Գազի գնի թանկացումը հնարավոր է կանխել օրենսդրական ճանապարհով. Կարեն Վարդանյան
«Միջոցառման անորոշ կարգավիճակը` մեկ աշխատանքային քննարկում, մեկ հանրային լսում, մեկ պարզ չէ, թե ինչը հնարավորություն է ընձեռում դա կազմակերպողին, ըստ իր ցանկության, ըստ չակերտավոր նպատակահարմարության` մատուցել ամեն ինչ իրեն անհրաժեշտ սոուսով և, եթե հարկ լինի, ասել, որ հանրային քննարկում եղել է, եթե ոչ` ասել, որ, գիտեք, դա միայն աշխատանքային քննարկում էր»,- ասուլիսի ժամանակ այսպիսի գնահատական տվեց քաղաքացիական ակտիվիստ Կարեն Վարդանյանը գազի գնի բարձրացման վերաբերյալ Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի երեկ կազմակերպած քննարկմանը:
Հիշեցնենք, որ այդ քննարկումն այդպես էլ չկայացավ, իսկ ակտվիստների որակմամբ` տապալվեց. քննարկմանը հրավիրված քաղաքացիական ակտիվիստները դժգոհել էին, որ տրամադրված սենյակը չափազանց փոքր էր, չկային բարձրախոսներ, և նման պայմաններում հնարավոր չէր աշխատել:
Կարեն Վարդանյանը հայտնեց, որ այսօր իրենք` «Կանխենք գազի թանկացումը» քաղաքացիական նախաձեռնության անդամները, կառավարության աշխատակազմի ղեկավարի անունով հանձնելու են դիմում, որով պահանջելու են գազի գնի շուրջ քննարկման համար տրամադրել կառավարության նիստերի դահլիճը, որի տարողունակությունը բոլորին է հայտնի, և որտեղ բոլոր նրանք, ովքեր դիրքորոշումներ ունեն հայտնելու հանրային կարևորության այս հարցի շուրջ, կարողանան ներկա գտնվել:
Ըստ ակտիվիստի, հանգամանքների բերումով կամ նախորդ կառավարությունների որդեգրած դիրքորոշումների մեղքով ստեղծված փակուղային իրավիճակից դուրս գալ հնարավոր է օրենսդրական ճանապարհով. ընդամենը պետք է որոշակի փոփոխություններ կատարել «էներգետիկայի մասին» և «Օտարերկյա ներդրումների մասին» օրենքներում, դիվերսիֆիկացնել որոշակի առումով դաշտը, և, ըստ այդմ, այլընրանքային լուծումների հնարավորություն ստանալ, իսկ քանի դեռ դա չի արվել, շարունակելու ենք դոփել տեղում:

Повышение стоимости газа можно предотвратить законодательным путем – Карен Варданян
“Неопределенный статус мероприятия – то рабочее обсуждение, то общественные слушания, то непонятно что – дает возможность организатору, исходя из “целесообразности”, преподносить все это под нужным ему соусом”,- заявил на сегодняшней пресс-конференции гражданский активист Карен Варданян, имея в виду организованное вчера Общественной комиссией по регулированию общественных услуг обсуждение вопроса о повышении стоимости газа.
Напомним, что это обсуждение так и не состоялось, а по оценке активистов – провалилось. Приглашенные на встречу гражданские активисты выразили недовольство тем, что предоставленное помещение очень мало, что там нет микрофонов и что в этих условиях невозможно работать.
Карен Варданян сообщил, что сегодня члены гражданской инициативы “Предотвратим подорожание газа” передадут заявление, адресованное руководителю администрации правительства, которым потребуют выделить зал заседаний правительства с тем, чтобы на обсуждении вопроса о стоимости газа могли присутствовать все те, кто хочет представить свою позицию по столь важной общественной проблеме.
По словам активиста, выйти из тупиковой ситуации можно законодательным путем. Для этого необходимо внести изменения в законы “Об энергетике” и “Об иностранных инвестициях”, в определенном смысле диверсифицировать поле и в соответствии с этим получить возможность для альтернативных решений. А пока это не сделано, мы будем продолжать топтаться на месте, отметил Карен Варданян.