Ծիրանի բերքահավաքից հետո. «Գյուղում մեռյալ վիճակ է, գյուղացին այսօր չկա, գոյություն չունի»
Արմավիրի մարզում ծիրանի բերքահավաքի ակտիվ շրջանն է, սակայն տարվա սկզբին ակնկալվող առատ բերքն այս տարի էլ գյուղացիները չստացան: Իսկ ստացված բերքի որակը մթերող ընկերությունների սրտով չէ, քանի որ կարկտահարության հետեւանքով կորցրել է ապրանքային տեսքը: Այս օրերին շուկայում ծիրանի կիլոգրամը վաճառվում է 300-500 դրամով, իսկ կարկտահարված ծիրան մթերում են 80-100 դրամով: Գյուղացիներն էլ ստիպված կամ համակերպվում են գործարարների թելադրած խաղի կանոնների հետ եւ «ջրի գնով» հանձնում մթերող ընկերություններին, կամ էլ ստիպված ծիրանը կոճահան են անում եւ չիր են պատրաստում:
Լենուղի գյուղում 2 օր է, ինչ սկսել են ծիրանի բերքահավաքը: Գյուղապետ Գեղամ Ղազարյանը «Հետքի» հետ զրույցում ասաց, թե իրենց բնակիչների զգալի մասի եկամուտը ծիրանն է, եւ ակնկալիքները, որ ստացված բերքով կկարողանային ոտքի կանգնել, կարկտահարությունից հետո գյուղացիներին հուսահատության է մատնել: Գյուղի այգիները 100 տոկոսով կարկուտից վնասվել են, ինչը նշանակում է, որ լենուղեցիները եւս գործարարների «նվագի տակ են պարելու»:
Գյուղում ակնկալվում է ստանալ մոտ 100 տոննա բերք, եթե կարկուտ չլիներ, բերքը կլիներ 3 անգամ ավելի շատ: Գյուղացիները վարկերի տակ են, եւ գյուղապետ Գեղամ Ղազարյանն ավելի շատ մտահոգված է հենց այս փաստով, թե ինչպես են մարդիկ փակելու բանկերի հետ ունեցած պարտք-պահանջները:
«Ամբողջ գյուղը վարկերի տակ է, մատերի վրա կարելի է հաշվել այն գյուղացիներին, որոնք վարկեր չունեն: Վերցրած վարկերն էլ կապված է գյուղատնտեսական մթերքների արտադրության հետ: Գյուղում մեռյալ վիճակ է, գյուղացին այսօր չկա, գոյություն չունի»,- ավելացրեց համայնքապետը:
Մարզի մեկ այլ համայնքում՝ Դաշտ գյուղում արդեն ավարտվել է ծիրանի բերքահավաքը, որովհետեւ բերքը քիչ էր: Այստեղ էլ ծիրանի բերք չեն ստացել այգիների ծաղկման ժամանակ մեկ շաբաթ անընդմեջ տեղացող անձրեւների հետեւանքով: Դաշտում մոտ 20 հա ծիրանի այգի կա: 2 տարի առաջ գյուղացիները հանձնել են մոտ 120 տոննա բերք, իսկ այս տարի 10 անգամ քիչ՝ 10 տոննա:
Դաշտի գյուղապետ Հրանտ Պետրոսյանը մեզ հետ զրույցում ասաց, թե գյուղացիները բերքի իրացման խնդիրներ չեն ունեցել, հենց այգիներից 1-2 արկղով շրջիկ վերավաճառողները 200-350 դրամով տարել են:
Վտանգի տակ է հայտնվել նաեւ սեղանի սորտի խաղողի բերքը: Գյուղի այգիներում տարածված է ժանտախտ հիվանդություն, որին գյուղացիները «չոռ» են ասում:
Հրանտ Պետրոսյանի ասելով` գյուղացիները թունաքիմիկատներով փայքարում են հիվանդության դեմ, սակայն անօգուտ:
Արմավիրի մարզպետարանի գյուղվարչությունից «Հետքին» տեղեկացրին, որ գարնան սկզբին իրենք կանխատեսել էին ծիրանի 25 հազ. տոննա բերք, սակայն կարկտահարության հետեւանքով սպասվող բերքը մի քանի անգամ պակաս կլինի: Վարչությունից հայտնում են, որ իրենք այս օրերին ակտիվ աշխատում են հատկապես կարկտահարված գյուղերում, որպեսզի գոնե 70-100 դրամով գյուղացիները կարողանան իրացնել ծիրանը: Այդ գնով ծիրան մթերում են «Եվրոթերմ», «Արտֆուդ», «Բյուրակն» եւ այլ ընկերություներ:
Մարզպետարանը դարձյալ վաղ գարնանը կանխատեսել է, որ գյուղացիական տնտեությունները կստանան խաղողի 40-45 հազ. եւ դեղձի 10 հազ տոննա բերք:

The apricot harvest is going full steam ahead in Armenia's Armavir Marz.
But the bumper crop predicted at the start of the year hasn't materialized. Large scale purchasers of the fruit also aren't pleased that the frequent hailstorms have damaged the appearance of the apricots, making them less desirable in terms of saleability.
Today, a kilo of apricots can be purchased in the marketplace for between 300-500 AMD. The damaged fruit is much cheaper; 80-100 AMD.
Village growers either have to accept the depressed prices offered by the fruit canners and processors or else they must pit the fruit to make dried apricot paste and other items.
The apricot harvest in the village of Lenough started two days ago.
Mayor Gegham Ghazaryan told Hetq that most local residents derive a bulk of their revenues from apricots but that this year's hail storms have thrown their financial budgets out of whack.
The village plans to harvest about 100 tons of apricots. The number would have been thrice as much without the damaging hail.
Mayor Ghazaryan is concerned that many small farmers will not be able to pay back the loans they are straddled with.
"The entire village faces a debt crisis due to the agricultural loans people have received from the banks. The community is slowly dying out."
The apricot harvest is already over in the Armavir village of Dasht. There wasn't much to harvest.
Constant rains wreaked havoc on the blossoming fruit trees early in the season. Two years ago 120 tons of apricots were harvested. This year's crop was only 10 tons.
Dasht Mayor Hrant Petrosyan said that growers have had no trouble selling the fruit to resellers at 200-350 AMD per kilo.
The Armavir Regional Administration told Hetq that they had predicted an apricot crop of some 25,000 tons but that due to the inclement weather it would be several times less.
Officials at the Department of Agriculture said they were actively working in hard hot communities so that growers could at least sell their fruit at 70-100 AMD to companies like Artfood, Byurak and Yevroterm.
The Armavir Administration confesses that their earlier predictions for the grape and peach crop will also be much more than actually harvested.