«Էյ Թի Փի» հիմնադրամն ավարտել է ծառատունկի 39-րդ սեզոնը
«Էյ Թի Փի» բարեգործական հիմնադրամը վերջերս ավարտեց իր թվով 39-րդ ծառատունկի սեզոնը: Այս գարուն հանրապետության ամբողջ տարածքում տնկվեցին մոտավորապես 44000 ծառեր, այդ թվում` դեկորատիվ և պտղատու ծառեր, ինչպես նաև անտառվերականգնման նպատակով ավելի քան 10.000 տնկիներ Լոռու մարզում: «ԷՅ Թի ՓԻ» ԲՀ-ի կողմից 1994 թ. ի վեր տնկված ծառերի ընդհանուր թիվը կազմում է մոտավորապես 4 մլն 268 հազար 516:
«Էյ ԹԻ ՓԻ» ԲՀ-ի Համայնքային ծառատունկ ծրագիրը աջակցում է գյուղական և քաղաքային համայնքերի բնակիչներին ` տրամադրելով ծառեր , որոնք տնկվում են այգիներում, հասարակական կազմակերպությունների տարածքներում ինչպես նաև Հայաստանի և Արցախի բազմաթիվ այլ տեղամասերում:
Այս գարուն ծառատունկ էր կազմակերպվել ավելի քան 111 տեղամասերում, որոնցից 20-ը նոր էին մեր կազմակերպության համար: Մեր կողմից վերջերս կանաչապատում իրականացված տեղամասերից են թանգարանի, դպրոցների, հիվանդանոցների, զորամասերի, եկեղեցիների և մանկատների բակերը և նրանց շրջակա տարածքները: Այս տարի առաջին ծառատունկը իրականցրեցինք Հաղարծինում, որտեղ տնկվեցին ևս 150 տույաներ, որոնք սքանչելի կերպով լրացնում են արդեն իսկ վանքի կանաչապատված տարածքը:
«Էյ ԹԻ ՓԻ» բարեգործական հիմնադրամը տնկել է ավելի քան 2,144 ծառեր նաև Արցախում` մասնավորապես Մարտունու և Հադրութի ազատագրված շրջաններում տեղակայված զորամասերի տարածքներում, ինչպես նաև Բերդձորում: «Մեզ համար շատ կարևոր է ծառատունկ իրականացնել ռազմավարական կարևոր նշանակություն ունեցող այս տարածներում»,- նշում է Համայնքային ծառատունկ ծրագրի ղեկավար Արթուր Հարությունյանը :
Հատուկ ծառատունկ է իրականցվել նաև Պտղունք գյուղում տեղակայված «Լայթհաուս-Փարոս» հայ-ամերիկյան բարեգործական հիմնադրամի տարածքում, այդ թվում նաև Փյունիքում գտնվող ավետարանական եկեղեցու, Խարբերդի մանկատան, Գավառի պետական համալսարանի և մի շարք գիշերօթիկ դպրոցների տարածքներում:
Մեր գործընկերների և կամավորների աջակցությամբ կազմակերպվել էին նաև հանրային միջոցառումներ` նվիրված Երկրի օրվան: ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության , ՄԱԿ-ի սերտ աջակցությամբ և մի շարք այլ դեսպանությունների և միջազգային կազմակերպությունների մասնակցությամբ կազմակերպվեց առաջին միջոցառումը, որը տեղի ունեցավ Երևանի Ավան վարչական շրջանում: Այս միջոցառման ընթացքում տնկվեց ավելի քան 300 ծառ: Երկրի օրվան նվիրված հաջորդ միջոցառումը, որն անցկացվեց Ջրահովտի դպրոցի բակում, կազմակերպվել էր ԱՄՆ դեսպանատան աշխատակիցների և հայ կամավորների միության հետ համատեղ :
«Էյ Թի ՓԻ» բարեգործական հիմնադրամի գործընկերների թիվը տարեց տարի աճում է: Մեզ են միացել Հայաստանում գործող ևս երկու ընկերություն, որոնց հովանավորության ներքո ծառատունկ է իրականցվել տարբեր տեղական համայնքներում: «Մենթոր Գրաֆիկս Դիվելոփմենթ Սերվիս» ընկերության հետ համատեղ Շահումյան գյուղի սուրբ Աստվածածին եկեղեցու տարածքում տնկվեց 300 ծառ , իսկ «Էլ-Թի-Էքս-Քրիդենս Սիսթեմս Հայաստան» ՍՊԸ-ի հետ Մայր Աթոռ Սորւբ Էջմիածնի տարածքում տնկվեց ևս 150 ծառ: Այս գարուն ընդհանուր առմամբ «ԷՅ Թի Փի» ԲՀ-ի «Համայնքային Ծառատունկ ծրագրի» շրջանակներում տնկվեց ավելի քան 28125 ծառեր:
«Էյ Թի Փի» բարեգործական հիմնադրամի SEEDS ծրագրի շրջանակներում Հայաստանի հյուսիսային գոտում գտնվող Լոռու մարզի Կողես համայնքում 5 հեկտար հողատարածքում տնկվեց ավելի քան 14973 տնկիներ: Նորաստեղծ անտառը հիմնականում հարստացվեց սոճու, հացենու, արոսենու, վայրի խնձորենու և տանձենու տնկիներով: SEEDS կամ «Սոցիալ, տնտեսական և բնապահպանական զարգացում հանուն կայունության» ծրագիրը կյանքի կոչվեց 2011 թ-ին և նպատակ ուներ կառուցել և զարգացնել նոր կարողություններ իր անտառվերականգնման ծրագրերում և միևնույն ժամանակ նոր մեթոդներ կիրառելու միջոցով հասնել ավելի լավ արդյունքների: Այս մասին տեղեկացնում է հիմնադրամի մամուլի ծառայությունը:

ATP Completes 39th Season of Tree Planting in Armenia
Armenia Tree Project (ATP) has recently completed its 39th season of planting. Nearly 44,000 trees were planted this spring throughout Armenia, including decorative and fruit trees and more than 10,000 reforestation seedlings in the Lori region. This brings the total number of trees planted and rejuvenated by ATP to 4,268,516 since 1994.
ATP’s Community Tree Planting (CTP) program revitalizes urban and rural territories by partnering with residents to plant at parks, public institutions, and other sites in Armenia and Artsakh.
Plantings were organized this spring in 111 sites, 20 of which are new for ATP. The sites recently greened include museum grounds, schoolyards, hospitals, military bases, churches, and orphanages. The first planting of the season was at Haghartsin, where 150 thuya (arbor vitae) evergreens were added to the green space around the monastery.
ATP also planted 2,144 trees in Artsakh, mainly in the liberated territories of Martuni and Hadrut at the military bases and the town of Berdzor. “It is of special importance for us to organize tree plantings in these strategic territories of Artsakh,” explains CTP program manager Arthur Harutyunyan.
Special plantings were undertaken at the Paros Lighthouse Foundation center in Ptghunk, the Evangelical church in Pyunik, Kharberd Orphanage, Gavar University, and several boarding schools.
Public tree planting days were also organized to celebrate Earth Day with partner organizations and volunteers. At the first event conducted with the United Nations and Ministry of Foreign Affairs, more than 300 trees were planted in the Avan community of Yerevan together with several ambassadors and members of the international diplomatic community. Another Earth Day planting was organized at Jrahovit School with the United States Embassy staff and members of the Armenian Volunteers Corps.
“The list of ATP partners is growing every year. Two more companies operating in Armenia sponsored plantings in local communities, which included an opportunity for employees to plant trees along with members of the local community,” added Harutyunyan.
Mentor Graphics joined ATP to plant 300 trees around St. Astvatsatsin Church in Shahumyan Village, and another 150 trees were planted by LTXC Credence at the Mother See of Holy Etchmiadzin. In total, 28,125 trees were planted by ATP’s CTP program this spring.
ATP’s SEEDS program planted 14,973 seedlings on a 5 hectare territory in the community of Koghes, located in the Lori region of northern Armenia. The newly planted forest is comprised of pine, ash, mountain ash, wild apple, and pear trees. The SEEDS program, or “Social, Economic, and Environmental Development for Sustainability,” was launched in 2011 to enable ATP to build capacity in its reforestation programs while improving results through new methods of program delivery.
ATP’s mission is to assist the Armenian people in using trees to improve their standard of living and protect the environment, guided by the desire to promote self-sufficiency, aid those with the fewest resources first, and conserve the indigenous ecosystem. ATP’s three major programs are tree planting, environmental education, and sustainable development initiatives. For more information, please visit the website www.armeniatree.org.
PHOTO CAPTION
ATP partnered with organizations and local residents of all ages to plant nearly 44,000 trees at 111 sites throughout Armenia and Artsakh this spring