Վրացական պետհամարանիշերով ավտոմեքենաների դեմ ճամփա փակելու հետեւանքները
2011 թվի հուլիսի 7-ին ժամը 15-ին Շիրակի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանում (Գյումրի, Անկախության հրապարակ` 7) կսկսվի քաղաքացի Լեւոն Բարսեղյանն հացի լսումն ընդդեմ ՀՀ Ոստիկանության քննչական գլխավոր վարչության Շիրակի մարզային բաժանմունքի քննիչ` Հովհաննես Քաղցրիկյանի` ապրիլի 15-ի քրեական գործի հարուցումը մերժելու մասին:
Լ.Բարսեղյանը 2011 թվի փետրվարին երեք գրավոր հաղորդում էր հղել ՀՀ գլխավոր դատախազին այն մասին, որ ոստիկանականները վրացական պետհամարանիշերով անտոմեքենաների եւ նրանց տերերի տեղաշարժման ազատության իրավունքը ապօրինաբար սահմանափակել են Գյումրի քաղաքի մի շարք թաղամասերում, Սայաթ-Նովա փողոցում եւ Ջաջուռի լեռնանցքում, իսկ քննիչը օրենքով նախատեսված 10 օրվա ընթացքում նյութեր նախապատրաստելու փոխարեն այդ արել էր 2 ամսում եւ որոշէլ էր քրեական գործ չհարուցել: Այդ որոշման դեմ դատախազին ուղղված բողոքն անցել էր ապարդյուն եւ քաղաքացին դիմել է դատարան` քննիչի որոշումը վերացնելու եւ գործը նախաքննության ուղարկելու հայցով:
Լ.Բարսեղյանն ընդդեմ քննիչ Հ.Քաղցրիկյանի գործով դատավոր է նշանակված Հ.Մովսիսյանը, ով հայտնի է մարալիկցի նախկին քաղբանտարկյալ Հարություն Ուռուտյանին, որ իբր թե մեկ անգամ ապտակել էր մարզպետարանի աշխատողին, 4 ոստիկանների վկայության հիման վրա վեցուկես տարվա ազատազրկման դատապարտելու իր վճռով: Չի բացառվում, որ գործը նրան են հանձնարարել հայցը բավարարելու նպատակով, ակնկալելով, որ կկարողանա վերականգնել դատավորի պատիվն ու աժանապատվությունը, այնպես, ինչպես չի բացառվում նաեւ հակառակ վարկածը` հայցը մերժելու նպատակով, քանի որ այս դատավորը ապացուցել է, որ կարող է արդարադատություն իրականացնլու փոխարեն պատվեր կատարել ու այսպես ավելի հեշտ կլինի դատարանի համար` նոր դատավոր չի վարկաբեկվի:
Համանման հայցով 2 շաբաթ առաջ նույն դատարանի մեկ այլ դատավոր Մ.Սարոյանը մերժեց Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակի նախագահ Արթուր Սաքունցի հայցն ընդդեմ նույն քննիչի: ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակը այդ որոշումը բողոքարկելու է վերաքննիչ քրեական դատարան:

Иск по факту перекрытия дороги автомобилям с грузинскими номерами
7 июля в суде общей юрисдикции Ширакской области (г.Гюмри, площадь Независимости, 7) начнется слушание иска гражданина Левона Барсегяна против следователя ширакского отделения главного следстванного управления Полиции РА Ованнеса Кахцрикяна относительно отказа в возбуждении уголовного дела 15 апреля с.г.
В феврале 2011 г. Л.Барсегян направил в Генпрокуратуру РА три письменных сообщения о том, что в ряде кварталов Гюмри полицейские незаконно ограничили право на свободу передвижения автомобилей с грузинскими номерами и их владельцев. А следователь вместо того, чтобы в 10-дневный срок подготовить материалы, сделал это в течение 2 месяцев, решив не возбуждать уголовное дело. Направленная прокурору жалоба на данное решение не имела результата, и гражданин обратился в суд с иском о пересмотре решения следователя.
Судьей по иску Л.Барсегяна против О.Кахцрикяна назначен Г.Мовсисян, известный тем, что на основании показаний 4 полицейских вынес бывшему политзаключенному Арутюну Урутяну приговор о лишении свободы на 6 лет за то, что тот якобы дал пощечину сотруднику областной администрации. Не исключено, что это дело поручено Мовсисяну с целью удовлетворения иска в надежде, что ему удастся восстановить честь и достоинство судьи. Вместе с тем не исключена противоположная версия – иск будет отклонен, поскольку судья доказал, что вместо отправления правосудия он выполняет заказ. В результате не будет дискредитирован новый судья.
Две недели назад другой судья того же суда, М.Сароян, отклонил иск председателя ванадзорского офиса Хельсинкской гражданской ассамблеи Артура Сакунца опять-таки против следователя Ованнеса Кахцрикяна. Это решение ванадзорский офис ХГА намерен обжаловать в Апелляционном уголовном суде.