Ծիրանի բերքահավաքից հետո. «Գյուղում մեռյալ վիճակ է, գյուղացին այսօր չկա, գոյություն չունի»
Արմավիրի մարզում ծիրանի բերքահավաքի ակտիվ շրջանն է, սակայն տարվա սկզբին ակնկալվող առատ բերքն այս տարի էլ գյուղացիները չստացան: Իսկ ստացված բերքի որակը մթերող ընկերությունների սրտով չէ, քանի որ կարկտահարության հետեւանքով կորցրել է ապրանքային տեսքը: Այս օրերին շուկայում ծիրանի կիլոգրամը վաճառվում է 300-500 դրամով, իսկ կարկտահարված ծիրան մթերում են 80-100 դրամով: Գյուղացիներն էլ ստիպված կամ համակերպվում են գործարարների թելադրած խաղի կանոնների հետ եւ «ջրի գնով» հանձնում մթերող ընկերություններին, կամ էլ ստիպված ծիրանը կոճահան են անում եւ չիր են պատրաստում:
Լենուղի գյուղում 2 օր է, ինչ սկսել են ծիրանի բերքահավաքը: Գյուղապետ Գեղամ Ղազարյանը «Հետքի» հետ զրույցում ասաց, թե իրենց բնակիչների զգալի մասի եկամուտը ծիրանն է, եւ ակնկալիքները, որ ստացված բերքով կկարողանային ոտքի կանգնել, կարկտահարությունից հետո գյուղացիներին հուսահատության է մատնել: Գյուղի այգիները 100 տոկոսով կարկուտից վնասվել են, ինչը նշանակում է, որ լենուղեցիները եւս գործարարների «նվագի տակ են պարելու»:
Գյուղում ակնկալվում է ստանալ մոտ 100 տոննա բերք, եթե կարկուտ չլիներ, բերքը կլիներ 3 անգամ ավելի շատ: Գյուղացիները վարկերի տակ են, եւ գյուղապետ Գեղամ Ղազարյանն ավելի շատ մտահոգված է հենց այս փաստով, թե ինչպես են մարդիկ փակելու բանկերի հետ ունեցած պարտք-պահանջները:
«Ամբողջ գյուղը վարկերի տակ է, մատերի վրա կարելի է հաշվել այն գյուղացիներին, որոնք վարկեր չունեն: Վերցրած վարկերն էլ կապված է գյուղատնտեսական մթերքների արտադրության հետ: Գյուղում մեռյալ վիճակ է, գյուղացին այսօր չկա, գոյություն չունի»,- ավելացրեց համայնքապետը:
Մարզի մեկ այլ համայնքում՝ Դաշտ գյուղում արդեն ավարտվել է ծիրանի բերքահավաքը, որովհետեւ բերքը քիչ էր: Այստեղ էլ ծիրանի բերք չեն ստացել այգիների ծաղկման ժամանակ մեկ շաբաթ անընդմեջ տեղացող անձրեւների հետեւանքով: Դաշտում մոտ 20 հա ծիրանի այգի կա: 2 տարի առաջ գյուղացիները հանձնել են մոտ 120 տոննա բերք, իսկ այս տարի 10 անգամ քիչ՝ 10 տոննա:
Դաշտի գյուղապետ Հրանտ Պետրոսյանը մեզ հետ զրույցում ասաց, թե գյուղացիները բերքի իրացման խնդիրներ չեն ունեցել, հենց այգիներից 1-2 արկղով շրջիկ վերավաճառողները 200-350 դրամով տարել են:
Վտանգի տակ է հայտնվել նաեւ սեղանի սորտի խաղողի բերքը: Գյուղի այգիներում տարածված է ժանտախտ հիվանդություն, որին գյուղացիները «չոռ» են ասում:
Հրանտ Պետրոսյանի ասելով` գյուղացիները թունաքիմիկատներով փայքարում են հիվանդության դեմ, սակայն անօգուտ:
Արմավիրի մարզպետարանի գյուղվարչությունից «Հետքին» տեղեկացրին, որ գարնան սկզբին իրենք կանխատեսել էին ծիրանի 25 հազ. տոննա բերք, սակայն կարկտահարության հետեւանքով սպասվող բերքը մի քանի անգամ պակաս կլինի: Վարչությունից հայտնում են, որ իրենք այս օրերին ակտիվ աշխատում են հատկապես կարկտահարված գյուղերում, որպեսզի գոնե 70-100 դրամով գյուղացիները կարողանան իրացնել ծիրանը: Այդ գնով ծիրան մթերում են «Եվրոթերմ», «Արտֆուդ», «Բյուրակն» եւ այլ ընկերություներ:
Մարզպետարանը դարձյալ վաղ գարնանը կանխատեսել է, որ գյուղացիական տնտեությունները կստանան խաղողի 40-45 հազ. եւ դեղձի 10 հազ տոննա բերք:

После сбора урожая абрикосов: “Жизнь в селе замерла – крестьянина нет, он не существует”
В Армавирской области горячая пора сбора абрикосов, однако ожидавшийся в начале года урожай крестьяне не получили. А качество тех абрикосов, что есть, не по душе организациям-заготовителям, поскольку вследствие градобития плоды утратили товарный вид. В эти дни килограмм абрикосов на рынке стоит 300-500 драмов, а побитые градом плоды закупаются по 80-100 драмов. Крестьянам приходится либо мириться с теми условиями, которые диктуют предприниматели, и продавать фрукты заготовительным компаниям по бросовой цене, либо использовать абрикосы для приготовления сухофруктов.
Уже два дня в селе Ленухи идет сбор абрикосов. Староста села Гегам Казарян в беседе с корреспондентом “Hetq”-а сказал, что основной доход значительной части жителей села составляет именно этот фрукт. Но после того, как град побил абрикосs, надежды крестьян на то, что благодаря полученному урожаю они смогут встать на ноги, полностью развеялись. Сады практически полностью пострадали от града, а это значит, что жители Ленухи тоже будут “плясать под дудку” предпринимателей.
В селе ожидают получить около 100 тонн абрикосов, но если бы не град, то урожая было бы в три раза больше. Крестьяне взяли кредиты, и староста Гегам Казарян больше всего озабочен тем, как люди будут возвращать деньги.
“Кредиты взяло все село. На пальцах можно сосчитать тех крестьян, которые не взяли кредиты. Деньги предназначались для производства сельхозпродуктов. Жизнь в селе замерла – крестьянина сегодня нет, он не существует”,- отметил староста.
В другой общине области – селе Дашт сбор абрикосов уже завершился, так как урожая было мало. Здесь урожай не получили из-за проливных дождей, которые беспрерывно шли в течение недели в период цветения садов. В Даште абрикосовые сады занимают около 20 гектаров. Два года назад крестьяне сдали почти 120 тонн урожая, в этом году в 10 раз меньше – 10 тонн.
Староста села Грант Петросян в беседе с нами сказал, что у крестьян не было проблем с реализацией урожая – перекупщики прямо в садах за 200-350 драмов брали по 1-2 ящика абрикосов.
Из-за поразившей виноградники болезни под угрозой оказался также урожай столовых сортов винограда. По словам Гранта Петросяна, ядохимикаты, которые используют крестьяне, никакой пользы не дают.
В управлении областной администрации Армавира “Hetq”-у сообщили, что в начале весны они прогнозировали получить 25 тысяч тонн урожая, однако вследствие градобития урожая будет в несколько раз меньше. В эти дни сотрудники управления особенно интенсивно работают в пострадавших от града селах, чтобы крестьяне могли реализовать урожай абрикосов хотя бы за 70-100 драмов. По этой цене абрикосы закупают компании “Евротерм”, “Артфуд”, “Бюракн” и др.
Ранней весной администрация области прогнозировала, что крестьянские хозяйства получат 40-45 тысяч тонн винограда и 10 тысяч тонн персиков. Однако факт, что урожая будет в несколько раз меньше, чем ожидалось.