«Պրովոկացիոն հարցեր չտաք»,- փաստաբանին զգուշացրեց Գեւորգ Ղուկասյանը
Կարեն Եսայանի սպանության գործով դատական նիստը, որ նշանակված էր հունիսի 4-ին՝ ժամը 12-ին, այս անգամ էլ հետաձգվեց 2 ժամով: Դատակոչված վկաներից ոչ ոք չէր ներկայացել դատարան: Հետագա դատական նիստերին մասնակցելուց հրաժարվել էր նաեւ սպանվածի մայրը՝ Անահիտ Իսկանդարյանը:
Վերջինս դիմել էր դատարանին՝ խնդրելով գործի հետագա դատական քննությունն իրականացնել առանց իր մասնակցության՝ բացատրելով, որ սթրեսային իրավիճակները եւ հոգեբանական մի շարք այլ հանգամանքներ անհնարին են դարձնում իր ներկայությունը դատական նիստերին:
Դատարանը դեռեւս նախորդ նիստին պետք է հարցաքններ գործով վկաներ Ղուկասյան Վարդանին, Գեւորգին եւ Մանյային, սակայն վերջիններս նամակով տեղեկացրել էին, որ Անդրանիկ Ղուկասյանի մահվան կապկցությամբ սուգ են պահում եւ չեն կարող ներկայանալ: Հունիսի 4-ի դատական նիստին, որպես դատակոչված վկա, ներկայացել էր միայն նախկին քաղաքապետի եղբայրը՝ Գեւորգ Ղուկասյանը: Վկայի խնդրանքը՝ արգելել տեսալուսանկարահանումներն իր հարցաքննության ժամանակ, դատարանը բավարարել էր, եւ լրագրողները ստիպված էին բավարարվել սղագրումներ կատարելով:
Վկա Գեւորգ Ղուկասյանը հայտնեց, որ նախաքննության ընթացքում տված իր ցուցմունքը եւ հիմա այն, ինչ ասելու է դատարանում, համընկնում են եւ ինքը պատրաստ է պատասխանելու կողմերի հարցերին, եթե, իհարկե, դրանք կլինեն: Դատավոր Մարտին Սարոյանն առաջարկեց վկային պատմել գործի հետ կապված այն ամենը, ինչ հիշում է:
Գեւորգ Ղուկասյանն ասաց, որ ամբաստանյալ Հարություն Սարգսյանին մինչեւ Կարեն Եսայանի սպանությունը չի ճանաչել: Հանդիպել են առաջին անգամ դեպքի օրը՝ 2012 թ. ապրիլի 12-ին, Սարգսյանների տանը, երբ ինքը գնացել էր ճշտելու, թե արդյոք Սամվելի որդին կապ ունի Կարենի անհետացման հետ:
Վկան ճանաչում է ամբաստանյալի հորը՝ Սամվել Սարգսյանին: Գեւորգ Ղուկասյանը պատմեց, որ ամբաստանյալի հայրը, ցանկություն ունենալով ամուսնացնել տղային, հետաքրքրվել է Վարդան Ղուկասյանի աղջիկներով: Իրենք բացառել են խնամախոսությունը, քանի որ Աննան արդեն նշանադրված է եղել, իսկ Մանյայի ամուսնության համար կար թեկնածու՝ նրա դասընկերը: Վկայի հիշելով՝ ամբաստանյալի հայրը 3-4 անգամ այդ հարցով եկել է քաղաքապետարան, որ համոզի Վարդան Նիկոլայիչին Մանյային Հարությունի հետ ամուսնացնելու համար:
Գեւորգ Ղուկասյանը, անդրադառնալով դեպքի օրվան, ասաց, որ իրենք սկսել են անհանգստանալ այն պահից սկսած, երբ, այսպես ասած՝ խնամիները նշանակված ժամից ուշացել են: Եղբայրն իրեն խնդրել է զանգահարել տղայի հորը եւ ճշտել՝ կարո՞ղ է փոշմանել են ու չեն ուզում գալ: Ինքը խոսել է Ռազմիկ Եսայանի հետ եւ պարզել, որ Կարենն անհետացել է, փնտրում են, սակայն չեն կարողանում գտնել:
Ի դեպ, խնամախոսությունը նշանակված է եղել ժամը 15-ին եւ, բնականաբար, Եսայանների ուշացումը պիտի նկատվեր առնվազն կես ժամ անց: Վկան թեեւ հանգիստ էր դատարանում, սակայն դեպքի օրվա որոշ դրվագներ ժամային առումով ներկայացնելիս մի փոքր խառնաշփոթ առաջացավ: Գեւորգ Ղուկասյանը չժխտեց, որ ինքն այցելել է Սարգսյաններին, հանդիպել Հարությունին:
«Ես նրան հարցրի, թե դո՞ւ ես արել, ասա, մի բան կանենք, թե դու չես Կարենին տանողը, ասա էդ պահն էլ իմանանք,- պատմեց վկան,- Հարությունն ինձ ասեց, որ ինքը տեղյակ չէ: Ես իրան տարա առանձին սենյակ ու էլի նույն հարցը տվեցի, որ ասեց չէ, ես էլ ասի, որ չէ, չէ, ու դուրս եմ եկել նրանց տնից»:
Այս դրվագի հետ կապված նախորդ վկաները՝ Մելանյա եւ Սամվել Սարգսյանները, հայտնել էին, որ Գեւորգ Ղուկասյանն իրենց տուն այցելել է ժամը 14-ի սահմաններում:
Գեւորգ Ղուկասյանն ասաց, որ Կարեն Եսայանին փնտրել են նաեւ քաղաքապետարանի աշխատակիցները: Ինքը դեպքի վայր գնացել է այն ժամանակ, երբ հայտնել են, որ գտել են:
«Տղան ամբողջովին փոշոտված էր, արյունի մեջ կորած: Էն տպավորությունն էր, որ խփել էին, հետո էին հանել նստեցրել մեքենայի մեջ»,- պատմեց վկան: Գեւորգ Ղուկասյանը նշեց նաեւ, որ Կարենին փնտրելու ընթացքում նրա ընկերները գնացել են ավտոլվացման կետ, նայել տեսաձայնագրությունները եւ ճանաչել Հարությունին ու նրա մեքենան: Այդ տեսաերիզներն ինքն էլ է տեսել:
«Դուք ասեցիք, որ մինչեւ դեպքը չեք ճանաչել ամբաստանյալին, ինչպե՞ս իմացաք, որ զապիսներում հենց ինքն է»,- հարցրեց դատավորը:
«Դե, ես չէի ճանաչում: Ռոմանը՝ Կարենի ընկերը, ասաց, թե էս Հարութն է, էս էլ իրա ավտոն է»,- պատասխանեց վկան:
Երբ հերթը հասավ պաշտպանական կողմի հարցեր տալուն, վկան, շրջվելով դեպի Լուսինե Սահակյանը, զգուշացրեց. «Պրովոկացիոն հարցեր չտաք: Ինձ զգուշացրել են, որ ադվակատը բավական աշխույժ աղջիկ է»:
Վկան, պատասխանելով փաստաբան Լուսինե Սահակյանի հարցերին, ասաց, որ Վարդան Ղուկասյանը սկզբնական շրջանում դեմ է եղել նաեւ Կարեն Եսայանի թեկնածությանը:
«Ես չեմ կարող ասել՝ ինչի, բայց եղբայրս դեմ էր էդ ամուսնությանը: Հետո չգիտեմ՝ ինչ եղավ, ինչը փոխվեց իրա մեջ, որ համաձայնությունը տվեց, ու որոշեցինք, որ դասարանի տղան է եղել, իրար սիրել են, թող ամուսնանան»,- պատմեց վկան:
Այնուհետեւ, դիմելով դատարանին, վկան խնդրեց բաց թողնել ամբաստանյալին դատարանի դահլիճից: «Ազատեք, թող գնա: Վերեւ Աստված կա, եթե մեղավոր է, ինքն իրա ոտով կգնա ձորը կընկնի»,-խնդրանքը մեկնաբանեց Գեւորգ Ղուկասյանը:

“Провокационных вопросов не задавайте ”,- предупредил адвоката Геворк Гукасян
Назначенное на 4 июня судебное заседание по делу об убийстве Карена Есаяна началось с двухчасовым опозданием. Ни один из вызванных в суд свидетелей не явился. От дальнейшего участия в судебных заседаниях отказалась и мать убитого Анаит Искандарян, объяснив свое решение психологическим состоянием.
Суд еще на предыдущем заседании должен был допросить свидетелей Вардана Гукасяна, Геворка и Маню, однако последние письмом сообщили, что находятся в трауре в связи со смертью Андраника Гукасяна и не могут явиться на заседание.
Свидетель Геворк Гукасян рассказал, что до убийства Карена Есаяна не был знаком с Арутюном Саркисяном. Впервые они встретились в день убийства, 12 апреля 2012 г., в доме Саркисянов, куда он отправился уточнить, имеет ли отношение сын Самвела Саркисяна к исчезновению Карена.
Свидетель знал отца обвиняемого – Самвела Саркисяна. Последний, по словам Г.Гукасяна, желая женить сына, интересовался дочерьми Вардана Гукасяна. Однако возможность знакомства с целью женитьбы они исключили, так как Анна была обручена, а у Мани уже был кандидат в женихи – ее одноклассник. Свидетель знал, что отец обвиняемого 3-4 раза приходил в мэрию, чтобы убедить Вардана Николаевича выдать Маню замуж за Арутюна.
Вспоминая день убийства, Геворк Гукасян сообщил, что волноваться они начали после того, как в назначенный час сваты не приехали. Брат попросил позвонить отцу жениха и уточнить, не передумали ли они. Геворк Гукасян разговаривал с Размиком Есаяном и выяснил, что Карен исчез, его ищут, но не могут найти.
Свидетель не отрицал, что он пришел домой к Саркисянам и встретился с Арутюном. “Я спросил его: “Это ты сделал? Если не ты увез Карена, скажи, мы что-нибудь придумаем,- рассказал Г.Гукасян. – Арутюн ответил, что он не в курсе. Я отвел его в другую комнату и опять задал тот же вопрос, но он снова сказал, что это не он. Тогда я ответил: нет так нет – и ушел”.
По словам Г.Гукасяна, Карена Есаяна искали также сотрудники мэрии. На место происшествия он отправился после того, как ему сообщили, что нашли Карена.
“Парень был весь в пыли и крови. Было такое впечатление, что сперва в него стреляли, а потом усадили в машину”,- рассказал свидетель. Он также отметил, что в процессе поисков Карена его друзья отправились на автомойку, посмотрели видеозаписи и опознали Арутюна и его машину. Эту видеозапись видел и Геворк Гукасян.
“Вы сказали, что до произошедшего не были знакомы с обвиняемым. Как Вы определили, что в видеозаписи фигурирует именно он?” – спросил судья. “Я не знал, но друг Карена Роман сказал, что это Арут, а это его машина”,- ответил свидетель.
Когда дошла очередь защиты задавать вопросы, свидетель, повернувшись к Лусине Саакян, предупредил: “Провокационных вопросов не задавайте. Меня предупредили, что адвокат довольно активная девушка”.
Отвечая на вопрос адвоката, свидетель сказал, что Вардан Гукасян сперва был против кандидатуры Карена Есаяна. “Не могу сказать, почему, но мой брат был против этого брака. Не знаю, что потом произошло, но он дал согласие. Решили, что раз это одноклассник, они любили друг друга, пусть поженятся”,- рассказал Геворк Гукасян.
Затем, обращаясь к суду, он попросил освободить обвиняемого прямо в зале суда. “Освободите, пусть идет себе. Наверху есть Бог, и если он виноват, то сам упадет в пропасть”,- объяснил свою просьбу Геворк Гукасян.