Դատարանը ֆիզիկական անձին զրկել է հեղինակային իրավունքից. իսկ ո՞վ է հեղինակը
«Հետքն» անդրադարձել է ծրագրավորող Հրայր Ավանեսյանի եւ «Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» ՓԲԸ-ի` մասնավորապես վերջինիս գլխավոր տնօրեն Եվգենի Գլադունչիկի միջեւ տարաձայնություններին:
Գլադունչիկը չի ճանաչում Ավանեսյանի` համակարգչային Gold ծրագրի նկատմամբ հեղինակային իրավունքները: Էլեկտրաէներգիայի քանակական եւ ֆինանսային միջոցների հոսքերի հաշվառման այս ծրագրով է աշխատում ՀԷՑ-ը:
Երբ 2004-ի օգոստոսի 26-ին Ավանեսյանը գրավոր դիմել էր Գլադունչիկին իր` որպես հեղինակի հետ Gold փաթեթի օգտագործման համար վարձակալության պայմանագիր կնքելու պահանջով, նա մասնավորապես գրել էր. «Համաձայն «Հեղինակային իրավունքի եւ հարակից իրավունքների մասին» ՀՀ օրենքի 8-րդ հոդվածի` ես` Հրայր Մարլենի Ավանեսյանս, համարվում եմ ներկայումս Ձեր ձեռնարկությունում առանց համապատասխան պայմանագրի օգտագործման մեջ գտնվող «Էլեկտրաէնեգիայի քանակական եւ ֆինանսային հոսքերի հաշվառման Gold ծրագրային փաթեթի» հեղինակը...»:
Այս գրությանը Գլադունչիկը 17.09.2004-ին իր իսկ ստորագրությամբ պատասխանել էր. «Gold ծրագրային փաթեթի վերաբերյալ ներկայացված փաստաթղթերը բավարար չեն ապացուցելու վերոհիշյալ ծրագրի նկատմամբ Ձեր հեղինակային իրավունքը...»:
Սրանով Գլադունչիկը, փաստորեն, ասել էր, որ ծրագրի հեղինակը Ավանեսյանը չէ, եւ երբ 2007-ի ապրիլին Ավանեսյանը դիմել էր դատարան` մասնավորապես խնդրելով ճանաչել Gold ծրագրի նկատմամբ իր 88 տոկոս հեղինակային իրավունքը, ասել է թե` ճանաչել, որ ծրագրի հեղինակը 88 տոկոսով ինքն է (հեղինակային համաձայնագրով 10 տոկոսով հեղինակ է եղել Գոռ Պողոսյանը, 2 տոկոսով` Գագիկ Մարգարյանը), առաջին ատյանի եւ վերաքննիչ դատարանները մերժել են նրա հայցն ընդդեմ ՀԷՑ-ի:
Փաստորեն, դատարանը Ավանեսյանին, անուղղակիորեն նաեւ Պողոսյանին ու Մարգարյանին, զրկել է հեղինակությունից:
««Հեղինակային իրավունքի եւ հարակից իրավունքների մասին» ՀՀ օրենքով եւ ՀՀ Քաղ.օր.-ով ստեղծագործության հեղինակ կարող է լինել միայն ֆիզիկական անձը եւ ոչ իրավաբանական անձը,- ասում է «Հայհեղինակ» հեղինակների իրավունքների պաշտպանության հ/կ-ի տնօրեն Սուսաննա Ներսիսյանը:- ՀԷՑ-ը չի կարող լինել հեղինակ, քանի որ նա իրավաբանական անձ է: Ես չհասկացա, թե վճռով ո՞վ է հեղինակը, որովհետեւ եթե Ավանեսյանին զրկում են հեղինակային իրավունքի 88 տոկոսից, ապա ո՞ր ֆիզիկական անձն է հեղինակը»:
Մասնագետը նշում է, որ ՀԷՑ-ը կարող էր լինել միայն հեղինակային իրավունքի իրավատեր, ինչն այլ հարց է: Մեր կողմից հավելենք, որ ՀԷՑ-ը հենց այդ ուղղությամբ էր տարել դատավարությունը, եւ դատարանը շեղվել է Ավանեսյանի հեղինակության 88 տոկոսը ճանաչելու մասին հայցադիմումից. հայցը մերժելուց առաջ դատարանը պատասխանողի առարկությունների հիման վրա հաստատել է, որ ՀԷՑ-ի նախկին աշխատակից Հ. Ավանեսյանը կատարել է ծառայողական հանձնարարություն, եւ ըստ այդմ` գործատու ՀԷՑ-ը ստեղծագործության նկատմամբ գույքային իրավունքների իրավատերն է: Բայց նույնիսկ այս դեպքում աշխատանքի հեղինակը մնում է Ավանեսյանը: Մյուս կողմից էլ` ՀԷՑ-ը ոչ մի փաստաթուղթ կամ այլ ապացույց չի ներկայացրել, որ ինքը հանձնարարություն է տվել Ավանեսյանին ծրագիր գրել հիմնարկի համար: Այսինքն` նա նաեւ չի կարող լինել ծրագրի նկատմամբ գույքային իրավունքի իրավատեր:
Դեռ 2004-ի հուլիսի 30-ին Gold ծրագրի համահեղինակներ Հրայր Ավանեսյանը, Գոռ Պողոսյանը եւ Գագիկ Մարգարյանն իրենց աշխատանքն ի պահ են հանձնել (իրենց իսկ անուններով) «Հայհեղինակ» հեղինակների իրավունքների պաշտպանության հ/կ-ում: Կա ի պահ հանձնման համարը` 08/375:
Չնայած միջազգային օրենքներով ստեղծագործությունն ի պահ վերցնելիս այն փորձաքննության չի ենթարկվում, այսինքն` հեղինակի օրինական-անօրինական լինելը չի ստուգվում, այնուամենայնիվ, ծրագիրը վերոնշյալ երեք հեղինակների անվամբ ի պահ վերցնելը ոչ ոք որեւէ կերպ չէր վիճարկել: Եվ միայն 2007-ի աշնանը` դատական պրոցեսների ժամանակ, իրավաբանական անձ ՀԷՑ-ը փորձել է 08/375 համարի դիմաց գրանցել իր անունը, ինչը, բնականաբար, մերժվել է, իսկ մյուս կողմից` քանի որ առկա է եղել դատարանի վճիռ, հ/կ-ի տնօրեն Սուսաննա Ներսիսյանը Հրայր Ավանեսյանին գրավոր տեղեկացրել է, որ համարը ժամանակավորապես թողնվում է բաց, մինչեւ որ վեճը դատական ատյաններում վերջնական լուծում ստանա:
Ամեն դեպքում, եթե պատկերացնենք, որ Եվրոպական դատարանում Ավանեսյանի հայցը կմերժվի (սա անհավանական է թվում, քանի որ ԵԴ-ն պետք է առաջնորդվի ՀՀ օրենքներով, որոնց համաձայն` ստեղծագործության հեղինակը ֆիզիկական անձն է միայն), ապա 08/375 համարը «Հայհեղինակն» անվավեր կհամարի:

Court Deprives Individual of Authorship - Then Who is the Author?
Hetq reported recently on the disagreement between programmer Hrayr Avanesyan and the Armenian Electric Networks, in particular the general director of the latter, Yevgeny Gladunchik. Gladunchik refused to recognize the ownership rights of Avanesyan regarding the computer program called Gold. The AEN uses this program to calculate the cost and quantity of the electricity it supplies.
When, on August 26, 2004, Avanesyan wrote to Gladunchik asking him to sign a contract with him, as the author of Gold, to rent the program, he noted, in particular, "According to Article 8 in the Armenian law regarding author's rights and associated rights, I, Hrayr Marlen Avanesyan, am considered the author of the Gold Program for the Calculation of Quantitative and Financial Flow of Electricity, used by your company without a corresponding contract…"
Gladunchik had personally signed a reply to this letter on September 17, 2004, in which it was written, "The documentation presented regarding the Gold package is not sufficient to prove your authorship of the mentioned program…"
Gladunchik had therefore said that Avanesyan was not the author of the program and when Avanesyan went to court in April 2007 asking for his 88 percent of authorship of Gold to be recognized, i.e. that he was the author of up to 88 percent of the program (an authors' agreement gave 10 percent to Gor Poghosyan and the remaining 2 percent to Gagik Margaryan), the Courts of First Instance and Appeals both rejected his case against the AEN.
The court therefore deprived Avanesyan, as well as Poghosyan and Margaryan indirectly, of their authorship.
"According to the Armenian law regarding author's right and associated rights as well as the Civil Code, authors can only be individuals, not legal entities," said Susanna Nersisyan, director of Hayheghinak (Armenian Author), an NGO protecting authors' rights, "The AEN cannot be an author, because it is a legal entity. I did not understand whom the verdict established as the author, because if Avanesyan has been deprived of his 88 percent as author, then which individual has been declared the author?"
The expert noted that the AEN could be the legal owner of authorship rights, which is a different matter. We should add that the AEN had used that formulation to argue its case and the court was distracted from the original petition to recognize Avanesyan's 88 percent authorship. Before refusing the claim, the court said - based on the defendant's arguments - that Avanesyan had carried out a professional task in creating the program, which meant that the AEN was the legal owner of authorship rights. But even in that case Avanesyan remained the author of the work. On the other hand, the AEN did not produce any documentation which proved that it had assigned Avanesyan with the task of writing such a program. Thus, it could not even be considered the legal owner of authorship rights.
On July 30, 2004, the co-authors of Gold, Hrayr Avanesyan, Gor Poghosyan and Gagik Margaryan had registered their work (in their own names) at the Hayheghinak NGO protecting author's rights. The registration number was 08/375.
Even though generally, when an invention is patented the authorship is not inspected, in this case, when the three authors had submitted their work, a specific period was set aside for that purpose during which nobody objected. Only in the fall of 2007, when the court process was already underway, did the legal entity AEN try to register its name against the number 08/375. This was - naturally - refused, but since there had been a court verdict, the NGO director Susanna Nersisyan officially wrote to Hrayr Avanesyan, saying that the number was temporarily being suspended until the argument reached a final resolution in court.