Հայաստանում խորհրդային կարգերի հաստատման 50-ամյակին նվիրված հուշարձանը գտնվում է Երեւանի հյուսիսային բարձունքի եզրին եւ «Հաղթանակի զբոսայգուց» բաժանվում է Ազատության պողոտայով։
Հավանաբար, այդ բարձունքը հարմար տեղ էր նման կոթողային կառույցի համար` տեսանելի բոլոր կողմերից եւ կառույցի խորհրդանշական հանգամանքն ընդգծող բարձր դիրքով։ Մանավանդ, եթե հաշվի առնենք, որ այն ժամանակ այդ սարալանջը, փաստորեն, նաեւ քաղաքի հյուսիսային սահմանն էր։ Հուշարձան-համալիրի առանցքը բարձր քարե սյունն է, որից դեպի հարավ` դեպի քաղաքը, տարածվում է ընդարձակ հարթակը։ Հարթակի միջի բացվածքից իջնում են աստիճանները եւ վերածվում աստիճանահարթակների շարքի, որն էլ այսօր ընդունված է կոչել Կասկադ։ Այն կապում է հուշարձանը քաղաքի կենտրոնին եւ, հավանաբար, պետք է հեշտացներ մարդկանց այցելությունը հուշահամալիր։
Սյան կողքին, քառակուսի ծածկի տակ գտնվում է գետնի մեջ խորացող մի տարածություն` ներսի կողմից շրջապատված կողք-կողքի շարված ծորակներով, որոնք հիմա չեն գործում եւ, հնարավոր է, երբեք էլ չեն գործել (առհասարակ տարբեր չափերի ծորակների առատությունը խիստ բնորոշ է այս հուշահամալիրին, որոնք ակնհայտ խորհրդանշական իմաստ ունեն)։ Թեեւ մուտքերը վաղուց փակված են մետաղյա ճաղավանդակներով, բայց ճաղերի արանքով կիսախավարի մեջ էլ կարելի է տեսնել այդ ստորգետնյա տարածության կենտրոնում դրված քարը` հուշարձանի կառուցմանը վերաբերող արձանագրություններով։ Քարի հյուսիսային կողմի գրությունը հայտնում է, որ կոթողը վեր է հառնում «ի նշան հայ ժողովրդի նոր վերածննդի», եւ որ կառուցողները փորձել են նրա «հիմքը Հայոց աշխարհի հիմքի պես հաստատուն անել, իսկ ոգին` հայ ժողովրդի ոգու նման երկնասլաց»։ Քարի մյուս երեսին կարդում ենք բառացիորեն հետեւյալը. «Այստեղ, հավերժական Արարատի եւ Արագածի հանդիպման հայ ժողովուրդը կատարեց իր Նոյեմբերյան հեղափոխությունը 1920 թ. նոյեմբերի 29-ին»։
Դրսի պատերի վրա այս ու այնտեղ հանդիպում են ազգային ոճավորմամբ զարդանախշեր եւ մեսրոպատառ բանաստեղծական տողեր. «Հայրենիք, չկա քեզնից գերող երազ, քո անունից անուշ անուն, Հայրենիք», «Բոլոր նրանց, ում որ հոգին վառվում է վառ», «…ողջույն քեզ, բացվող պայծառ առավոտ» եւ այլն։
Փաստորեն, հուշահամալիրը կառուցվել է երկար ժամանակ եւ այդպես էլ մնացել անավարտ (ֆինանսական, տեխնոլոգիական-ինժեներային կամ այլ պատճառներով)։ Անավարտությունը եւ տարատեսակ պակասություններով ու թերություններով ավարտելը բնորոշ է այդ շրջանի հայկական արդիական ճարտարապետության շատ նմուշների։ Ըստ երեւույթին, այս հուշարձանը զուրկ է ակնառու գեղագիտական արժանիքներից եւ, հակառակ իր մասշտաբներին եւ խիստ նպաստավոր դիրքին, երբեք չի եղել Երեւանը խորհրդանշող կոթողների շարքում։
«Հավերժական Արարատը» եւ «գերող երազը», «նոր վերածնունդը» եւ «պայծառ առավոտը», «հաստատուն հիմքը» եւ «երկնասլաց ոգին», թերեւս, կարելի է տեղավորել ազգայնական հռետորության շրջանակում։ Ավելի դժվար է ազգայնացված-սեփականաշնորհված Նոյեմբերյան հեղափոխության հարցը. ի՞նչ կարիք կար հեղափոխություն անելու, արդյոք հեղափոխությունը յուրաքանչյուր վերածնության անհրաժեշտ նախապայմա՞նն է, արդիական ազգ դառնալու համար պետք էր սեփական հեղափոխությո՞ւնն ունենալ.… Այսօր դժվար է հասկանալ, թե իրենք` արձանագրությունների հեղինակները, հավատացե՞լ են իրենց բեմադրած «հայրենասիրությանը», երբ փորձել են Խորհրդային Հայաստանի 50-ամյակին նվիրված հուշարձանից ամբողջովին դուրս թողնել ամեն խորհրդային բան։ Հավանաբար չեն նկատել, որ, ըստ ամենայնի, խորհրդային են իրենց հուշարձանի այլապես անհեթեթ մասշտաբները եւ հիշատակված տողերից ճառագող անխառն գոյաբանական լավատեսությունը։
Ամեն դեպքում, դարձյալ աչք է ծակում ազգային ես-ի ուրվագծի կատարյալ անորոշությունը, ազգայինը խորհրդայինից որեւէ ձեւով զանազանելու ցանկության բացակայությունը կամ անկարողությունը։ Ազգային վերածննդի առասպելը ջնջում է պատմականության բոլոր հետքերը, այս անգամ` խորհրդայինը (ենթադրյալ խորհրդային Ուրիշը) սեփականելու-յուրացնելու անհոգ ժեստով։ Բացակայող խորհրդային, սոցիալիստական, կոմունիստական եւ այլ բառեր պիտի հիշեցնեին այն համատեքստի մասին, որից դուրս հայոց վերածննդի մասին խոսելու առիթ չէր լինի, մանավանդ այդ տոնով։ Եւ մի՞թե նմանօրինակ ազգայնականությունն ավելի շատ չէր ծառայում հենց խորհրդայինի մեջ ազգայինի տարրալուծմանը, ազգայինի խորհրդայնացմանը։
Վերափոխվող Կասկադը
Տարիներ առաջ «Գաֆեսճյան հիմնադրամը» ձեռք է բերել այս համալիրի ամբողջ տարածքը, որի երկու ծայրակետերում այսօր զետեղված են Բոտերոյի աշխատանքները` «Հռոմեացի ռազմիկը» (հենց հուշակոթողի կողքին) եւ «Կատուն» (Թամանյանի արձանից դեպի Կասկադ ձգվող պուրակում)։ Աստիճանահարթակներում տեղադրված են նաեւ մի քանի այլ արվեստագետների գործեր, սակայն շատ այլ աշխատանքներ Երեւան կտեղափոխվեն ցուցադրության պատշաճ տարածքներ ստեղծելուց հետո միայն։ Հուշարձանից անմիջապես ներքեւ կառուցվում է Ժամանակակից արվեստի Գաֆեսճյան թանգարանի շենքը, որտեղ էլ, ըստ տարածված լուրերի, կցուցադրվի հարուստ մասնավոր հավաքածուի մի զգալի մասը։
Կասկադի բարեկարգ եւ խնամված տարածքը, գործող շարժասանդուղքի հետ միասին, շատերին հրապուրում է որպես զբոսավայր։ Այստեղ ժամանակ առ ժամանակ կազմակերպվում են բացօթյա համերգներ եւ այլ մշակութային միջոցառումներ։ Սպասվում է, որ քիչ-քիչ կսկսեն գործել ցուցասրահներ, մատչելի կլինեն մշակութային ժամանցի տարբեր ձեւեր։ Այսինքն` թվում է, թե Կասկադը, դառնալով հանգստի գոտի, ձգտում է կատարել այնպիսի դեր, ինչպիսին խորհրդային տարիներին ուներ եւ այժմ էլ ինչ-որ չափով ունի «Հաղթանակի զբոսայգին»։ Թեեւ ենթադրվում է, որ այստեղ պրոպագանդվող մշակույթը կլինի զգալիորեն տարբեր նրանից, ինչ մատչելի է Երեւանի նմանատիպ վայրերում։ Խոսքը, մասնավորապես, ժամանակակից արվեստի մասին է, որն առայժմ Հայաստանում հետաքրքրում է շատ փոքրիկ մի խավի, բայց աշխարհի շատ քաղաքներում ժամանակակից արվեստի թանգարանները մեծ մասսայականություն են վայելում որպես իդեալական վայրեր հանգստի կազմակերպման համար, որ չպետք է շփոթել ժամանակակից արվեստի մասսայականության հետ։
Վերադառնալով «Հաղթանակի զբոսայգու» եւ Կասկադի համեմատությանը` ընդգծեմ, որ հիմնական նմանությունն այդ երկու տարածությունների` խորհրդային գաղափարաբանության նշաններով եւ առարկաներով ծանրաբեռնվածությունն է։ Երկու դեպքում էլ այդ նշանները եւ ուղերձները գրեթե անհասկանալի են, անընթեռնելի, բայց հատկապես Կասկադում կազմում են այն հոծ հիմնաշերտը, միջավայրի կազմակերպման հիմնական միջոցը, որը մնացել է իր տեղում, չի կազմաքանդվում, եւ որի վրա փորձ է արվում կառուցել նոր արժեքների եւ նշանակությունների տարածությունը։
Իհարկե, խորհրդային արժեքների մարմնացման եւ վերարտադրության իմաստով «Հաղթանակի զբոսայգին» («Մայր Հայաստանը», Անհայտ զինվորի շիրիմը, Հերոսների ծառուղին եւ այլն) անհամեմատ ավելի առանցքային դեր ուներ, քան 50-ամյակի կոթողը։ Մայիսի 9-ի ամենամյա տոնակատարությունները, որոնք իրականացվում էին մեծ շուքով եւ հանդիսավորությամբ, իրենց ծիսական կրկնողությամբ եւ խորհուրդով շատ ավելի իմաստալից էին խորհրդահայության համար, քան Նոյեմբերյան հեղափոխության տարեդարձը, հակառակ այն բանի, որ, ինչպես տեսանք, վերջինը ներկայացվում էր որպես զուտ ազգային իրադարձություն։ Հասկանալի է, որ այստեղ մեծ էր նաեւ խորհրդային պրոպագանդայի դերը, քանի որ այս պատերազմի մշակութային ներկայացումը խորհրդային ժողովրդի եւ խորհրդային ինքնության ձեւավորման հզոր միջոց էր։
Կասկադի տարածության մեջ նույնպես գործում է խորհրդային մասշտաբները եւ ազգային նշանները համադրելու ձգտումը, որը մասնավորապես դրսեւորվում է հայկական ճարտարապետությունից քաղված եւ հուշարձանի մոնումենտալության թելադրանքով ոճավորված զարդաքանդակների առատությամբ։ Ինչպես շատ այլ տեղերում, այստեղ նույնպես բախվում ենք մինչխորհրդային (մինչարդիական կամ ավանդական) եւ խորհրդային (որոշակիորեն հասկացված` արդիական) շրջանների միջեւ առկա մեծ խզումն անտեսելու, այն հորինված ազգային շարունակականությամբ փոխարինելու միտումին։ Բայց նույն ձեւով անտեսվում է նաեւ խզումը խորհրդայինի եւ հետխորհրդայինի միջեւ։ Այս բանն անում են նաեւ Կասկադը վերակառուցողները։
Տեղին է հարցնել, թե ինչպե՞ս է հայ ժողովրդի «երկնասլաց ոգին» առնչվում կոմունիստական պայծառ ապագայի Մեծ ժամանակին (վերջինս պետք է որ լիներ հուշարձանի հիմնական ուղերձը)։ Մյուս կողմից` ինչպե՞ս կարելի է հասկանալ Բոտերոյի գրոտեսկային զինվորը խորհրդային մոնումենտալիզմի ոգով հղացված հուշասյան, սյան ներքեւի մասում դրոշմված` հայ ժողովրդի հարատեւությունը խորհրդանշող հավերժության նշանի եւ վերը հիշատակված տողերի («Հայրենիք, չկա քեզնից գերող երազ….» եւ այլն) հարեւանությամբ։ Ակնհայտ է, որ այստեղ բախվում են միանգամայն տարբեր գաղափարներ եւ իմաստներ` մինչարդիական ազգային, խորհրդային եւ ընդհանուր ձեւով ասած` արեւմտյան։ Առաջին երկուսի թվացյալ հաշտության ֆոնին երրորդը հայտնվում է որպես ցայտուն տարասեռություն, տարածական համատեքստի հետ իմաստային որեւէ կապից զուրկ մի բան։
Կասկադի կայունացած միջավայր արեւմտյան ժամանակակից արվեստի առարկաների ներմուծումը կարելի է բնութագրել որպես զուտ մեխանիկական միջամտություն, որի հեղինակները, ամենայն հավանականությամբ, մշակութային իրադրությունը հասկանալու խնդիր չեն ունեցել։ Բայց գուցե այս նոր առարկաները, որոնք խախտում են նյութական եւ նշանային կայունացած դասավորությունը, ստիպեն հարցականի տակ առնել շրջակա միջավայրի ինքնաակնհայտությունը, գուցե նրանց բերած տարասեռությունը վերամեկնաբանության եւ իմաստավորման աշխատանքի խթան դառնա։
Ինչեւէ, այսօր Կասկադը մեզ ներկայանում է որքան գրավիչ, նույնքան անհասկանալի տեսքով։ Տարածությունը կազմող առարկաներով փոխանցվող իմաստների մոռացված կամ անծանոթ լինելը մարդկանց օտարում է նյութական միջավայրից, բացառում մշակութային համատեքստի հետ հաղորդակցության որեւէ հնարավորություն։

This monument dedicated to the 50th anniversary of the establishment of Soviet rule in
Such a hilltop site was probably appropriate for this monumental structure; being visible from all directions and its lofty position underlining the structure’s symbolic circumstance. This is even more the case since at the time this ridge top delineated the northern boundary of the city. A tall stone column serves as the axis of the statue-complex that leads to a broad landing to the south, towards the city. Steps descending from an opening in the middle of the landing transform into a broad staircase that is known today as the Cascade. This links the statue with the city center and probably was intended to make it easier for people to visit the commemorative complex above.
Next to the column, under a square roof, is an area that cuts down into the earth’s surface. There is a series of faucets that line the interior of this space that do not work and probably never did work (The abundance of faucets of various sizes, possessing obvious symbolic meaning, is quite characteristic of this complex). Even though the entrances have been long since closed by way of metal gates, through the bars you can dimly see the stone placed in the center of the space with inscriptions regarding the statue’s construction. The text on the stone’s northern face states that the monument rises up, “ as a sign of the new renaissance of the Armenian people “ and that the builders sought to lay the base, “ as firm as that of the base of the Armenian world and its spirit like the spirit of the Armenian people soaring to the heavens”. On the other face of the stone we read, word for word, “Here, in the presence of the eternal peaks of Ararat and Aragats, the Armenian people accomplished their November revolution on November 29, 1920”.
Scattered on the outside walls, are these lines of poetry in Mesrobian script alongside of national decorative motifs, “ Oh fatherland, there is no dream more captivating than you, a name more sweeter than yours”, “ For all those whose spirit burns brightly”, “...the dawn of a radiant new morning, Welcome!”
In fact, construction on the complex was quite lengthy but remained unfinished due to financial, technical-engineering, and other reasons. Uncompleted construction or construction finished with a variety of deficiencies and shortcomings is particular to many modern Armenian architectural examples from that period. Apparently, this statue is devoid of any notable aesthetic values and contrary to its scale and very favorable location it has never been viewed as one of
“Eternal Ararat” and “captivating dream”, “new rebirth” and “radiant morning”, “firm base” and “soaring spirit”, can perhaps be placed within the framework of nationalist rhetoric. What’s more problematic is the issue of the nationalized-privatized November revolution. Why was it necessary to make a revolution? Is a revolution a necessary prerequisite for each renaissance and in order to become a modern nation must one undergo a revolution? Today, it is difficult to understand if the authors of those inscriptions believed in such “staged” patriotism since they attempted to exclude every type of Soviet element from a monument dedicated to the 50th anniversary of Soviet Armenia. They probably didn’t observe, that in the end, the otherwise ridiculous proportions of their statue and the ontological optimism radiating from the lines mentioned above are both Soviet.
In any case, what is again striking is the absolute uncertainty of the outline of the self, the absence of the desire or incapability to differentiate the national from the Soviet in any way. The legend of the national rebirth wipes out all traces of history; this time it’s the Soviet (implied Soviet “other”) being erased with a careless gesture of making it its own. The missing Soviet, socialist, communist and other words would have reminded one of this context, outside of which there would be no opportunity to speak of an Armenian renaissance, especially in that tone. And indeed, wouldn’t a similar type of nationalism had more served to dilute the national within the Soviet, in other words to Sovietize the national?
The Changing Cascade
Years ago the Cafesjian Foundation obtained the entire tract of land of the complex. Two works of Botero are situated at either end of the complex - The Roman Warrior (near the statue) and The Cat (in the park that leads to the Cascade from the Tamanyan Statue).
Along the staircase are situated the works of a few other artists but many other works will be transferred to
Many are attracted to the Cascade, with its well-manicured lawns and escalator, as an area to take a stroll. Open-air concerts and other cultural events are staged here periodically. It is expected that the exhibition halls will gradually open and that various types of cultural attractions will be made available to the public. In other words it would seem that by becoming a rest area the Cascade aims to fulfill the role that
Returning to the comparison between
Of course, in terms of embodying and reproducing Soviet values,
Soviet scales of dimension and the desire to synthesize national symbols are also evident within the confines of the Cascade and are manifested by the profusion of ornamentation plucked from Armenian architecture and stylized by the dictates of the monument’s massive proportions. As in many other places here too we are confronted with the intention to overlook the huge break between the pre-Soviet (pre-modern or traditional) and the Soviet (which is also modern in a certain sense) stages and to substitute it with manufactured national continuity. But, in the same manner the break between the Soviet and post-Soviet is neglected. Those rebuilding the Cascade are doing the same.
It is appropriate to ask exactly how the “soaring spirit” of the Armenian people relates to the Grand Time of the radiant communist future (the latter should have been the main message of the statue). Conversely, what is one to understand of Botero’s grotesque warrior, the obelisk designed in the spirit of Soviet monumentalism and the symbol of eternity of the Armenian people engraved in the lower part of the column all being in close proximity to the above-mentioned inscribed words (“ Oh fatherland, there is no dream more captivating than you, etc.). Clearly there’s a collision here between entirely different ideas and meanings - the pre-modern national, Soviet and what’s generally referred to as western. It is on the seemingly conciliatory background of the first two that the third is displayed as a glaring case of heterogeneity, as something without any meaningful connection to the context of its surroundings.
The importation of contemporary western objets d’art to the established landscape of the Cascade can be characterized as a purely mechanistic intervention. It is most likely that those responsible for such intervention had no problem understanding the cultural state of affairs. Perhaps, however, these new objects that violate the established material and symbolic arrangement, will force to call into question the surrounding area’s self-obviousness and perhaps serve to stimulate the reinterpretation and elucidation of the heterogeneity they bring.
In any case, the vision of the Cascade before us today is as incomprehensible as it is attractive. The forgotten or unfamiliar meanings of the site that the objects convey serve to alienate people from the material environment, ruling out any possibility of communication with its cultural context.