Հայաստանի էներգետիկ անվտանգության հարցը դեռ լուծված չէ
Մայիսի 22-ին ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպանատունն անցկացրեց համաժողով «Հայաստանի էներգետիկ ոլորտի ապագան. վերականգնվող էներգիայի և էներգախնայողության հարցերը Հայաստանում» թեմայով:
Համաժողովի ընթացքում դիտարկվեցին էներգետիկ աղբյուրների հետագա դիվերսիֆիկացման ու էներգախնայողության մեծացման ասպարեզներում Հայաստանի համար առկա հնարավորությունները: Հայաստանի կառավարության կողմից իրականացված օրենսդրական ու կանոնակարգիչ դաշտերի բարեփոխումների, նոր կառուցակարգային զարգացումների և մասնավորեցման արդյունքում, որոնց իրենց օժանդակությունն են բերում ԱՄՆ կառավարությունն ու մյուս դոնորները, բարելավվել են էներգետիկ ոլորտի կատարողական ցուցանիշները և ծառայությունների որակը:
Այնուհանդերձ, Հայաստանի էներգետիկ անվտանգության հարցը դեռ լուծված չէ և Հայաստանը շարունակում է էներգետիկ տեսանկյունից առավել մեծ կախվածության մեջ լինել էներգակիրների ներմուծումից: Էներգետիկ անվտանգության առումով Հայաստանի առաջ ծառացած հիմնական մարտահրավերներն են ներմուծվող նավթից և բնական գազից կախման մեջ լինելը, դրանից բխող ներմուծվող հումքի գնային տատանումները, Մեծամորի ատոմակայանի հետագա շահագործման ապահովումը և այլընտրանքային ու վերականգնվող էներգետիկ աղբյուրների սահմանափակ զարգացումը: Ոչ-էներգախնայողական համակարգերի գործածումը սրում է էլեկտրաէներգիայի գնի բարձրացման ազդեցությունը տնտեսության և մասնավորապես ցածր եկամուտների տեր ու խոցելի տնային տնտեսությունների վրա: Այս խնդիրների լուծումը կնպաստի Հայաստանի էներգետիկ ոլորտի կայունացմանն ու զարգացմանը:
Համաժողովում բացման խոսքով հանդես եկավ ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպան Ջոն Հեֆերնը և ՀՀ էներգետիկայի ու բնական պաշարների նախարար Արմեն Մովսիսյանը: Զեկուցումներով հանդես եկան ՀՀ էներգետիկայի ու բնական պաշարների փոխնախարար Արեգ Գալստյանը, Էներգետիկայի գիտահետազոտական ինստիտուտի Էներգետիկայի ռազմավարական կենտրոնի տնօրեն Վահան Սարգսյանը, Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի, ՀՀ բնապահպանության նախարարության Ջրային ռեսուրսների կառավարման գործակալության, հասարակական կազմակերպությունների, մասնավոր հատվածի ու դոնոր կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ:
2012թ. հոկտեմբերին ԱՄՆ դեսպանությունն ու ՀՀ կառավարությունը ստորագրել են էներգետիկ ոլորտում համագործակցության վերաբերյալ փոխըմբռնման հուշագիր: ԱՄՆ կառավարության կողմից ֆինանսավորվող ծրագրերը շարունակում են մեծացնել Հայաստանի կառավարության կարողությունները էներգետիկ աղբյուրների դիվերսիֆիկացման, վերականգնվող էներգետիկայի զարգացման և էներգախնայողության բարելավմանն հարցերում: Այս համաժողովը ԱՄՆ և ՀՀ կառավարությունների միջև էներգետիկ ոլորտում համագործակցության վերաբերյալ փոխըմբռնման հուշագրի իրականացման քայլերից է և նպատակ ունի խթանել էներգախնայողության ու այլընտրանքային էներգետիկայի հարցերի շուրջ երկխոսությունը կառավարության, հասարակական կազմակերպությունների, մասնավոր հատվածի և դոնոր կազմակերպությունների շրջանում:

On May 22, the U.S. Embassy in Armenia hosted the conference “The Future of Energy in Armenia: A Conference on Renewable Energy and Energy Efficiency in Armenia”.
The conference explored opportunities for Armenia to further diversify energy sources and improve energy efficiency. The performance of the energy sector and the quality of services have improved as a result of the Armenian Government’s legal and regulatory reforms, new institutional developments, and privatization as supported by the U.S. government and other donors.
However, Armenia is still energy insecure and remains one of the most energy-import dependent countries in the region. The primary challenges to Armenia’s energy security are reliance on oil and natural gas import, and the resultant vulnerability to price fluctuations of these imports, ensuring the continued safe operation of the Metsamor nuclear power plant, and the limited development of alternative and renewable sources of energy. Inefficient energy usage intensifies the impact of rising energy prices on the economy, especially for low income and vulnerable households.
Resolution of these issues will further promote sustainability and contribute to development of Armenia’s energy sector.
U.S. Ambassador John A. Heffern and Minister of Energy and Natural Resources Armen Movsisian gave opening remarks, and panelists included Areg Galstyan, Deputy Minister of Energy and Natural Resources, Vahan Sargsyan, Director of Energy Strategy Center of the Scientific Research Institute of Energy, representatives from the Public Service Regulatory Commission, the Water Resource Management Agency of the Ministry of Nature Protection, NGOs, the private sector and donor organizations.
In October 2012, the U.S. Embassy and thegovernment of Armenia signed a Memorandum of Understanding on Energy Sector Cooperation. U.S. Government-funded projects continue to enhance the Government of Armenia’s capacity to diversify energy sources, develop renewable energy and improve energy efficiency. This conference was a part of the implementation of the U.S. – Armenian Memorandum of Understanding on energy sector designed to foster dialogue on issues related to energy efficiency and renewable energy between the government, the private sector, NGOs, and the donor community.