ԵԱՀԿ-ն վերապատրաստում է հայ իրավաբաններին երրորդ կողմի կարծիք պատրաստելու համար
Այսօր Երևանում ԵԱՀԿ երևանյան գրասենյակը ՀՀ փաստաբանների պալատի հետ համատեղ կազմակերպել են երկօրյա դասընթաց, որտեղ քննարկվելու են երրորդ կողմի կարծիք ներկայացնելու հեռանկարները սահմանադրական և մարդու իրավունքների միաջազգային ատյաններին, ինչպես նաև Մարդու իրավունքների Եվրոպական դատարանի (ՄԻԵԴ) վճիռների կատարումը:
Դասընթացի նպատակն է գտնել ուղիներ՝ մարդու իրավունքների կոնկրետ գործերով մարդու իրավունքների պաշտպան միջազգային կազմակերպությունների հետ համատեղ կարծիքներ մշակելու համար, ներառյալ ՄԻԵԴ-ի վճիռների կիրառման վերաբերյալ:
Դասընթացին մասնակցում են շուրջ 30 փաստաբաններ և իրավապաշտպաններ Հայաստանի տարբեր մարզերից. այն վարում են բրիտանական «Ինտեռայթս» հասարակական կազմակերպության երկու ներկայացուցիչներ և տեղական փորձագետներ: Դասընթացի մասնակիցները կուսումնասիրեն ՄԻԵԴ-ի վճիռների կիրառման և իրականացման փորձը, գործերի վերաբացման վերաբերյալ իրավական հարցերը, ՄԻԵԴ-ի բարոյական վնասի վերաբերյալ նախադեպային իրավունքը  և Եվրոպայի Խորհրդի Նախարարների կոմիտեին ուղղված կարծիքների հիմնավորվածությունը:
ԵԱՀԿ երևանյան գրասենյակի ղեկավար, դեսպան Անդրեյ Սորոկինը, ընդգծեց փաստաբանների և իրավապաշտպանների դերը՝ երկրում մարդու իրավունքները և իրավունքի գերակայությունը խթանելու հարցում: «Այսպիսի լայն մասնակցությամբ դասընթացը նպաստում է բաց, տեղեկացված և մասնագիտական քննարկմանը, որը կարևոր է իրավաբանների հմտությունների շարունակական ամրապնդման և տեղական ու միջազգային ատյաններում իրենց արդյունավետ ներգրավման համար»,-ասաց նա:
Դասընթացը հաջորդել է ԵԱՀԿ-ի կողմից անցյալ տարի իրականացրած ծրագրին փաստաբանների և իրավապաշտպանների համար amicus curiae («դատարանի բարեկամ») համառոտագրեր պատրաստելու վերաբերյալ, որի արդյունքում Սահմանադրական դատարան յոթ գրավոր կարծիք ներկայացվեց և երկու խնդրանք ՄԻԵԴ կարծիք ներկայացնելու համար:
ՀՀ փաստաբանների պալատի նախագահ Ռուբեն Սահակյանը նշեց. «2010 թ.-ից ի վեր մեզ հաջողվել է Սահմանադրական դատարան ներկայացնել կարծիքներ յուրաքանչյուր գործի վերաբերյալ, որին ընթացք է տրվել: ԵԱՀԿ-ի աջակցությամբ, մենք ձգտում ենք զարգացնել Պալատի և հարակից մարմինների կարողությունները` ստեղծելու amicus curiae համառոտագրերի աշխատող մեխանիզմ, որը մինչև այսօր Հայաստանի համար բավականին յուրահատուկ փորձ է»: Այս մասին տեղեկացնում է ԵԱՀԿ երևանյան գրասենյակի մամուլի ծառայությունը:

Third party submissions in constitutional and international human rights procedures, and the enforcement of the European Court of Human Rights (ECtHR) judgments will be discussed at a two-day workshop organized by the OSCE Office in Yerevan together with the Armenian Chamber of Advocates that started in Yerevan today.
The workshop aims to identify avenues for drafting joint submissions on specific human rights cases, including submissions on the execution of judgements of ECtHR, in co-operation with international human rights organizations.
The workshop brought together some 30 lawyers and human rights defenders from various regions of Armenia; it is run by two experts from the UK-based non-governmental organization Interights and several local experts. Workshop participants will review the experience of the execution and implementation of the ECtHR judgments, legal matters related to reopening of cases, ECtHR case law on moral damage and the validity of submissions to the Committee of Ministers.
The Head of the OSCE Office in Yerevan, Ambassador Andrey Sorokin, underscored the role of advocates and human rights defenders in promoting human rights and rule of law in the country. “A workshop with such broad participation facilitates an open, informed and professional discussion, crucial for continued enhancement of the skills of legal practitioners and their effective involvement in domestic and international instances,” he said.
The workshop is a follow-up to the project launched by the Office last year on preparation of amicus curiae (‘friends of the court’) briefs by lawyers and human rights defenders which resulted in the preparation of seven written opinions to the Constitutional Court and two requests for leave for submission to the ECtHR.
Ruben Sahakyan, the Chair of the Chamber of Advocates, said: “Since 2010, we have been successful in submitting opinions on each and every application that the Constitutional Court has admitted into its procedure. With the support from the OSCE we are striving to build the capacity of the Chamber and its affiliated bodies in setting up a working mechanism of amicus curiae briefs which remains until now quite a unique experience for Armenia.”