Սլովակ քաղաքական գործիչը խոսել է Արցախի մասին
Եվրոպայի հայկական միությունների ֆորումի (ԵՀՄՖ) մամլո քարտուղարությունից հայտնում են, որ հունիսի վերջին Չեխիայի ԱԳՆ-ը կազմակերպել էր Պրագայում ԱԳ նախարարության շենքում միջազգային կոնֆերենցիա` «Եվրոպան միացյալ և ազա՞տ: Երկու տասնամյակ վարշավյան պայմանագրի գործունեության կասեցումից հետո» ("Europe ~ Whole and Free? Two Decades Since the End of the Warsaw Pact"): Կոնֆերենցիայում մասնակցել են Չեխիայի ԱԳ նախարար Կառել Շվարցենբերգը, ՊՆ նախարար Ալեքսանդր Վոնդան, Լեհաստանի նախկին ԱԳ նախարար Վլադիսլավ Բարդոշևսկին, Ֆրանսիայի ՊՆ նախկին նախարար Պիեր Շևենմանը, Խորհրդային Միության նախկին ԱԳ նախարար Բորիս Պանկինը, Մեծ Բրիտանիայի ԱԳՆ նախկին խորհրդական սր. Մալկոլմ Ռիխքինդը և այլ կարևոր քաղաքական գործիչներ: Կոնֆերենցիայում ելույթ է ունեցել նաև սլովակ հայտնի քաղաքական գործիչ Սլովակիայի ԱԽ առաջին նախագահ Ֆրանտիշեկ Միկլոշկոն, որի ելույթի Արցախին վերաբերյալ հատվածը ներկայացնում ենք ստորև (սլովակերենից թարգմանությունը հայերեն և ռուսերեն կատարվել է ԵՀՄՖ-ի մամլո քարտուղարության կողմից):
«Հարավային Կովկասում տեղավորված է Լեռնային Ղարաբաղ անկախ երկիրը, որի բնակչությունը բաղկացած է բացառապես 150 հազար հայերից: Այս երկիրը դեռևս ոչ մեկի կողմից պաշտոնապես չի ճանաչված: Եթե այսօր քննարկվում է Եվրոպայում Ռուսաստանի ունեցած դերի խնդիրը, ապա մենք պետք է հասկանանք, որ Ռուսաստանը Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության անկախության միակ երաշխիքն է այս պահին: Ես 2009 թ.-ին մասնակցել եմ Լեռնային Ղարաբաղի ԱԺ ընտրություններին որպես պաշտոնական դիտորդ: Արտաքին հարաբերությունների գծով ԵՄ կոմիսար բարոնուհի Քետրին Էշտոնն այդ ժամանակ նամակ էր հղել ԼՂՀ ԱԳ նախարար Գեորգի Պետրոսյանին` հայտարարելով, որ ԵՄ-ը չի ընդունում այդ ընտրությունները: Իմ մոտ այնպիսի զգացում էր առաջացել, ասես ԵՄ-ը ԼՂ-ին լքեց և թողեց միայնակ ճիշտ այնպես, ինչպես վարվեցին 1938 թ.-ին եվրոպական պետությունները Շեխոսլովակիայի հետ` թողնելով այդ երկրին միայնակ արհավիրքի դիմաց: Եթե մենք այսօր ուզում ենք քննարկել և վերլուծել Ռուսաստանի դերը Եվրոպայում, պետք է հասկանանք և ընկալենք, որ Ռուսաստանը վերջին տասնամյակներում հանդիսանում է միակ երկիրը, որը սատարում է հնագույն հայկական այս անկլավի անկախությանը, մշակույթային ժառանգության պահպանմանը, և որը դժբախտաբար խորհրդային շրջանում հայտնվել էր Ադրբեջանի տարածքում»:

Знаменитый словацкий политический деятель об Арцахе
Форум Армянских Союзов в Европе (ФАСЕ) сообщает, что с 27 по 28 Июнь 2011 Министерство иностранных дел Чехии и Министерство обороны ЧР организовали в здании Министерства иностранных дел в Праге конференцию "Europe- Whole and Free? Two Decades Since the End of the Warsaw Pact". «Европа объединенная и свободная? - Два десятилетия от прекращения действия Варшавского договора». На конференции приняли участие министр иностранных дел Карел Шварценберг, министр обороны Александр Вондра, также участвовали многие бывшие политики и историки из-за рубежа, такие как: Влади́слав Бартоше́вский, бывшей министр иностранных дел Польши, Жан-Пьер Шевенман, бывший министр обороны Франции, Борис Панкин, бывший министр иностранных дел Советского Союза, сэр Малкольм Рифкинд, бывший советник министра иностранных дел Великобритании и другие. На этой конференции также выступил знаменитый словацкий политический деятель, первый председатель Национального совета Словакии Франтишек Миклошко. Ниже представляем часть из его доклада об Арцахе (перевод со словацкого на русский и армянский сделан пресс-секретариатом ФАСЕ):
«На Южном Кавказе находиться независимый штат Нагорный Карабах, население которого 150 тыс. жителей составляют Армяни. Это страна никем официально не признана. Если сегодня говорим о роли России в Европе, мы должны понимать, что в настоящее время Россия единственный гарант независимости НКР. В 2009 году я принял участие как наблюдатель на выборах в НКР. Комиссар Евросоюза по иностранным делам баронесса Катрин Эштон написала письмо, министру иностранных дел НКР, что Евросоюз не признает эти выборы. У меня было ощущение, что Евросоюз оставляет уединенным Нагорный Карабах, так как это сделали в 1938 году европейские державы и оставили Чехословакию. Если мы сегодня хотим обсудить роль России в Европе, надо нам осознать, что Россия в настоящее время является единственной страной, которая способствует восстановлению независимости и сохранению культурного наследия этой древне армянской анклавы, которая в советское время территориально была расположена в Советском Азербайджане...»