Թունիսում ամեն ինչ սկսվեց կանաչի վաճառողի սպանությունից. թուրքագետ
«Թուրքական 80 նահանգներից 45-ում միաժամանակ տեղի է ունենում բողոքի ակցիա: Այսինքն՝ այս ակցիան բնապահպանական, տեղական բնույթի ակցիայից վեր է ածվում համաթուրքականի»,- խոսելով Թուրքիայում օրերս ծավալված իրադարձությունների մասին՝ այսօրվա ասուլիսի ժամանակ ասաց թուրքագետ, Երևանի պետական համալսարանի արևելագիտության ֆակուլտետի փոխդեկան Ռուբեն Մելքոնյանը:
Նրա դիտարկմամբ՝ այստեղ ներթուրքական պայքարի հետաքրքիր մի դրսևորում կա. մի կողմից նախագահ Աբդուլլահ Գյուլն է, ով ստանձնել է ավելի մեղմ, փափուկ գործչի դեր իր այսօրվա այն հայտարարությամբ, որ ինքը թուրքական ժողովրդի բողոքի մեսիջն ընդունել է, և դրա դիմաց ագրեսիվ Ռեջեբ Թայիփ Էրդողանն է՝ երկրի վարչապետը, ով հեռավոր Մարրոկոյից հայտարարում է, որ որևէ մեսիջ ինքը չի տեսնում, չի ընկալում:
Թուրքիայում տեղի ունեցող իրադարձությունները, ըստ թուրքագետի, վկայում են այն մասին, որ այդ երկրի հասարակությունն իր բնույթով վերածվել է տեղեկատվական հասարակության, և այդ պատճառով է, որ Էրդողանը որպես իր թիվ մեկ թիրախ նշում է Facebook-ը, Twitter-ը:
Բանախոսը չշտապեց ենթադրություններ անել՝ արդյոք կլինի՞ թուրքական գարուն կամ նման մի բան, թե՞ ոչ, բայց հիշեցրեց, որ, օրինակ, Թունիսում, ամեն ինչ սկսվեց կանաչի վաճառողի սպանությունից, և չի կարելի բացառել, որ բնապահպանների ցույցի ճնշումը ու ինչպես բժիշկներն են արդեն հայտարարում, նրանց մահը, կարող են առաջացնել տարատեսակ զարգացումներ:
Այս ամենը, ըստ Ռուբեն Մելքոնյանի, վկայում է Թուրքիայի՝ խիստ անկանխատեսելի հասարակությամբ պետություն լինելու մասին, երբ ամեն փոքր երևույթից կարող են ի հայտ գալ նոր շարժումներ: Այս համատեքստում չի բացառվում, որ բնապահպանական շարժումը կվերածվի քաղաքականի:
Անդրադառնալով Թուրքիայում տեղի ունեցող իրադարձություններին հայերի, հայ համայնքի ներգրավվածությանը՝ բանախոսը նշեց, որ հայ համայնքում մի ակտիվ հատված կա, որը հարում է ձախ շարժումներին և մասնակցում բողոքի ակցիաներին, ինչն անսպասելի չէր, քանի որ թուրքական գերակտիվ հասարակության մաս կազմող թուրքաբնակ հայերը անմասն չէին կարող մնալ այդ գործընթացներից:
Իսկ ահա հայաստանցի ակտիվիստների դիրքորոշման, մասնավորապես Թուրքիայի ցուցարարներին աջակցելու կոչերի մասին թուրքագետն ասաց, որ դա առաջին հերթին հայաստանցի ակտիվիստների իրավունքն է, ու սա ոչ թե հայի աջակցություն էր թուրքին, այլ հայ բնապահպանի աջակցություն մեկ այլ բնապահպանի: Ռուբեն Մելքոնյանը հույս հայտնեց, որ այստեղ առաջնայինը ոչ թե ազգային պատկանելությունն էր, այլ գաղափարական ուղղվածությունը:

В Тунисе все началось с убийства продавца зелени – тюрколог
"В 45-ти из 80-ти турецких провинций одновременно происходят акции протеста. То есть эта акция превратилась из экологической, локальной в общетурецкую",- сказал на сегодняшней пресс-конференции тюрколог, заместитель декана факультета востоковедения Ереванского государственного университета Рубен Мелконян, касаясь событий, разворачивающихся в последние дни в Турции.
Эксперт указал на интересное проявление внутритурецкой борьбы: с одной стороны президент Абдулла Гюль, который своим сегодняшним заявлением решил играть роль мягкого деятеля, принявшего мессидж протеста турецкого народа, с другой – агрессивно настроенный премьер-министр страны Реджеп Тайип Эрдоган, который из далекого Марокко заявил, что никакого мессиджа не воспринимает.
По словам Рубена Мелконяна, происходящие в Турции события свидетельствуют о том, что в этой стране общество стало информационным, и именно поэтому Эрдоган в качестве своих первоочередных мишеней назвал Facebook и Twitter.
Тюрколог не захотел строить предположения о том, наступит "турецкая весна" или или нет. Вместе с тем он напомнил о том, что в Тунисе, например, все началось с убийства продавца зелени, поэтому нельзя исключать, что подавление митинга экологов и, как уже заявили врачи, их смерть могут привести к развитию событий в различных направлениях.
Все это свидетельствует о том, что Турция является государством с непредсказуемым обществом, в котором самое незначительное явление может привести к новым движениям. В этом плане нельзя исключать, что экологическое движение может перерасти в политическое, отметил эксперт.
Касаясь участия местных армян в происходящих в Турции событиях, Рубен Мелконян отметил, что в армянской общине есть активная часть, которая участвует в акциях протеста, что нельдя считать неожиданностью, так как составляющие часть турецкого общества армяне не могли оставаться в стороне от этих процессов.
Что касается позиции активистов из Армении и в частности их призывов выразить поддержку митингующим в Турции, то это, по словам Мелконяна, их право, и в данном случае следует говорить не о поддержке турок со стороны армян, а о поддержке армянскими экологами экологов из других стран.
Тюрколог выразил надежду, что в данном случае первоочередное значение имеет не национальная, а идейная направленность.