Երևանում կանցկացվի դեղագործության մրցունակության 5-րդ միջազգային համաժողովը
Հունիսի 14-ին Երևանում կմեկնարկի դեղագործության մրցունակության 5-րդ միջազգային համաժողովը, որը տեղի կունենա Մ. Հերացու անվան Երևանի պետական բժշկական համալսարանում: Համաժողովն արդյունավետ հարթակ է դեղագործության ոլորտի մասնավոր և հանրային շահառուների համար՝ ծանոթանալու Հայաստանի վերջին դեղագործական ձեռբերումներին, քննարկելու ընդհանուր խնդիրներ և նոր նախագծեր, ինչպես նաև ուսումնասիրելու համագործակության նոր հնարավորություններ:
Համաժողովը բաղկացած է երկու նիստից։ «Դեղագործության ոլորտի ձեռքբերումները Հայաստանում» թեմայով նիստի ընթացքում կներկայացվեն Հայաստանի դեղագործության ոլորտի վերջին ձեռքբերումները, նոր զարգացումները, ընթացիկ բարեփոխումներն ու զարգացման ռազմավարությունները։
Համաժողովի երկրորդ մասը նվիրված է «Համաշխարհային դեղագործության լավագույն ձեռքբերումները» թեմային։ Այս նիստի ընթացքում օտարերկրյա դեղագործական ընկերությունների ներկայացուցիչները կներկայացնեն իրենց ընկերությունները, նոր ձեռբերումները, արտադրանքները, ինչպես նաև տեխնոլոգիաները և գիտական հայտնագործություններն ու դեղագործության ոլորտում նորարարական լուծումները։
Համաժողովին զուգահեռ կանցկացվի դեղագործության ամենամյա «Ֆարմա Արմենիա ԷՔՍՊՈ» ցուցահանդեսը։ Այն հնարավորություն է տեղական և օտարերկրյա դեղագործական ընկերությունների և նրանց ներկայացուցիչների համար՝ ներկայացնելու իրենց արտադրանքը և վերջին ձեռքբերումները։
Համաժողովը կազմակերպում է Հայաստանի դեղ արտադրողների և ներմուծողների միությունը ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության Ձեռնարկությունների զարգացման և շուկայի մրցունակության («Ի-Դի-Էմ-Սի») ծրագրի և ՀՀ Արդյունաբերության զարգացման հիմնադրամի աջակցությամբ։ Համաժողովին աջակցում են նաև ՀՀ առողջապահության նախարարությունը, էկոնոմիկայի նախարարությունը, Դեղերի և բժշկական տեխնոլոգիաների փորձագիտական կենտրոնը, Զարգացման հայկական գործակալությունը և Երևանի պետական բժշկական համալսարանը։
Միջոցառմանը կմասնակցեն ավելի քան 500 բժիշկ, դեղատնային ցանցերի, տեղական և օտարերկրյա դեղագործական ընկերությունների աշխատակիցներ, գիտնականներ և փորձագետներ։

5th International Pharmaceutical Competitiveness Conference to Take Place in Yerevan
On June 14, the fifth international Pharmaceutical Competitiveness Conference will take place in Yerevan at the State Medical University after Heratsi. The conference will provide a platform for private and public stakeholders in the pharmaceutical sector to become acquainted with the latest achievements in the Armenian industry, discuss common issues and new projects, and explore new partnership opportunities.
The conference will have two sessions. The first one, entitled "Pharmaceutical Achievements of Armenia," will focus on the latest achievements in the Armenian pharmaceutical market, new developments, ongoing reforms and development strategies. During the second session of the conference, "The Best Achievements in International Pharmaceutics," participants will hear from the representatives of foreign pharmaceutical companies about their activities, latest achievements, products, as well as technological and scientific discoveries and innovative approaches.
Pharma Armenia EXPO, the annual specialized exhibition of pharmaceutics, will be held in parallel with the conference. The EXPO is an opportunity for local and foreign pharmaceutical companies to present their products and recent achievements.
The conference is organized by the Medicine Producers and Importers Union (MPIU) of Armenia with the support of the USAID-funded Enterprise Development and Market Competitiveness (EDMC) Project and the Industrial Development Fund of Armenia. The conference is also supported by the Ministry of Health, the Ministry of Economy, the Scientific Centre of Drug and Medical Technology Expertise, the Armenian Development Agency, and the State Medical University.
Participants will include over 500 doctors, representatives of pharmacies, local and international pharmaceutical companies, scientists, and experts.