Մեծ պաշտոնյաների փոքր հէկերը. ճանապարհ փակող գյուղացիներն ու Ամբերդի հէկերում բաժնեմաս ունեցող գեներալը
Մեծ պաշտոնյաների փոքր հէկերը-12
Արագածոտնի մարզի 12 գյուղ ջրի խնդիր ունի: Պատճառը փոքր հիդրոէլեկտրակայաններն են, որոնք կառուցվել են այդ գյուղերը սնուցող և ոռոգման ջրով ապահովով Ամբերդ գետի վրա:
Ավելի քան երկու ամիս է` այս գյուղերի բնակիչները ահազանգում են, որի հէկը շահագործողները կտրում են իրենց ջուրը` օգտագործելով այն էլեկտրաէներգիա ստանալու համար: Դեռ ավելին, հիմա էլ երրորդն են կառուցում:
Ապրիլի 30-ին 12 գյուղի բնակիչները փակել էին Երևան-Գյումրի գլխավոր մայրուղին իրենց բողոքն արտահայտելու և իրենց խնդրի վրա ուշադրություն հրավիրելու նպատակով: Նրանք դժգոհում էին, որ հէկերն ամբողջ ջուրը վերցնում են, իսկ գետում մնում է չնչին մասը, որը 12 համայնքի, բնականաբար, չի հերիքի: Իսկ այդ համայնքների հողերը ոռոգվում են հենց Ամբերդի ջրով: Այդ օրը մարզպետարանի աշխատակիցների միջամտությամբ հարցը կարգավորվել է: Սակայն խնդիրը հատկապես սրվում է ամռան ամիսներին, երբ գյուղացիները պետք է ոռոգեն իրենց այգիները:
Օրգովի գյուղի վարչական տարածքում են գործում «Ամբերդ հէկ» ՍՊԸ-ի երկու հէկերը, երրորդ` կառուցվողն էլ է այնտեղ գործելու: Գյուղապետ Արայիկ Մանուկյանն ասում է, որ ջրի վերաբերյալ հիմնական խնդիրն առաջանում է հատկապես հուլիս ամսին, երբ «ջուրը նստում է». «Հիմա նրանով է նորմալ, որ ձնհալ է»,- ասում է նա: Իսկ Օրգովի դիրքն այնպիսին է, որ գյուղացիներն օգտվում են գետի երկու կողմից, նույն կերպ էլ խմելու ջրի հարցն է: «Եթե ջուրը լցվում է խողովակի մեջ, բնապահպանական հոսքն էլ քիչ է լինում, բնական է, որ մեր աղբյուրների վրա ազդում է»,-ասում է գյուղապետը:
Արայիկ Մանուկյանը տեղեկացրեց, որ երրորդ` կառուցվող հէկի համար շինթույլտվություն կա, բայց շահագործման թույլտվություն չկա: Իսկ կադաստրի սեփականության վկայական հէկը դեռևս չունի: Սակայն շինարարությունն արդեն ընթանում է:
«Բնապահպանական փորձաքննություն» ՊՈԱԿ-ից «Հետքին» հայտնեցին, որ հէկն անցել է փորձաքննությունը: Սակայն երբ ասացինք, որ ուզում ենք ծանոթանալ փորձաքննության փաստաթղթերին ու եզրակացությանը և պատրաստ ենք հենց այս պահին գնալ ՊՈԱԿ-ի գրասենյակ, տնօրենի տեղակալ Հենրիկ Գրիգորյանն ասաց, որ գրավոր դիմենք, «նախատոնական օր է, մարդ էլ չկա արդեն», չնայած ժամը դեռ 14:00-ն էր:
«Ամբերդ հէկ» ՍՊԸ-ն արդեն իսկ գործող երկու հէկ ունի Արագածոտնի մարզի Ամբերդ գետի Ամպուր վտակի վրա: Նույն գետի վրա ևս երկուսի համար Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովը լիցենզիա տրամադրել է: Դրանք արդեն ՀԾԿՀ-ի` կառուցվող հէկերի ցանկում են:
Որպես հէկի սեփականատեր շոշափվում է Իրանի քաղաքացի ոմն Փավրիզ Նոսրաթի Ալամդարի անունը: Սակայն այս ընկերությունում բաժնեմաս ունի նաև ՀՀ բարձրաստիճան պաշտոնյաներից մեկը:
Ըստ ՀՀ ԱՆ պետական ռեգիստրի տվյալների` Փավրիզ Նոսրաթի Ալամդարը ընկերությունում 49 տոկոսի բաժնետերն է: «Ամբերդ հէկ» ՍՊԸ-ում 16 % բաժնեմաս ունի Ռոբերտ Օխանյանը: Վերջինս հայտնի է դեռևս Թռչկան ջրվեժի հէկի պատմությունից: Եվս երկու հէկ նա շահագործում է Լոռու մարզի Հաղպատ գյուղում: Մոտ 5 տոկոսի բաժնետերն էլ ոմն Լիլիթ Հովհաննիսյանն է: Իսկ մնացյալ 30 տոկոս բաժնեմասի սեփականատերը գեներալ-մայոր Մելսիկ Չիլինգարյանն է` ՀՀ զինված ուժերի սպառազինության վարչության պետը:

Малые ГЭС крупных чиновников, перекрывающие дороги крестьяне и владеющий акциями Амбердской ГЭС генерал
В 12 селах Арагоцотнской области существует проблема воды. Причина – малые ГЭС, которые построены на питающей эти села и обеспечивающей их оросительной водой реке Амберд.
Уже более двух месяцев жители указанных общин сигнализируют о том, что владельцы гидроэлектростанций лишают их воды, которую используют для получения электроэнергии. Мало того, сейчас строят еще и третью ГЭС.
30 апреля жители 12 сел организовали акцию протеста – перекрыли главную магистраль Ереван-Гюмри с тем, чтобы обратить внимание на свою проблему. Люди жаловались, что ГЭС забирают из реки всю воду, а остающегося небольшого количества не хватает для удовлетворения нужд всех общин. В тот день вопрос был отрегулирован благодаря вмешательству работников областной администрации. Однако проблема особенно обостряется в летние месяцы, когда крестьянам нужно орошать свои сады.
На административной территории села Оргови действуют две гидроэлектростанции, принадлежащие ООО ”Амбердская ГЭС”. Там же в настоящее время строится третья ГЭС. Село расположено так, что крестьяне пользуются обеими сторонами реки. “В результате поступления воды в трубы ее экологический пропуск сокращается, что, естественно, сказывается на наших источниках”,- сказал староста села Араик Манукян.
Он сообщил, что разрешение на строительство третьей ГЭС имеется, но вот разрешения на эксплуатацию нет. Отсутствует и кадастровое свидетельство о собственности ГЭС. Несмотря на это, строительные работы уже начались.
В Государственной некоммерческой организации “Экологическая экспертиза” “Hetq” сообщили, что ГЭС прошла экспертизу. Но когда мы сказали, что хотим ознакомиться с документами экспертизы и заключением и готовы прямо сейчас придти в офис организации, заместитель директора Генрих Григорян попросил нас обратиться в письменной форме. “Сегодня предпразничный день, никого нет”,- сказал Григорян, хотя было 14 часов.
ООО “Амбердская ГЭС” уже имеет две действующие гидроэлектростанции на притоке Ампур реки Амберд в Арагацотне. Комиссия по регулированию общественных услуг предоставила лицензии еще двум ГЭС на той же реке.
Собственником ГЭС называют гражданина Ирана Павриза Носрата Аламдара. Однако акционером этой компании является и один из высокопоставленных чиновников Армении.
Согласно данным Госрегистра РА, Аламдар владеет 49 акциями компании “Амбердская ГЭС”, 16 процентов принадлежат Роберту Оханяну. Последний приобрел известность после истории с ГЭС на Трчканском водопаде. Еще две ГЭС он эксплуатирует на реге Ахпат в Лорийской области. Держателем примерно 5 процентов акций является некая Лилит Ованнисян. Остальные 30 процентов принадлежат начальнику управления по вооружениям ВС РА, генерал-майору Мельсику Чилингаряну.