդ գործարանը վերցնել: Կառավարությունն աջակցեց, 460 հազար դոլարի վարկ վերցրի, որից 50 հազարը չծախսեցի ու հետ տվեցի: Շամշադինում բերքահավաք ենք կազմակերպում, սահմանից 100-150 մ հեռավորությամբ այդ գործարանում գինու արտադրություն եմ սկսում եւ 5 հատ ոսկե մեդալ ստանում»,- պատմում է Փոլադյանը:
Ըստ նրա՝ 2000 թ. Բելառուսում ՀՀ դեսպանի հրավերով մեկնել է Մինսկ՝ գինու իրացման հարցերով բանակցություններ վարելու: Սակայն Երեւանից զանգահարել եւ տեղեկացրել են, որ «վարկը ոչ ճիշտ օգտագործելու համար» իր նկատմամբ քրեական գործ է հարուցվել:
«Դատախազությունը, հարկայինը, ֆինանսների եւ գյուղատնտեսության նախարարությունները մոտ 8-9 ամիս ստուգումներ անցկացրին, բայց արդյունքի չհասան,- պատմում է Դավիթ Փոլադյանը:- Իրականում չէին թողնում, որ աշխատեմ, ուզում էին գործարանը խլել: Բայց պետականորեն չկարողացան ոչինչ անել. նույնիսկ տուգանք նշանակելու հիմք չկար»:
Նա պատմում է, որ մինչ այդ՝ 1997 թվականին, 3 ընկերոջ հետ ավտովթարի է ենթարկվել, եւ միայն ինքն է ողջ մնացել: Մեծ ծախսերի խնդիրներ են առաջացել, եւ հանկարծ հայտնվել է կնոջ հեռավոր ազգականը՝ Անդրանիկ Այվազյանը՝ առաջարկելով մոտ 90 հազար ԱՄՆ դոլար. «Լրիվ անշահախնդրորեն, բա՝ երբ կլինի, հետ կտաս»:
«Արդեն 2001 թվականի վերջն էր, ուժի զոռով 55 հազար շիշ գինի էի տարել Մոսկվա: Մեկ էլ էս Անդրանիկը եկավ, թե՝ Դավիթ ջան, ստացական ա պետք, գործընկերներիս պիտի ցույց տամ, որ ինձ փող են պարտք: Ասացի՝ կարող եմ անձամբ գալ եւ գործընկերներիդ ասել: Բա՝ չէ, ընդամենը ֆիկտիվ թուղթ ա պետք,- հիշում է Փոլադյանը,- ես լրիվ վստահում էի, ասացի՝ ինչքա՞ն գրեմ՝ մե՞կ միլիոն, երկո՞ւ միլիոն, թե՝ չէ, էդքան շատ չեն հավատա: Հենց օդանավակայանում մի ճղված-մղված թղթի վրա իրա ասած պատահական թիվը (362 հազար դոլար) գրեցի: Հետո հասկացա, որ ես Մոսկվայում էի, ստեղ Անդրանիկի վրա են դուրս եկել ու իմ նախկին գործընկերն էլ նույն Անդրանիկի հետ համաձայնության է գնացել»:
«Տավուշ» գինու գործարան ՓԲԸ-ի 40 տոկոս բաժնետոմսերի սեփականատերը Վլադիմիր Ադամյանն էր: Փոլադյանի խոսքերով, երբ ինքը վերադառնում է Երեւան, վերջինս եւ Անդրանիկ Այվազյանն իրենից պահանջում են գործարանում իր փայաբաժնից հրաժարվել: Վլադիմիր Ադամյանի փաստաբանն այդ տարիներին Սերգեյ Մկրտչյանն էր: Նա «Հետքին» պատմում է, թե ինչպես են իրադարձությունները զարգացել. «Վլադիմիր Ադամյանն ինձ ծանոթացրեց Անդրանիկ Այվազյանի հետ եւ ասաց, որ արդեն ուզում է նրա հետ գործընկերություն անել: Ասաց, որ Անդրանիկը Ռուսաստանում մեծ կապեր ունի, գինու իրացման հարցերը կլուծի եւ կանի անհրաժեշտ ներդրումները»:
«Ինձ ուղղակի դեմ էին տվել պատին: Ասում էին՝ կամ ստացականում գրված 362 հազար դոլարը տուր, կամ էլ գործարանից հրաժարվիր: Ստիպված համաձայնվեցի»,- շարունակում է Փոլադյանը: Կողմերի բանակցությունները, իսկ հետագայում համաձայնագրի կնքումը կատարվել է փաստաբան Մկրտչյանի ներկայությամբ:
«Դավիթն ընդունում էր, որ մոտ 90 հազար դոլար է պարտք Անդրանիկին: Բայց նա շատ ավելի մեծ գումար էր նշում: Ի վերջո, պայմանավորվեցին, որ Դավիթն իր բաժնեմասը 120 հազար դոլարի դիմաց փոխանցում է Վլադիմիրին: Գումարը պետք է Անդրանիկը տար, բայց ասաց՝ էս պահին մոտս չկա: Որոշեցին, որ 45 օրվա մեջ կվճարի,- պատմում է փաստաբան Մկրտչյանը,- իսկ Վլադիմիրի ու Անդրանիկի խոսակցության համաձայն՝ հետագայում նրանք գործարանի 100 տոկոս բաժնեմասերը հավասարապես պետք է կիսեին: Անդրանիկն ասում էր՝ ես ФСБ-ի գնդապետ եմ, առայժմ չեմ ուզում, որ իմ անունով լինի: Հետո իմացա, որ 100 տոկոսի սեփականատերն էլ Անդրանիկ Այվազյանն է դարձել»:
Ըստ Սերգեյ Մկրտչյանի՝ երբ գնացել են նոտարի մոտ համաձայնագիր կնքելու, Անդրանիկն ասել է, որ ստացականը մոռացել է: Հանդիպել են մեկ ուրիշ օր, սակայն այս անգամ էլ Անդրանիկ Այվազյանը հայտարարել է, որ այն կորցրել է: Ի վերջո, 2002 թ. կողմերի միջեւ կնքվել է համաձայնագիր, ըստ որի՝ Դ. Փոլադյանը «Տավուշ» գինու գործարան ՓԲԸ-ում իր ունեցած 60 տոկոս բաժնեմասն օտարում է Վ. Ադամյանին, փոխարենը վերջինս եւ Ա. Այվազյանը պարտավորվում են 45 օրվա ընթացքում նրան վճարել 120 հազար ԱՄՆ դոլար: Համաձայնագիրը նշյալ 3 անձինք էլ ստորագրել են:
Փաստաբան Մկրտչյանը շեշտում է, որ կողմերից յուրաքանչյուրը գիտակցել է, թե ինչի տակ է ստորագրում, իսկ հետագայում կատարվածը նա բնութագրում է հետեւյալ կերպ. «Ուղղակի Դավիթ Փոլադյանին գցել են»:
«Ես իմ պարտավորությունը կատարեցի, իսկ Անդրանիկ Այվազյանն ընդամենը մաս-մաս 17 հազար 500 դոլարը տվեց: Սկսեց անընդհատ ձգձգել, մեկ էլ մի օր (արդեն 2004 թվականն էր) երկու օպերի հետ մեր տուն եկավ գլխավոր դատախազությունից Արամ Գյոժգյանը, թե՝ հետներս արի: Գնացի դատախազություն՝ բա պարտքիցդ պիտի հրաժարվես, թե չէ վատ կլինի, սենց կլինի, նենց կլինի: Տեսա, որ պետական ապարատն իմ դեմ արդեն լրիվ բացահայտ է աշխատում, օրինական կարգով դիմեցի դատարան»,- պատմում է Փոլադյանը:
Հակընդդեմ հայցով դատարան է դիմել նաեւ Անդրանիկ Այվազյանը եւ ներկայացնելով վերոնշյալ 362 հազար դոլարի ստացականը՝ պահանջել է այդ գումարը Փոլադյանից բռնագանձել: Այվազյանը պատճառաբանել է, որ ինքը եռակողմ համաձայնագիրը կնքել է որպես երաշխավոր, եւ իր 362 հազարից չի հրաժարվել:
Հասնելով մինչեւ Վճռաբեկ դատարան՝ հարցը վերջնականապես փակվել է: Թե՛ վերաքննիչ, թե՛ Վճռաբեկ դատարաններն ապացուցված են համարել, որ համաձայնագիրն իրականում «արտահայտում է կողմերի համաձայնությունը եւ կամքը», իսկ Այվազյանը, ինչպես համաձայնագրում է նշված, Ադամյանի հետ միասին «120 հազար ԱՄՆ դոլարի վճարման պարտավորության ստանձման բացառությամբ՝ անվերապահորեն ընդունել է, որ դրանից հետո որեւէ պարտք ու պահանջ չի ունենալու եւ չի ներկայացնելու Դ. Փոլադյանի հանդեպ»:
Վերջինիս փաստաբան Կարեն Մեժլումյանը մանրամասնում է, որ Անդրանիկ Այվազյանի կնոջ անունով մոտ 2 մլրդ դրամի գույք էր գրանցված, եւ իրենք ապացուցել էին, որ այն ձեռք է բերվել համատեղ կյանքի ընթացքում, այսինքն՝ դրա կեսի սեփականատերն Այվազյանն էր:
«Դատարանը, տույժ-տուգանքները եւ դրամի արժեզրկումը հաշվի առնելով՝ հօգուտ Փոլադյանի մոտ 350 հազար դոլարի բռնագանձման որոշում էր կայացրել: Այվազյանի գույքը դրվել էր աճուրդի, բայց հայտնվեց մեկը, ներկայացրեց ստացական, որ իբր Այվազյանն իրեն 10 մլն դրամ է պարտք: Վերջինիս սնանկ ճանաչեցին, եւ Փոլադյանի գումարն այդպես էլ չբռնագանձվեց»,- ասում է Կարեն Մեժլումյանը:
Նա հիշում է, որ այդ ընթացքում, երբ մնացել էր 6 օր, որ աճուրդի ժամկետը լրանար, իրեն զանգահարել է Այվազյանի փաստաբան Վարդան Զուռնաչյանը եւ հանդիպում խնդրել:
«Հանդիպեցի: Անդրանիկ Այվազյանն էր եւ Վարդան Զուռնաչյանը: Այվազյանն առաջարկեց 200 հազար դոլարով հաշտություն կնքել: Զանգեցի Փոլադյանին, չհամաձայնվեց: Այվազյանն էլ ասաց՝ եթե մերժում է, ես արդեն ում հետ պետք է՝ պայմանավորվել եմ, դիմելու եմ դատարան ու գործերը շահեմ: Որքան էլ աբսուրդ է, բայց այդպես էլ եղավ»,- ասում է փաստաբան Մեժլումյանը:
Իսկ փաստաբան Զուռնաչյանը, որ այլեւս Անդրանիկ Այվազյանի շահերը չի պաշտպանում, «Հետքի» հետ զրույցում վստահեցրեց, որ նման բան չի եղել. «Ո՞նց կարող էր Այվազյանը նման բան ասել՝ այն էլ իմ ներկայությամբ: 200 հազար դոլարի մասին ընդհանրապես խոսք չի եղել: Այդ հանդիպմանն ուղղակի առաջարկվեց հաշտության եզրեր գտնել, բայց մյուս կողմը մերժեց: Այդքան բան»:
Անդրանիկ Այվազյանն, իրոք, դիմել է դատարան, եւ գործը կրկին հասել է մինչեւ Վճռաբեկ: Այս անգամ էլ հիմնավորվել է, որ Այվազյանը համաձայնագիրը ստորագրել է «մոլորության ազդեցության տակ»: Հենց այս հանգամանքից ելնելով էլ նախկին բոլոր վճիռներն ուղղակի բեկանվել են:
«Աբսուրդն այն է, որ վերաքննիչն իր վճռով, իսկ Վճռաբեկ դատարանն իր որոշմամբ արդեն ապացուցված էին համարել, որ համաձայնագիրը կնքվել է կողմերի կամքով, եւ Այվազյանն անվերապահորեն ընդունել է առաջ քաշված պայմանները: Իսկ ՀՀ քաղաքացիական դատավարության օրենսգրքով՝ դատական ակտերով հաստատված փաստերը լրացուցիչ ապացուցման ենթակա չեն: Այսինքն՝ դատարանները նման գործ քննելու իրավունք չունեին,- ասում է փաստաբան Մեժլումյանը,- մյուս կողմից՝ Փոլադյանը համաձայնվել է գործարանում իր բաժնետոմսերն օտարել հենց այդ ստացականում նշված գումարի՝ 362 հազար դոլարի պատճառով: Ու հիմա եթե որոշել են, որ այդ գումարը Փոլադյանը պետք է վճարի, ուրեմն նրա բաժնետոմսերը պետք է վերադարձնեն: Սակայն մենք ինչքան էլ պնդեցինք այս հանգամանքի վրա, առանց պատճառաբանության ուղղակի աչք փակեցին»:
Տույժ-տուգանքները գումարած՝ այժմ Դավիթ Փոլադյանն իր նախկին գործարանի ներկայիս սեփականատիրոջը պետք է փոխանցի մոտ 500 հազար ԱՄՆ դոլար: Ուշագրավն այն է, որ առաջին դեպքում, երբ վճիռները կայացվել են հօգուտ Փոլադյանի, դատարանները լսել են համաձայնագիրը կնքելուն ներկա բոլոր 4 անձանց՝ 3 կողմերին եւ փաստաբանին: Իսկ երկրորդ դեպքում առաջին ատյանում դատավոր Էդիկ Ավետիսյանը, իսկ վերաքննիչում՝ Տարոն Նազարյանի նախագահությամբ, բավարարվել են բացառապես Անդրանիկ Այվազյանի հայտարարությամբ:
«Ստացվում է, որ մի բան էլ ես եմ պարտք, ինձ ոչ ոք պարտք չէ: Թե գործարանն ո՞ւմ եմ տվել, խի՞ եմ տվել, ոչ մի բան պարզ չէ... Ու հիմա չեմ իմանում՝ ինչ անեմ»,- ասում է Դավիթ Փոլադյանը:

Потерял винный завод, да еще должен заплатить полмиллиона долларов
Давид Поладян в прошлом был держателем 60 процентов акций ЗАО «Винный завод «Тавуш». Но, как он сам рассказывает, посредством шантажа его заставили продать завод. Затем вследствие принятых судами противоречивых и непонятных решений оказалось, что Поладян еще и должен выплатить новому владельцу завода полмиллиона долларов.
«Это невероятная история, можно сойти с ума. В эту ситуацию втянуты очень серьезные люди»,- говорит Давид Поладян, предпочитая не называть их имена. Сейчас он ищет возможности встретиться лично с президентом Сержем Саргсяном, веря в то, что после этого многое изменится.
«В 1996 году я работал в Москве. Будучи уроженцем Шамшадина, я решил приобрести этот завод. Правительство оказало содействие, я взял кредит в 460 тысяч долларов, из которых 50 тысяч не потратил и вернул обратно. В Шамшадине мы организовали сбор урожая. На заводе, который находился в 100-150 метрах от границы, начали производить вино, удостоившееся пяти золотых медалей»,- рассказывает Поладян.
В 2000 году он по приглашению посла Армении в Беларуси отправился в Минск для проведения переговоров по вопросу реализации вина. Однако ему позвонили из Еревана и сообщили, что «в связи с неправильным использованием кредита» против него возбуждено уголовное дело.
«В течение 8-9 месяцев прокуратура, налоговая служба, министерства финансов и сельского хозяйства проводили проверки, которые, однако, не дали результата,- рассказывает Д.Поладян. – В действительности они хотели отнять у меня завод. Но на государственном уровне ничего сделать не смогли, не было оснований даже для назначения штрафа».
В 1997 году Давид Поладян и трое его друзей попали в автокатастрофу. Выжил он один. Потребовались огромные расходы. Неожиданно объявился дальний родственник жены – Андраник Айвазян, который предложил ему около 90 тысяч долларов, заявив, что когда деньги будут, тогда пусть и возвращает.
«Был конец 2001 года. Я с большим трудом повез в Москву 55 тысяч бутылок вина. И вдруг появился Андраник и сказал: «Давид джан, нужна расписка, которую я должен показать своим партнерам, чтобы они убедились, что мне должны деньги». Я предложил самому придти и сказать об этом его партнерам. Но Андраник отказался, заявив, что нужна фиктивная бумага,- вспоминает Поладян. – Я ему полностью доверял и спросил: сколько нужно написать – один миллион, два миллиона? А он: в такую сумму не поверят. Прямо в аэропорту на каком-то клочке бумаги я написал названную им случайную сумму – 362 тысячи долларов. Потом, уже находясь в Москве, я понял, что здесь вышли на Андраника, и мой бывший партнер договорился с ним».
Держателем 40 процентов акций ЗАО «Винный завод «Тавуш» является Владимир Адамян. По словам Поладяна, когда он вернулся в Ереван, Адамян и Андраник Айвазян потребовали от него отказаться от своей доли акций завода. В те годы адвокатом Владимира Адамяна был Сергей Мкртчян. Он рассказал «Hetq», как развивались события: «Владимир Адамян познакомил меня с Андраником Айвазян и сказал, что хочет быть его партнером. Сказал, что у Андраника в Москве большие связи, он может решить вопрос реализации вина и осуществить необходимые вложения».
«Меня просто прижали к стенке и потребовали: или заплати указанные в расписке 362 тысячи долларов, или откажись от завода. Я вынужден был согласиться»,- продолжает Поладян. Переговоры сторон, а затем и заключение соглашение состоялись в присутствии адвоката Мкртчяна.
«Давид признавал, что должен Андранику 90 тыся долларов. Но тот называл большую сумму. В конце концов договорились о том, что Давид против 120 тысяч долларов передаст Владимиру свои акции. Сумму должен был заплатить Андраник, однако он сказал, что таких денег у него сейчас нет. Решили, что деньги будут заплачены в течение 45 дней,- рассказывает адвокат Мкртчян. – Согласно разговору Владимира и Андраника, в дальнейшем акции завода они должны были поровну поделить между собой. Андраник сказал, что является полковником ФСБ и не хочет, чтобы его имя фигурировало. Потом я узнал, что владельцем 100 процентов акций стал Андраник Айвазян».
По словам С.Мкртчяна, когда они пришли к нотариусу заключать сделку, Андраник сказал, что забыл расписку. Встретились в другой день, но на этот раз Андраник Айвазян заявил, что потерял бумагу. В конце концов в 2002 году стороны заключили соглашение, по которому Д.Поладян отчуждает В.Адамяну принадлежащие ему 60 процентов акций ЗАО «Винный завод «Тавуш». Против этого Адамян и Айвазян обязались в 45-дневный срок выплатить ему 120 тысяч долларов. Соглашение подписали все трое.
Адвокат подчеркивает, что каждая из сторон осознавала, под чем ставит подпись. Касаясь того, что произошло в дальнейшем, он сказал: «Давида Поладяна просто кинули».
«Я свои обязательсва выполнил, а Андраник Айвазян выплатил по частям 17 тысяч 500 долларов. После этого он начал затягивать выплату денег, а в один день (это было уже в 2004 году) к нам домой пришел сотрудник Генпрокуратуры Арам Гежгян вместе с двумя операми и предложил мне пойти с ними. Я пошел в прокуратуру, где мне заявили: ты должен отказаться от денег, которые тебе должны, иначе будет плохо. Я понял, что против меня открыто действует государственный аппарат, и в законном порядке обратился в суд»,- рассказывает Поладян.
Встречный иск подал и Андраник Айвазян, представив вышеуказанную расписку о 362 тысячах долларов и потребовав взыскать с Поладяна эту сумму. Айвазян заявил, что соглашение он заключил как гарант и от своих 362 тысяч не отказывался.
Дело дошло до Кассационного суда, где было окончательно закрыто. Все судебные инстанции посчитали доказанным, что соглашение на самом деле «отражает согласие и волю сторон».
Адвокат Поладяна Карен Межлумян рассказал, что на имя жены Андраника Айвазяна было зарегистрировано имущество стоимостью около двух миллиардов драмов, и они доказали, что это имущество было приобретено в ходе совместной жизни, то есть владельцем его половины является Айвазян.
«С учетом штрафов и пеней, а также курса драма суд принял решение взыскать в пользу Поладяна 350 тысяч долларов. Айвазян вынес имущество на аукционную продажу, однако появился человек, который представил расписку о том, что Айвазян якобы должен ему 10 миллионов драмов. Последнего признали банкротом, и сумму в пользу Поладяна так и не взыскали»,- отметил адвокат Межлумян.
Когда до истечения срока проведения аукциона оставалось шесть дней, ему позвонил адвокат Айвазяна Вардан Зурначян и попросил о встрече.
«Мы встретились. Зурначян пришел с Андраником Айвазяном. Последний предложил сойтись на 200 тысячах. Я позвонил Поладяну, но тот не согласился. Тогда Айвазян заявил: если он отказывается, то я уже договорился с кем нужно, обращусь в суд и выграю дело. Как это ни абсурдно, но именно так и произошло»,- отметил Карен Межлумян.
А Вардан Зурначян, который уже не защищает интересы Айвазяна, в беседе с «Hetq» заверил, что ничего подобного не было: «Как мог Айвазян сказать такое, да еще в моем присутствии. О 200 тысячах долларах речь вообще не шла. На этой встрече он просто предложил найти грани для примирения, но другая сторона отказалась. Вот и все».
Андраник Айвазян действительно обратился в суд, и дело вновь дошло до Кассационного суда. На этот раз сочли доказанным, что соглашение Айвазян подписал, «будучи в заблуждении». Именно исходя из этого обстоятельства, все предыдущие решения были просто отменены.
«Абсурд в том, что Апелляционный и Кассационный суды признали доказанным, что соглашение было заключено по воле сторон, и Айвазян безоговорочно принял выдвинутые ему условия. С другой стороны Поладян согласился отчуждить свои акции из-за указанной в данной расписке суммы в 362 тысячи долларов. И если сейчас решили, что Поладян должен выплатить эту сумму, значит ему должны вернуть его акции. Однако как мы ни настаивали на данном обстоятельстве, они без какой-либо причины закрыли на это глаза»,- сказал Карен Межлумян.
Сейчас Давид Поладян вместе со штрафами и пенями должен заплатить нынешнему собственнику своего бывшего завода около 500 тысяч долларов. Примечательно, что в первом случае, когда решения принимались в пользу Поладяна, суды заслушали присутствовавших при заключении соглашения всех четырех лиц. Однако во втором случае судья первой инстанции Эдик Аветисян и судья Апелляционного суда Тарон Назарян ограничились исключительно заявлением Андраника Айвазяна.
«Получается, что еще я должен, а не мне должны. При этом непонятно, кому я отдал завод, почему отдал... Сейчас я уже не знаю, что делать»,- сказал Давид Поладян.