Մոտ 2 ամիս է՝ խմելու ջրի փոխարեն մատակարարվում է կոյուղու կեղտաջուր
Արդեն մոտ 2 ամիս է՝ «Հայջրմուղկոյուղու» Ալավերդու տեղամասն անտեսում է Ալավերդու Ս.Սարահարթ թաղամասի 2/26 շենքի բնակիչների բողոքը 2/26,2/27 և հարակից շենքերի բնակարանների ծորակներից հոսող խմելու ջրի անսովոր գույնի հետ կապված: Մինչդեռ այսօր պարզվել է, որ այս շենքերի բնակիչները արդեն երկու ամիս է՝ կոյուղու կեղտաջրեր են խմում և օգտագործում:
Ս.Սարահարթի 2/26 շենքի բնակչուհի Լենա Մանյանն ասում է, որ ջուրն օգտագործելուց հետո բնակիչները սուր փորացավ են ունենում: Սկզբում բնակիչներին թվացել է, թե ծորակներից հոսող ջրի գունափոխումը անձրեւների պատճառով է: Սակայն ոչ անձրևային օրերին եւ ջրի գույնը չի փոխվել:
Անցած 2 ամիսներին բնակիչների ահազանգերը, ուղղված «Հայջրմուղկոյուղու» Ալավերդու տեղամասին, արդյունքներ չեն տվել: Ավելին, մայիսի 26-ին տեղամասի պետ Արթուր Կոլոլյանը բնակիչներին հայտնել է, որ ջուրը գունափոխվել է 2/26 շենքի տակով հոսող պայթած ջրագծերի հետևանքով, որի վթարային վիճակը պարտավոր է վերացնել Ալավերդու քաղաքապետարանը:
Խնդրով սկսել է զբաղվել նաև ավագանու անդամ Ռուբեն Ծատինյանը: Նրա և բնակիչների համառ պահանջից հետո տեղամասի աշխատակիցները մի քանի օր առաջ 2/26 շենքի բնակարանների ջրի ծորակներից փորձանմուշներ են վերցրել` լաբորատոր ուսումնասիրություններ կատարելու համար: Բնակիչ Լենա Մանյանին այսօր տեղամասի լաբորատորիայի աշխատակցուհին հայտնել է, որ 2/26 շենքի ջուրը կեղտոտ է. խմելաջին խառնված են նաև կոյուղու կեղտաջրեր: Տեղամասի նույն լաբորանտը «Հետքի» հետ զրույցում նշեց, որ 2/26 շենքին մատակարարվող ջուրը կեղտոտ է և խմելու համար ոչ պիտանի:
«Հայջրմուղկոյուղու» Ալավերդու տեղամասի պետ Արթուր Կոլոլյանից պարզաբանումներ ստանալ մեզ չհաջողվեց: Տեղամասի աշխատակցուհին սկզբում հայտնեց, որ Կոլոլյանը տեղում է, սակայն մի քանի րոպե անց պատասխանեց, որ տեղում չէ: Մնում է հուսալ, որ «Հայջրմուղկոյուղին» հրատապ միջոցներ կձեռնարկի Ալավերդու Ս.Սարահարթ թաղամասի 2/26 և հարակից շենքերի բնակիչների խմելու ջրի անվտանգությունն ապահովելու համար:

Вместо питьевой воды из крана течет сточная вода
Уже почти два месяца Алавердийское отделение “Армводоканала” игнорирует жалобы жильцов ряда домов в квартале Сараарт на необычный цвет питьевой воды. Между тем сегодня выяснилось, что уже два месяца жильцы этих домов пьют и используют сточную воду.
По словам жительницы квартала Сараарт Лены Манян, после использования воды у многих начинаются боли в животе. Сперва людям казалось, что причиной изменения цвета воды являются дожди. Однако вода не становилась прозрачной и в ясные дни.
Ни один сигнал жильцов за прошедшие два месяца не дал результата. Более того, 26 мая начальник участка Артур Кололян сообщил жильцам, что вода изменила цвет вследствие лопнувших водопроводных труб под зданием 2/26, а аварию обязана устранить мэрия Алаверди.
Проблемой начал заниматься член совета старейшин мэрии Рубен Цатинян. После его упорных требований, к которым присоединились также жильцы, работники участка несколько дней назад взяли пробы воды для проведения лабораторного анализа. Сегодня сотрудница лаборатории сообщила Лене Манян, что вода в доме 2/26 загрязнена сточными водами. Та же лаборантка в беседе с “Hetq” сказала, что эта вода непригодна для питья.
Получить объяснения у начальника Алавердийского участка “Армводоканала” Артура Кололяна нам не удалось. Остается надеяться, что эта организация примет срочные меры для обеспечения безопасности питьевой воды в квартале Сараарт.