Թրանփարենսի Ինթերնեշնլը դիմել է ԱԺ Էթիկայի հանձնաժողովին
Թրանփարենսի Ինթերնեշնլ հակակոռուպցիոն կենտրոնը դիմել է ԱԺ Էթիկայի հարցերով ժամանակավոր հանձնաժողով՝ հիմք ընդունելով «Հետք» ինտերնետային լրատվամիջոցի 2013թ. ապրիլի 17-ին հրապարակված «Աժ-ում՝ ընտանյոք հանդերձ, կամ ովքե՞ր են պատգամավորների օգնականները» վերտառությամբ հոդվածը, որն անդրադառնում է պատգամավորի օգնականի ինստիտուտին և այն համալրելու պրակտիկային, մասնավորապես, ընտանիքի անդամներով կամ ազգականներով այդ հաստիքը համալրելուն:
Համաձայն «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» ՀՀ օրենքի 11-րդ հոդվածի 1-ին մասի «Պատգամավորը կարող է ունենալ երկու օգնական, որոնցից մեկն աշխատում է վճարովի, իսկ մյուսը` հասարակական հիմունքներով»: Ընդ որում, վճարովի հիմունքներով աշխատող օգնականը աշխատանքի է ընդունվում ժամկետային պայմանագրով, համապատասխան պատգամավորի ներկայացմամբ, որպիսի իրավակարգավորում նախատեսված չէ հասարակական հիմունքներով աշխատող օգնականի աշխատանքի ընդունվելու դեպքում:
Պատգամավորի կողմից օգնականի (վճարովի) թեկնածություն ներկայացնելու իրավունքը բացարձակ է, որևէ սահմանափակում չունի, ինչն էլ հնարավորություն է տալիս պատգամավորին իր մերձավոր ազգականներին կամ բարեկամներին «դարձնել» օգնական և աշխատել համատեղ: Վերոնշյալ հրապարակման մեջ բերված տվյալներից ակնհայտ երևում է, որ մերձավոր ազգականները հիմնականում զբաղեցնում են վճարովի հիմունքներով աշխատող օգնականի հաստիքը:
Այդուհանդերձ, ցանկանում ենք նշել, որ մեր կողմից սույն դիմումով բարձրացվող խնդիրը չի վերաբերում վճարովի կամ հասարակական հիմքունքներով աշխատելու փաստին, այլ՝ երևույթի իրավական և բարոյական կողմին: Համատեղությամբ աշխատելու վերաբերյալ օրենսդրական սահմանափակում է նախատեսված «Հանրային ծառայության մասին» ՀՀ օրենքով, որի 23-րդ հոդվածի 1-ին մասի 8-րդ կետի համաձայն «Հանրային ծառայողին և բարձրաստիճան պաշտոնատար անձին արգելվում է համատեղ աշխատել իր հետ մերձավոր ազգակցությամբ կամ խնամիությամբ կապված անձանց (ծնող, ամուսին, զավակ, եղբայր, քույր, ամուսնու ծնող, զավակ, եղբայր և քույր) հետ, եթե նրանց ծառայությունը կապված է միմյանց նկատմամբ անմիջական ենթակայության կամ վերահսկողության հետ (բացառությամբ պատգամավորների)»:
Պատգամավորների համար նման օրենդրական բացառությունը, կարծում ենք, չի բխում իրավական պետության բաղկացուցիչը համարվող օրենքի գերակայության սկզբունքից, ինչի հետևանքով չի ձևավորվում պատգամավորի և նրա վճարովի հիմքունքներով աշխատող օգնականի վարձատրությունն ապահովվող հարկատու հանրության վստահությունը պատգամավորի ինստիտուտի և հարգանքը՝ այն ներկայացնող մարմնի նկատմամբ: Մինչդեռ, «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» ՀՀ օրենքի համաձայն պատգամավորը պարտավոր է իր գործունեությամբ նպաuտել Ազգային ժողովի նկատմամբ վuտահության և հարգանքի ձևավորմանը:
Վերոնշյալի հիման վրա դիմելով Էթիկայի հանձնաժողովին` ԹԻ ՀԿ-ն խնդրել է քննության առնել դիմումում բարձրացված հարցերը, և արտահայտել դիրքորոշում օրենսդրության և իրավակիրառ պրակտիկայի՝ էթիկայի նորմերի շրջանակում լինելու վերաբերյալ:

“Транспаренси Интернешнл” обратилась в комиссию по этике НС
В связи с опубликованной 17 апреля 2013 г. интернет-изданием “Hetq” статьей “Семейный подряд, или кто помощники депутатов”, в которой говорилось об институте помощника депутата и практике назначения на эту должность членов семей или родственников, общественная организация “Антикоррупционный центр“Транспаренси Интернешнл” обратилась с заявлением в комиссию по этике Национального Собрания .
В заявлении, в частности, отмечается, что, согласно ч.1 ст.11 закона РА “Регламент Национального Собрания”, депутат может иметь двух помощников, один из которых работает на платной основе, другой – на общественных началах. Исходя из этого, помощник, работающий на платной основе, принимается на работу по срочному трудовому договору, что не предусмотрено в случае с помощником, работающим на общественных началах.
Депутат имеет право без каких-либо ограничений представлять кандидатуру помощника (платного), что дает ему возможность привлекать к этой работе членов своей семьи или родственников, которые работают по совместительству. “Из приведенных в вышеупомянутой публикации данных становится очевидным, что близкие родственники занимают в основном штат платного помощника депутата”,- говорится в заявлении.
“Транспаренси Интернешнл” отмечает, что поднятая проблема затрагивает лишь правовую и нравственную стороны данного явления. Законодательное ограничение для работы по совместительству предусмотрено законом РА “Об общественной службе”. Согласно п.8 ч.1 ст.23 этого закона, общественному служащему и высокопоставленному должностному лице запрещается работать совместно со своими близкими родственниками, если эта служба связана непосредственным с их подчинением или контролированием друг друга (за исключением депутатов).
“Законодательное ограничение для депутатов, на наш взгляд, не вытекает из принципа приоритета закона, считающегося составляющей частью правового государства, вследствие чего у налогоплательщиков, обеспечивающих зарплату депутата и работающего на платной основе  его помощника не формируются доверие к институту депутат и уважение к тому органу, который он представляет. Между тем, согласно закону РА “Регламент Национального Собрания”, депутат обязан своей деятельностью способствовать формированию доверия и уважения к Национальном Собранию. Основываясь на вышеизложенном, ОО “ТИ” обратилась в комиссию по этике НС с просьбой рассмотреть поднятые в заявлении вопросы и высказать свою позицию по законодательству и применению правовой практики в рамках этических норм”,- говорится в заявлении “Транспаренси Интернешнл”.