Պաշտոնյաները սեփականաշնորհել են «պատմությունը»
Հայ երկրաբանների համագործակցությունը մի շարք երկրների հնագիտական ընկերությունների հետ վերջին տարիներին ակտիվացրել է այդ ոլորտի աշխատանքները մեր երկրում:
Արարատյան դաշտավայրում արշավախմբերի իրականացրած պեղումները մեծ արդյունքներ են տվել: Հնագիտության եւ ազգագրության ինստիտուտի ավագ գիտաշխատող Լեւոն Պետրոսյանը նշեց Աշտարակի տարածաշրջանից մինչեւ Ծաղկալանջ ու Աղավնատուն համայնքներն ընդգրկող դամբարանադաշտերը, որտեղ իրենց հայտնի, բայց դեռեւս չպեղված շատ ամրոցներ ու դամբարաններ կան: Հայ եւ ֆրանսիացի հնագետները վերջերս Առատաշենի մերձակայքում հայտնաբերել են քարեդարյա բնակավայրեր: Հնագետների վկայությամբ այդ վայրերը բնակեցված են եղել դեռեւս մ.թ.ա. 6-5-րդ հազարամյակներում:
Հնագետը նշեց գանձահենների մասին, որոնք ավերում են պատմական հուշարձանները: Նրանք հատկապես ակտիվ են Արմավիրի մարզում: Եւ երբ հնագետները վերգետնյա հետազոտությամբ պարզել են, որ Աղավնատան մերձակայքում դամբարան կա, հույս չեն ունեցել, որ այն բացելուց հետո ամբողջական կգտնեն: Բարեբախտաբար, հնագետների մտավախությունն այս անգամ չի արդարացվել. գանձահենների ձեռքն այս դամբարանին չի հասել: Ուրարտական շրջանի առաջնորդներից մեկի դամբարանն իր ողջ «պարունակությամբ» պահպանված է եղել:
«Մի կողմից գանձահեններն են ոչնչացնում մեր բազմադարյա մշակույթը, մյուս կողմից` պետության բարձիթողի վերաբերմունքը: Նախնադարյան շրջանի դամբարանադաշտերով ծածկված Ղռեր կոչվող տարածքները (Արմավիրի մարզ) սեփականաշնորհում են ու մելորացնում: Սեփականացրած այդ հողերն իրենց շերտերում են թողնում հազարամյակների պատմությունը, որն այդպես էլ մնալու է չբացահայտված»,- ասում է Լեւոն Պետրոսյանը:
Իսկ հնագետ Ֆիրդուս Մուրադյանը, ում բողոքը ոչ թե հողերը մասնավորեցնելու եւ այգիներ հիմնելու դեմ է, այլ դրանք անօրինական ճանապարհով ձեռք բերելու, ասաց. «Կադաստրը գաղափար չունի պատմամշակութային արժեքների մասին. աջ ու ձախ սեփականաշնորհում է դեռեւս չուսումնասիրված հնագիտական արժեքները: Այդ հողերի սեփականաշնորհումը պետք է արվի ոչ թե կադաստրի ու սեփականատիրոջ փոխհամաձայնությամբ ու օրենքը շրջանցելով, այլեւ` Հուշարձանների պահպանության գործակալություն թույլտվությամբ, դա է պահանջում ՀՀ Հողային օրենսգիրքը»:
Չընդունելով իրենց հասցեագրված մեղադրանքը` կադաստրի Էջմիածնի տարածքի ղեկավար Շիրազ Հարությունյանն իր հերթին մեղադրանքի սլաքն ուղղեց Հուշարձանների պահպանության գործակալությանը. «Որտեղի՞ց են սկսվում եւ որտե՞ղ վերջանում այն սահմանները, որոնց տակ չբացահայտված պատմություն կա»,- հարցրեց Շ. Հարությունյանը: Ստեղծված իրավիճակի համար նա Հուշարձանների պահպանության գործակալությանը մեղադրեց երկու կարեւոր հարցում. առաջին` այդ կազմակերպությունը դեռեւս պետականորեն չի վավերացրել իր իրավունքներն այդ տարածքների նկատմամբ` ձեռք չի բերել սեփականության վկայականներ, եւ երկրորդ` նրանց լռությունը կառավարության 2003 եւ 2005 թվականների տարբեր ժամանակահատվածներում ընդունած որոշումների դեմ, որոնցով այդ հողերը հանձնվել են համայնքներին:
«Համայնքների ղեկավարներն էլ դրանք վաճառեցին: Ի՞նչը պիտի ետ պահեր նրանց այդ քայլից»,- ասաց կադաստրի պետը: Ըստ նրա` այն տարածքները, որոնք քարտեզի վրա երեւում են որպես դամբարանադաշտեր, չեն սեփականաշնորհվել, այլ մնացել են որպես հուշարձաններ: Իսկ այն հողերը, որոնք ոչ մի տեղ ամրագրված չեն որպես մշակութային արժեքներ պարփակող, վաճառվել են:
Հնագետներն անընդունելի են համարում հատկապես Մշակույթի նախարար Հասմիկ Պողոսյանի վերաբերմունքը պատմամշակութային արժեքների նկատմամբ:
«Երբ մի երկրի մշակույթի նախարար չի հասկանում` ինչ բան է հազարամյակների մշակույթը, էլ ինչի՞ մասին կարելի է խոսել»,- բողոքեց հնագետ Ֆիրդուս Մուրադյանը: Նրա եւ իր գործընկերների զայրույթի թեման Ծաղկալանջի դամբարանադաշտն է, որն ունի 170 հա պահպանողական գոտի` հաստատված 1993 թ.: Ըստ Մուրադյանի` այդ տարածքների 90 տոկոսը որոշ մեծահարուստներինն է, իսկ մնացած 10 տոկոսը, որ չի մասնավորեցվել, ժայռոտ բլրի վրա է ու շերտերում էլ պատմություն չկա:
Ծաղկալանջի` որպես պատմականորեն արժեքավոր վայրի նկատմամբ նախարար Պողոսյանի անտարբերությունն էլ հենց զայրացրել է հայ երկրաբաններին: «Մեկ տարուց ավելի է` նախարարն այդ փաստաթղթերը հրաժարվում է ներկայացնել կառավարություն, մերժումն էլ որեւէ կերպ չի հիմնավորում»,- ասաց Ֆ. Մուրադյանը:
Վերջինիս փոխանցմամբ` դամբարանադաշտեր ու ամրոցներ կան նաեւ Մեծամորից մինչեւ Լեռնամերձ ընկած տարածքում:
«Այդ հողերն ամբողջությամբ մասնավորեցված են, տերերն էլ պետական պաշտոնյաներ են ու մեծահարուստներ»,- տեղեկացրեց հնագետը: Համաձայն նույն աղբյուրի` Երեւանի քաղաքապետ Երվանդ Զախարյանին է պատկանում 300 հա-ը, որից 230-ն արդեն մելորացվել է: 300 հա-ն էլ ֆինանսների նախարար Վարդան Խաչատրյանինն է: Արմավիրի նախկին մարզպետ Ալբերտ Հերոյանի սեփականությունը Արագած գյուղի հողերից է` 400 հա: Նույնքան տարածք էլ «Արցախ ալկո»-ն է գնել Աղավնատան մերձակայքում` ճիշտ դամբարանադաշտի վրա, վերջերս պեղված դամբարանի հարեւանությամբ:
«Չպեղված արժեքներն այլեւս այդ սեփականատերերինն են ու նրանցը կլինեն այնքան ժամանակ, մինչեւ պետությունն ինքը նորից հանդես գա որպես գնորդ: Իսկ դա լինելու բան չէ, որովհետեւ նախ` մասնավորն ինքն աստղաբաշխական թվեր կպահանջի, ինչը պետությանը ձեռք չի տա, եւ հետո` վերջինս, եթե վերաբերմունք ունենար պատմամշակութային արժեքների նկատմամբ, այսօր դրանք չէր փոշիացնի»,- ասաց հնագետ Ֆիրդուս Մուրադյանը:

The Government Has Privatized History
In recent years, there have been a growing number of archeological projects in our country, thanks to growing cooperation between Armenian archaeologists and archaeological groups from several other countries.
Digs in the Ararat valley have yielded great results. Levon Petrosyan, a senior scientist at the
The archaeologist noted that there are treasure hunters who raid the historic monuments, and who are especially active in Armavir Marz. When archaeologists discover a tomb through surface examination, they have little hope that when they open it they will find the contents intact. But fortunately, this time the archaeologists’ fears were not justified; treasure hunters had not managed to raid this tomb. Thus, the tomb of one of the rulers of the Urartu era has remained untouched with all of its contents.
"On one hand, treasure hunters raid and destroy our many thousand-year old culture; on the other hand, the government avoids the issue. The area called Drer in Armavir Marz, which contains prehistoric tombs, is being privatized and cultivated. This area holds in its depths the history of millennia, which will remain undiscovered, " said Levon Petrosyan.
Archaeologist Pirdus Muradyan, who protests not against privatization and cultivation of land, but against their illegal land appropriation, said, “The Registry has no idea about historic and cultural values; it privatizes undiscovered historic and cultural treasures left and right. The privatization of these lands should be done not through an arrangement between the Registry and the private owner, which is violation of the law, but through a decision by the Agency of Monument Protection, as required by the
The head of the Echmiadzin registry, Shiraz Harutyunyan, reject this accusation, shifting blame onto the Agency for the Protection of Monuments. "Where do the borders start and end in those places which contain undiscovered history? “ Harutyunyan asked. He blames the agency for the current situation. First the agency has not yet legalized its jurisdiction over these territories and does not have privatization documents. Second, the agency was silent in its opposition to decisions by the government in 2003 to 2005 to hand those areas over to communities.
“The community heads sold the land. There was nothing stopping them," said the head of the registry. He said that the areas which had been marked as tomb fields on the map weren't privatized, but remained as monuments. The areas which had not been marked as cultural treasures were sold.
Archeologists, meanwhile, deplore Minister of Culture Hasmik Poghosyan's attitude towards historic and cultural values. "When a country's Culture Minister doesn't understand what a many-thousand-year-old culture is, what can we talk about?" protested Pirdus Muradyan. He and his colleagues are angry about what has happened to the Tsaghkalanj burial grounds, where a 170-hectare protected zone was established in 1993. But according to Muradyan, 90% of that is now owned by wealthy individuals, and the remaining 10% is located on a rocky hill and contains no history it its depths.
Archaeologists are angry about Minister Poghosyan's ignorance of Tsaghkalanj as a valuable historic site. "For more than a year the minister has refused to present these documents to the government and hasn’t justified her refusal in any way, " Muradyan said.
According to Muradyan, there are cemeteries and fortresses in the territory between Metsamor and Lernamerdz. "These areas have been completely privatized; they are now owned by government officials and rich people, " the historian said, adding that Yerevan Mayor Yervand Zakharyan owns 300 hectares of land here, 230 of which have been cultivated. Albert Heroyan, the former governor of Armavir, owns 400 hectares of land that belongs to the villages of Aragats villages'. Artsakh Alko has purchased a similar amount of land near Aghavnatun, right on the burial grounds, next to a recently excavated tomb.
"The unexcavated treasures now belong to them and will do so until the government buys them back. But that will never happen, first because the owner would ask an astronomical sum, which the government couldn't afford, and secondly the government, if it had a proper approach to these historical treasures, would not be destroying them now, " said archaeologist Pirdus Muradyan.