Հանրային խորհրդում քննարկում են գազի սակագնի բարձրացման հարցը
Հանրային խորհրդում վերջին օրերին աշխատանքային քննարկումներ են անցկացվել գազի սակագնի բարձրացման վերաբերյալ ինչպես ՀԽ ֆինանսատնտեսական և բյուջետային հարցերի հանձնաժողովում, այնպես էլ Հանրային խորհրդի փոքր խորհրդի նիստում:
Հունիսի 5-ին ՀԽ նախագահ Վազգեն Մանուկյանի նախաձեռնությամբ Հանրային խորհրդում գազի սակագնի վերաբերյալ տեղի ունեցավ քննարկում Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի նախագահ Ռոբերտ Նազարյանի և հանձնաժողովի այլ պաշտոնյաների մասնակցությամբ: Քննարկմանը մասնակցում էին նաև ՀԽ անդամներ Վազգեն Սաֆարյանը, Արշակ Սադոյանը, Ռոբերտ Աթոյանը, Հայկ Սարգսյանը, ՀԽ ֆինանսատնտեսական հարցերի հանձնաժողովի անդամներ:
Վազգեն Մանուկյանն իր խոսքում նշեց, որ գազի սակագնի կտրուկ աճն ավելի կխորացնի երկրում առկա սոցիալական լարվածությունը` առաջ բերելով մի շարք բացասական հետևանքներ:
Հանրային խորհրդի անդամները բազմաթիվ հարցեր ուղղեցին Ռոբերտ Նազարյանին, որոնք մասնավորապես վերաբերում էին «Հայռուսգազարդ» ընկերության ծախսերի ծավալին, աշխատավարձերի ֆոնդին, աշխատավարձերի նախատեսվող բարձրացման հիմնավորումներին, սահմանի և բաժանորդներին հասնող գազի գնի միջև առկա մեծ տարբերությանը (գրեթե կրկնակի, մինչդեռ ՀԽ անդամ Վազգեն Սաֆարյանի դիտարկմամբ` Հայաստանի մակրոտնտեսական ցուցանիշներ ունեցող երկրներում այդ տարբերությունը 40-50 տոկոս է) և այլ հարցերի:
Ռոբերտ Նազարյանի խոսքով` իրենք արել են հնարավոր ամեն բան` գազի առաջարկվող սակագինը նվազեցնելու ուղղությամբ: Միաժամանակ նա շեշտեց, որ կան նաև օբյեկտիվ հանգամանքներ, որոնք հնարավոր չէ հաշվի չառնել. նյութատեխնիկական ծախսերի ավելացում, աշխատողների թվի աճ, ներդրումային ծախսեր, գազօգտագործողների թվի աճ և այլն:
ՀԽ անդամ Ռոբերտ Աթոյանը նշեց, որ անգամ այդ փաստարկների դեպքում հնարավոր է գտնել մեխանիզմներ սակագինն առավել նվազեցնելու համար: Նա բարձրացրեց ոչ միայն «Հայռուսգազարդի» աշխատողների աշխատավարձի հարցը` նշելով, որ դա այս պահին արդարացված չէ, այլև ընդգծեց օտարերկրյա անկախ փորձագիտական ընկերության կողմից ընկերության կառավարման և գործունեության արդյունավետության մոնիթորինգի իրականացման անհրաժեշտությունը:
Ռոբերտ Նազարյանը հայտնեց, որ իրենք հնարավորինս մեծ թվով կրճատել են ընկերության կողմից աշխատավարձերի բարձրացման առաջարկվող թիվը:
ՀԽ անդամներից մեկն առաջարկեց գազի սակագները սահմանել տարբերակված եղանակով, օրինակ` ըստ սեզոնի, նշելով, որ նման պրակտիկա արտերկրում գոյություն ունի: Ռոբերտ Նազարյանն ասաց, որ առաջարկը կարելի է առանձին քննարկել:
Բարձրացվեց նաև մարզերի համար տարբերակված մոտեցում ցուցաբերելու հարցը՝  հաշվի առնելով աշխարհագրական դիրքը (առավել ցուրտ մարզերում սահմանել ցածր սակագներ` ելնելով գազի օգտագործման առավել մեծ ժամանակահատվածից) և այլն:
Քննարկման ավարտին պայմանավորվածություն ձեռք բերվեց աշխատանքային խումբ ձևավորել ՀԽ անդամների և ՀԾԿՀ մասնագետների միջև և համատեղ շարունակել աշխատանքը՝ գազի սակագինը նվազեցնելու հնարավոր այլ տարբերակներ գտնելու ուղղությամբ: Այս մասին հայտնում է Հանրային խորհուրդը:

В Общественном совете обсуждался вопрос повышения тарифа на газ
В последние дни в комиссии по финансово-экономическим и бюджетным вопросам, а также в малом совете Общественного совета проводятся рабочие совещания по вопросу повышения тарифа на газ.
По инициативе председателя ОС Вазгена Манукяна 5 июня состоялось очередное обсуждение с участием председателя Комиссии по регулированию общественных услуг (КРОУ) Роберта Назаряна, членов ОС Вазгена Сафаряна, Аршака Садояна, Роберта Атояна, Айка Саркисяна и других.
В своем выступлении Вазген Манукян отметил, что резкое повышение цены газ еще больше углубит существующую в стране социальную напряженность.
Участники совещания задали ряд вопросов Роберту Назаряну, касающихся компании “АрмРосгазпром”. В частности, была отмечена большая разница между стоимостью газа на границе и стоимостью газа, поставляемого абонентам (второй тариф в два раза больше первого, тогда как в странах с такими же макроэкономическими показателями, как в Армении, эта цифра составляет 40-50%, отметил член ОС Вазген Сафарян).
Роберт Назарян заверил, что они сделали все возможное, чтобы снизить предлагаемую цену на газ. В то же время он отметил, что существуют объективные обстоятельства, которые невозможно не учесть: увеличение материально-технических расходов, рост числа работников, инвестиционные расходы, число газопользователей и т.д.
Член ОС Роберт Атоян отметил, что даже при наличии этих факторов можно найти механизмы еще большего снижения газового тарифа. Касаясь повышения зарплаты работников “АрмРосгазпрома”, Атоян отметил, что в данный момент это неоправданное решение, и указал на необходимость проведения эффективного мониторинга управления и деятельности компании со стороны независимой экспертной организации.
Один из членов ОС предложил установить дифференцированные тарифы, например сезонные, что является принятой за рубежом практикой. Р.Назарян согласился обсудить предложение.
Был также поднят вопрос о дифференцированном подходе к областям с учетом их географического положения (скажем, для наиболее холодных регионов, где газ используется в больших объемах, установить более низкие тарифы).
По завершении обсуждения была достигнута договоренность сформировать рабочую группу из членов ОС и КРОУ для поиска других возможных вариантов снижения стоимости газа.