Երևանում մեկնարկեց ԵԽԽՎ մշտական հանձնաժողովի նիստը (լուսանկար)
Այսօր Երևանում մեկնարկեց Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի (ԵԽԽՎ) մշտական հանձնաժողովի նիստը, որն անցկացվում է նախարարների կոմիտեում Հայաստանի նախագահության շրջանակներում:
Հիշեցնենք, որ մայիսի 16-ին Ստրասբուրգում՝ Եվրոպայի խորհրդի (ԵԽ) անդամ երկրների արտգործնախարարների 123-րդ նիստում, Հայաստանը ստանձնեց ԵԽ նախարարների կոմիտեի նախագահությունը, որը կիրականացնի առաջիկա 6 ամսում:
ԵԽԽՎ մշտական հանձնաժողովի կազմում է 60 գործիչ՝ վեհաժողովի նախագահը և նախագահի տեղակալները, քաղաքական խմբերի ղեկավարներ, ազգային պատվիրակությունների ղեկավարներ և հանձնաժողովների նախագահներ:
Այսօր ԵԽԽՎ նախագահ Ժան-Կլոդ Մինյոնը բացեց մշտական հանձնաժողովի նիստը: Այնուհետև նիստի մասնակիցներին ողջունեց ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը:
«Այսօր Եվրոպայի համար լրաջագույն մարտահրվեր է անհանդուրժողականությունը»,- ասաց Հովիկ Աբրահամյանը:
Նրա խոսքով՝ ԵԽ-ն պետք է առավել գործուն գործադրի իր տրամադրության տակ եղած հարուստ իրավական գործիքակազմը՝ անհանդուրժողականության, այլատյացության և ռասիզմի խնդիրները լուծելու համար:
«Հայաստանը հավատարիմ է եվրոպական կառույցներին ինտեգրվելու իր քաղաքականությանը: Մենք ունենք բարեփոխումների գործընթացը առաջ տանելու, արժանապատիվ, անվտանգ և ժողովրդավարական պետություն կառուցելու բավարար քաղաքական կամք: Սա մեր ժողովրդի, մեր քաղաքացիների ընտրությունն է: Այդ նպատակին հասնելու համար մենք վերահաստատում ենք եվրոպական կառույցների հետ ակտիվ և արդյունավետ համագործակցելու մեր պատրաստակամությունը»,- ասաց Հովիկ Աբրահամյանը:
Իր ելույթում ՀՀ արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանն ասաց, որ Հայաստանն առաջիկա 6 ամսում առաջին շարքում է լինելու «Եվրոպայի ժողովրդավարական զարգացմանը նպաստելու մեր ընդանուր ջանքերում»:
Խորհրդարանականներն այնուհետև սկսեցին հարցեր ուղղել Էդվարդ Նալբանդյանին:
Նիստի օրակարգային հարցերից են՝ ազատազրկման այլընտրանքների խթանումը, ծնողական արձակուրդը որպես գենդերային հավասարության խրախուսման միջոց, 2014-2015 երկամյակի ընթացքում Եվրոպայի խորհրդի բյուջեներն ու առաջնահերթությունները:
Ըստ ԵԽ Երևանի գրասենյակի տարածած մամուլի հաղորդագրության՝ բացի վերոնշյալ թեմաներից՝ ԵԽԽՎ միացյալ եվրոպական ձախերի խումբը (United European Left (UEL) Group) խնդրել է կազմակերպել բանավեճ՝ «Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունը 25 տարի անց. Եվրոպայի խորհրդի հնարավորությունները աջակցելու Հայաստանի և Ադրբեջանի հաշտեցմանը» խորագրով:
Մշտական հանձնաժողովի նիստի առթիվ ԵԽԽՎ նախագահ Ժան-Կլոդ Մինյոնը հանդիպումներ կունենա ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի, ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանի և ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանի հետ:

PACE Standing Committee Meets in Yerevan
The 123rd meeting of the Standing Committee of the Parliamentary Assembly of the Council of Europe (PACE) got underway today in Yerevan under the Armenian Chairmanship of the Committee of Ministers.
The Standing Committee, which acts on the Assembly’s behalf between plenary sessions, is made up of the President and Vice-Presidents of the Assembly, the chairpersons of political groups, the chairpersons of national delegations and the committee chairpersons, totaling some 60.
The themes on the agenda include promoting alternatives to imprisonment, parental leave as a way to foster gender equality, and budgets and priorities of the Council of Europe for the biennium 2014-2015.
After PACE President Jean-Claude Mignon opened the meeting, the participants welcomed RA National Assembly President Hovik Abrahamyan.
Addressing the meeting, Abrahamyan noted that intolerance is a serious challenge facing Europe.
He continued, “Armenia is part of European civilization with its past and present, with its commitment to establish democracy, ensure rule of law, protect human rights and fundamental freedoms,” Mr. Abrahamyan said, adding that “with this understanding Armenia joined the Council of Europe in 2001, reconfirming its historic and cultural adherence to all-European values.”
Abrahamyan was followed by RA Foreign Minister Edward Nalbandyan who stated, “In the next six months, Armenia will be at the top of the list in terms of our efforts to promote European democracy.”
The parliamentarians will then hold an exchange of views with the Armenian Minister for Foreign Affairs, chairing the Committee of Ministers of the Council of Europe for a six-month period beginning on 16 May. The discussions will focus on Armenia’s priorities during its Chairmanship and other issues in the framework of the Assembly’s ongoing political dialogue with the Committee of Ministers.
Furthermore, a current affairs debate on “The Nagorno-Karabakh conflict, 25 years later: the Council of Europe’s possibilities to promote reconciliation between Armenia and Azerbaijan” has been requested by the PACE United European Left (UEL) Group.