Հունիսի 6-ին կմեկնարկեն Արամ Խաչատրյանի անվան միջազգային փառատոնն ու մրցույթը
2013 թվականին ամբողջ երաժշտական աշխարհը նշում է հայ մեծ կոմպոզիտոր Արամ Խաչատրյանի ծննդյան 110-ամյակը: Ելնելով մշակութային այս իրադարձության կարևորությունից` 2013թ. ընթացքում նախատեսվում է բազմաթիվ միջոցառումների անցկացում ինչպես Հայաստանում, այնպես էլ երկրի սահմաններից դուրս, միջոցառումներ, որոնք կմիավորվեն Արամ Խաչատրյանի անվան միջազգային փառատոնի շրջանակներում:
Փառատոնի բացման պաշտոնական արարողությունը տեղի կունենա հունիսի 6-ին՝ մեծ երաժշտի ծննդյան օրը։ Նույն օրը Երևանում կմեկնարկի Արամ Խաչատրյանի անվան միջազգային 9-րդ մրցույթը, որն այս տարի ուղղված կլինի տաղանդավոր թավջութակահարների բացահայտմանը: Երևան կժամանեն թավջութակահարներ և երաժշտական աշխարհի հեղինակավոր հյուրեր՝ աշխարհի տարբեր երկրներից։ Մրցույթի բացման հանդիսավոր արարողության ընթացքում իրենց կատարումներով կներկայանան 2007 թվականից միջոցառման պաշտոնական նվագախումբ հանդիսացող Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախումբը և մենակատար, աշխարհահռչակ թավջութակահար Գոտյե Կապյուսոնը Ֆրանսիայից:
Արամ Խաչատրյանի անվան միջազգային մրցույթը կյանքի է կոչվում ՀՀ մշակույթի նախարարության, «Արամ Խաչատրյան» մշակութային հիմնադրամի և Երևանի Կոմիտասի անվան պետական կոնսերվատորիայի համատեղ ջանքերի արդյունքում և անցկացվում է ՀՀ նախագահի տիկին Ռիտա Սարգսյանի բարձր հովանու ներքո, ով մրցույթի հոգաբարձուների խորհրդի պատվավոր նախագահն է: 2010 թվականից մրցույթի գլխավոր գործընկերն է ԱՊՀ անդամ երկրների հումանիտար համագործակցության միջպետական հիմնադրամը:
Նշենք, որ Արամ Խաչատրյանի անվան միջազգային մրցույթն այս տարվա մայիսին ընտրվել է որպես Միջազգային երաժշտական մրցույթների համաշխարհային ֆեդերացիայի անդամ։ Հեղինակավոր երաժշտական այս կառույցին անդամակցումը նոր հեռանկարներ է բացում Արամ Խաչատրյանի անվան միջազգային մրցույթի համար և ևս մեկ քայլ է հայկական մշակույթն աշխարհին ճանաչելի դարձնելու ճանապարհին։ Այս մասին հայտնում է «Արամ Խաչատրյան» մշակութային հիմնադրամը:

Aram Khachaturian International Competition-Festival to Kick-Off on June 6
In 2013 the whole musical world celebrates the 110th anniversary of the great Armenian composer Aram Khachaturian, on the occasion of which Aram Khachaturian International Festival will be held worldwide within the whole year.
The opening ceremony will take place on June 6, the birthday of the great musician.
On the same day in Yerevan the 9th Aram Khachaturian International Competition will be launched this year for cello specialty only. Cellists and world-famous musical guests from around the world will arrive in Yerevan. During the opening ceremony of the contest the State Youth Orchestra of Armenia, which has been the official orchestra of the competition since 2007, and world-renowned cellist Gautier Capuçon from France will perform.
Aram Khachaturian International Competition was implemented thanks to joint efforts of RA Ministry of Culture, “Aram Khachaturian-competition” Cultural Foundation and Yerevan Komitas State Conservatory. It is held under the high patronage of the First Lady of RA Mrs. Rita Sargsyan, who is honorary president of the board of trustees of the competition. Since 2010 the main partner of the competition has been the Interstate Fund for Humanitarian Cooperation.
It is noteworthy that in May of this year the Aram Khachaturian International Competition has become a member of the World Federation of International Music Competitions.
The membership of Aram Khachaturian International Competition in this prestigious federation is a great honor. It opens new perspectives and is another step on the way to present Armenian culture to the world.