ՀՀԿ-ն ու ՕԵԿ-ը ԱԺ օրակարգ չընդգրկեցին Հրանտ Բագրատյանի օֆշորային նախագիծը
Քիչ առաջ Ազգային ժողովը քվեարկությամբ մերժեց ՀԱԿ խմբակցության պատգամավոր Հրանտ Բագրատյանի «Օֆշորային գոտիներում գրանցված ընկերությունների գործունեությունը Հայաստանի Հանրապետության հանքարդյունաբերության ոլորտում կարգավորելու մասին» օրենքի նախագիծը ԱԺ օրակարգ ընդգրկելու մասին հարցը: Նշենք, որ նախագիծը բաղկացած էր 3 հոդվածից:
Դեմ են քվեարկել կոալիցիոն գործընկերները` ՀՀԿ-ն եւ ՕԵԿ-ը, իսկ ԲՀԿ-ն, ՀԱԿ-ը, ՀՅԴ-ն եւ «Ժառանգությունը» կողմ են քվեարկել:
Օրինակ` նախագծով առաջարկվում էր 2014 թ. հունվարի 1-ից հանքարդյունաբերության եւ արդյունաբերության ոլորտում հանքերի շահագործմամբ եւ այդ շահագործումից ստացվող հումքի ու պատրաստի արտադրանքի արտադրությամբ եւ արտահանմամբ զբաղվող ընկերությունների կապիտալում արգելել այն ընկերությունների մասնակցությունը, որոնք գրանցված են օտարերկրյա օֆշորներում: Ինչպես նաեւ հումքի ու պատրաստի արտադրանքի արտադրությամբ եւ արտահանմամբ զբաղվող ընկերություններին արգելվելու էր արտադրանքի վաճառքը օֆշորներում գրանցված ընկերություններին:
Նախագծի 3-րդ հոդվածով նախատեսվում էր հանրապետությունում գրանցված հանքերի շահագործմամբ եւ այդ շահագործումից ստացվող հումքի ու պատրաստի արտադրանքի արտադրությամբ եւ արտահանմամբ զբաղվող ընկերություններին արգելել հումքի, նյութերի, սարքերի, սարքավորումների, տեխնիկայի, տեխնոլոգիաների, ֆինանսական եւ այլ ծառայությունների գնումները օֆշորային ընկերություններից:
Ներկայումս աշխարհում լուրջ պայքար է տարվում ստվերային տնտեսության դեմ: Վերջին տարիներին աշխարհի տարբեր երկրներ ստվերային տնտեսությունը օրինականցնում են իրենց տարածքում` ստեղծելով օֆշորային գոտիներ:
Որպես նախագծի հիմնավորում Հրանտ Բագրատյանը առանձնացրել էր մի քանի մտահոգություններ: Ըստ նրա` օֆշորային գոտիներ գործում են շուրջ 4 տասնյակ երկրներում: Դրանք ստեղծում են ոչ միայն թերզարգացած, այլ նաեւ զարգացած երկրները:
Օֆշորային գոտիներում գրանցված ընկերությունները օգտվում են այդ գոտիներում սահմանված հարկային արտոնություններից` պայմանով, որ նրանք տնտեսական գործունեություն չեն ծավալելու այդ գոտիներում: Բոլոր դեպքերում օֆշորային գոտի նշանակում է հարկային արտոնություն:
«Կիպրոսի դեպքերը ցույց են տալիս, որ օֆշորային գոտիները լուրջ արգելք են դարձել համաշխարհային տնտեսության զարգացման համար: Նրանք վերաբաշխում են այլ երկրների բյուջեներին պատկանող միջոցները: Հայաստանում գործող հանքարդյունաբերական ձեռնարկություննեպի օրինակը եւս ցույց է տալիս, որ հաճախ նրանք պատրաստի արտադրանքը վաճառում են իրենց իսկ պատկանող օֆշորային ընկերություններին էժան գներով, իսկ վերջիններս արդեն իսկական եւ թանկ գներով վաճառում են այդ արտադրանքը վերջնական գնորդին»,- նշել է ընդդիմադիր պատգամավորը:
Հրան Բագրատյանի կարծիքով` այս ամենի արդյունքում է, որ, դատելով ՀՀ հանքարդյունաբերության ոլորտում հանքերի շահագործված ֆիզիկական ծավալներից, 1,5 մլրդ դոլարի համախառն շրջանառության փոխարեն ունենք 500 մլն եւ 400-450 մլն դոլար բյուջետային մուտքի փոխարեն ունենք միայն 75-80 մլն դոլար:
«Օրինագծի ընդունումը թույլ կտա հանքարդյունաբերության ոլորտում հասնել նրան, որ, ինչպես բանկային ոլորտում սեւ փողերի լվացման պարագայում, ստվերային տնտեսությունը շեշտակի կկրճատվի»,- ավելացրել է պատգամավորը:

РПА и ПОЕ не включили в повестку законопроект об оффшорах Гранта Багратяна
Несколько минут назад Национальное Собрание РА отказалось включить в повестку работы парламента представленный депутатом фракции Армянского национального конгресса Грантом Багратяном законопроект “Об упорядочении деятельности в горнодобывающей промышленности Республики Армения компаний, зарегистрированных в оффшорных зонах”.
Против этого проголосовали партнеры по правящей коалиции – Республиканская партия Армении и партия “Оринац еркир”, за – фракции “Процветающая Армения”, АНК и “Наследие”.
Законопроектом, в частности, предлагалось с 1 января 2014 г. запретить участие в капитале компаний, занимающихся эксплуатацией рудников в горнодобывающей промышленности, а также экспортом получаемого в результате этого эксплуатации сырья и готовой продукции, которые зарегистрированы в иностранных оффшорах.
Сегодня во всем мире ведется серьезная борьба с теневой экономикой. В последние годы различные страны узаконивают теневую экономику путем создания на своей территории оффшорных зон, отметил Г.Багратян.
По его словам, оффшорные зоны действуют почти в четырех десятках стран. Зарегистрированные в оффшорах компании пользуются установленными в этих зонах налоговыми льготами при условии, что они не будут заниматься там экономической деятельностью. В любом случае оффшорная зона означает налоговые льготы.
“События на Кипре показывают, что оффшорные зоны стали серьезным препятствием для развития мировой экономики. Пример действующих в Армении горнодобывающих предприятий показывает, что свою продукцию они часто продают по очень низким ценам принадлежащим им же оффшорным компаниям, а те по высоким ценам – окончательному покупателю”,- отметил депутат-оппозиционер.
В результате вместо валового оборота в 1,5 млрд долларов мы имеем 500 млн долларов, а вместо бюджетных поступлений в размере 400 -500 млн долларов – 75-80 млн.
“Принятие законопроекта позволит добиться резкого сокращения объема теневой экономики в сфере горнодобывающей промышленности”,- отметил Грант Багратян.