ՄԱԿ-ի Երեխայի իրավունքների կոմիտեն քննելու է Հայաստանում երեխաների իրավունքների վիճակը
Մայիսի 29-ից սկսած՝ ՄԱԿ-ի Երեխայի իրավունքների կոմիտեն (CRC) մանրազնին քննելու է Հայաստանում երեխաների իրավունքների վիճակը:
Որպես ՄԱԿ-ի Երեխայի իրավունքների մասին կոնվենցիայի 193 անդամից մեկը՝ Հայաստանն իր այս ոլորտի գործունեության համար կոմիտեի 18 անկախ փորձագետի առաջ ենթակա է պարբերական հաշվեքննության:
Հայաստանը զեկույցներ է ներկայացնելու նաև Երեխայի  իրավունքների  մասին  կոնվենցիային կից` զինված  հակամարտություններին երեխաների մասնակցությանը վերաբերող կամընտիր արձանագրության ու Երեխայի իրավունքների  մասին ՄԱԿ-ի կոնվենցիայի` մանկավաճառության, երեխաների մարմնավաճառության և մանկական պոռնոգրաֆիայի մասին կամընտիր արձանագրության մասերով:
Մայիսի 29-ին և 30-ին կոմիտեն հայաստանյան պատվիրակության հետ երկխոսելու է երկրում երեխաների իրավունքների հանրայնացման ու պաշտպանության մասին:
Հայաստանի կառավարությունն արդեն իր պարտավորությունների կատարման մասին զեկույց է ներկայացրել: Մի շարք ոչ կառավարական կազմակերպություններ նույնպես զեկույցներ են ուղարկել կոմիտեին:

Children's Rights in Armenia Face Scrutiny by UN Treaty Body
Armenia's record on children's rights will face scrutiny by the United Nations Committee on the Rights of the Child (CRC) beginning 29 May.
As one of the 193 State Parties to the Convention on the Rights of the Child, Armenia is required to undergo regular examinations of its record before the Committee of 18 independent experts.
Armenia will also present reports under the Optional Protocol on the involvement of children in armed conflict and under the Optional Protocol on the sale of children, child prostitution and child pornography.
On 29-30 May, the CRC will engage in a dialogue with Armenia's delegation on questions relating to the promotion and protection of children's rights in the country.
The Government of Armenia has already submitted a report on the implementation of its obligations. A number of non-governmental organisations have also sent reports for the Committee's consideration.