Կոչ` փրկել Գանձասարն այլանդակումից
Երեկ Facebook սոցիալական ցանցում լուսանկարիչ Արեգ Բալայանը տեղադրել է լուսանկարներ, որոնք պատկերում են հայկական ճարտարապետության գոհարներից մեկի՝ Արցախում գտնվող 13-րդ դարի Գանձասարի նշանավոր վանական համալիրի պարիսպների այլանդակումը մարմարե սալիկներով։
Գանձասարը 2000-2002 թթ. նոր շունչ էր ստացել մոսկվայաբնակ հայ գործարար Լևոն Հայրապետյանի միջոցներով: Վերջինս ծնունդով այդ վայրերից է, և Գանձասարը մշտապես պահում է իր ուշադրության կենտրոնում: Անկասկած, Գանձասարն այսօր Արցախի ամենաբարեկարգված հնադարյա սրբատեղին է: Ցավոք, հայ մեծահարուստների կողմից իրենց ծննդավայրի հանդեպ նման վերաբերմունքի դրսևորումներ հազվադեպ են հանդիպում:
Գանձասարի վանական համալիրը շրջափակող 13-րդ դարի պարսպի երեսպատման լուսանկարներն երեկ մեծ աղմուկ բարձրացրին Facebook սոցիալական ցանցում և բլոգերների շրջանում: Երեկոյան պարզաբանումներով հանդես եկավ ԼՂՀ կառավարությանն առընթեր զբոսաշրջության վարչության հուշարձանների պահպանության և ուսումնասիրման վարչության պետ Սլավա Սարգսյանը: Նա նշեց, որ դեռ մարտ ամսին վարչությունը Արցախի հայրապետական թեմի առաջնորդարանից ստացել էր նամակ, որում նշվում էր այդ գաղափարի իրականացման համար միջոցներ տրամադրողի` Լևոն Հայրապետյանի անունը:
Սարգսյանի խոսքերով` վարչությունը նման աշխատանքներ իրականացնելու թույլտվություն չի տվել, որովհետև «այն կվնասի պատմական միջավայրը»: Սարգսյանը հայտնել է նաև, որ երեսպատումն անօրինական է արվում: Նրա կարծիքով` պատերի երեսպատումը կարող է խոչընդոտ դառնալ նաև համալիրը ՅՈւՆԵՍԿՕ-ի Համաշխարհային մշակութային ժառանգության ցանկում ընդգրկելու հարցում:
«Չենք լռելու» երիտասարդական նախաձեռնությունը հակված է ենթադրելու, որ Լևոն Հայրապետյանը, ում վստահված անձինք իր միջոցներով իրականացնում են 13-րդ դարի պարսպի «երեսպատումը», պարզապես տեղյակ չէ տեղի ունեցող խայտառակության մասին: Կոչ ենք անում մոսկվայաբնակ հայ գործարարին հրահանգել շտապ կասեցնել Գանձասարում իրականացվող վանդալիզմը, ինչպես նաև զգուշորեն հեռացնել այդ անճաշակ մարմարե սալիկները` վերադարձնելով պարսպին իր պատմական տեսքը:

Призыв спасти Гандзасар от уродования
Вчера в социальной сети Facebook фотографом Арегом Балаяном были опубликованы фотографии, на которых изображена жемчужина армянского зодчества – монастырь 13-го века Гандзасар, древние стены которого уродуются мраморными облицовочными плитами.
Гандзасарский монастырь получил новую жизнь в 2000-2002гг. благодаря средствам московского бизнесмена Левона Айрапетяна. Будучи родом из этих мест, Айрапетян постоянно держит Гандзасар в поле своего внимания. Несомненно, Гандзасарский комплекс сегодня – самая благоустроенная древняя святыня Арцаха. К сожалению, такое отношение к своим родным краям больно редко встречается среди армянских богачей.
Облицовка стен 13-го века, окружающих Гандзасарский монастырь, накануне вызвала большой шум в социальной сети Facebook и в среде армянских блогеров. Вечером с разъяснениями выступил начальник управления по охране и изучению исторических памятников при правительстве НКР Слава Саркисян. Он сообщил, что еще в мае 2011г. в управление поступило письмо из Арцахской епархии Армянской Апостольской церкви, в котором в качестве лица, готового профинансировать эту идею, значилось имя Левона Айрапетяна. Управление тогда отказало в ходатайстве, поскольку облицовка стен Гандзасара повредит историческому духу комплекса. Саркисян отметил, что облицовочные работы являются незаконными. По его мнению, облицовка может помешать комплексу войти в список Всемирного культурного наследия ЮНЕСКО.
Молодежная инициатива ''Не будем молчать'' склонна считать, что Левон Айрапетян, чьи доверенные люди на его средства осуществляют ''облицовку'' стены 13 века, попросту не в курсе об этом безобразии. Призываем Левона Айрапетяна распорядиться срочно пресечь осуществляемый в Гандзасаре вандализм, а также с осторожностью удалить эти безвкусные мраморные плиты, вернув стене ее исторический вид.