«Օրենք ընդունել են, ծրագիր մշակել են, բայց բնության մեջ ի՞նչ է փոխվել»
«Աշխարհի կեսը երևի տեսել եմ, Սյունիքի նման մարզ չեմ տեսել, որտեղ բնական հուշարձանները զուգակցվում են պատմամշակութային հուշարձանների հետ, իսկ մենք ամբողջ Սյունիքը դրել ենք ընդերքօգտագործման տակ և քանդում ենք»,- «Երիտասարդները և կայուն զարգացումը որպես ՀՀ բնապահպանական հիմնախնդիրի լուծման ուղի» թեմայով ասուլիսի ժամանակ ասաց «Հանուն կայուն զարգացման» ՀԿ-ի նախագահ Կարինե Դանիելյանը:
Հայաստանի էկոլոգիական խնդիրների համատեքստում բնապահպանը Սյունիքից հետո առանձնացրեց մայրաքաղաք Երևանը, որը քաղաքաշինության առումով վտանգված է, աճում են բոլոր ռիսկերը. կենտրոնի գերծանրաբեռնվածության պատճառով ավելանում են սեյսմիկ ռիսկերը, օդի աղտոտվածությունը: Կարինե Դանիելյանի խոսքերով՝ կոլափսի մեջ է նաև Երևանի կոմունիկացիան. մայրաքաղաքի փողոցները հաշվարկված չեն այսքան մեքենաների համար, աշխարհի բոլոր խոշոր քաղաքները փորձում են ծանրաբեռնվածությունը հանել կենտրոնից, իսկ մենք ճիշտ հակառակն ենք անում:
Արևելյան Եվրոպայի զարգացման և համագործակցության ցանցի խորհրդի անդամ Հմայակ Առաքելյանը որպես էկոլոգիական հիմնախնդիրների պատճառ առանձնացրեց տնտեսական շահը, որը գերակա է մարդկանց ներքին բարոյական շահի նկատմամբ:
Խոսելով Հայաստանում բնապահպանական խնդիրների լուծման համար կատարված աշխատանքի և պետության մասնակցության մասին՝ Կարինե Դանիելյանը նշեց, որ մեր երկիրն այդ առումով գրեթե ոչնչով չի զիջում եվրոպական առաջատար երկրներին. օրենք ընդունել են, ծրագիր մշակել են, կոնվենցիա ստորագրել են, իսկ արդյունքները, հաջորդ քայլը՝ թե բնության մեջ ի՞նչ է փոխվել, շատ ավելի դժվար է գնահատել:

"Закон приняли, программу разработали, но что творится с природой?"
"Я объездила, наверное, полмира, но нигде не видела такого места, как Сюник, где бы природные памятники сочетались с культурно-историческими. А мы весь Сюник разрыли и пустили под рудники",- сказала на пресс-конференции на тему "Молодежь и стабильное развитие как путь решения экологических проблем в РА" председатель общественной организации "Во имя стабильного развития" Карине Даниелян.
В контексте экологических проблем Армении эколог вслед за Сюником выделила Ереван, где в результате градостроительства возникли многочисленные угрозы, из-за сверхзагруженности центра увеличились сейсмические риски, степень загрязненности воздуха. По словам Карине Даниелян, столичные коммуникации находятся в состоянии коллапса, улицы не рассчитаны на такое количество автомобилей. Во всем мире в крупных городах стараются разгрузить центр, а поступаем с точностью до наоборот, отметила эксперт.
Член совета Сети развития и сотрудничества Восточной Европы Амаяк Аракелян в качестве основной экологической проблемы назвал экономическую выгоду.
Говоря о работе по решению экологических проблем в Армении и участии государства в этом процессе, Карине Даниелян отметила, что в этом плане наша страна ни в чем не уступает ведущим европейским странам: закон приняли, программу разработали, конвенцию подписали, но непонятно, что в результате этого творится с природой.