Սերոբ Տեր-Պողոսյանի հետ միասին պետք է պատժվեն նաեւ նրա հովանավորները
Երեկ Վանաձոր քաղաքում սկսվեց սփյուռքահայ գործարար Սերոբ Տեր-Պողոսյանի դատավարությունը: Հարուցված քրեական գործի նախաքննության շրջանակներում Սերոբ Տեր-Պողոսյանին ՀՀ քրեական օրենսգրքի 140-րդ հոդվածով առաջադրված մեղադրանքը (նախատեսում է ազատազրկում մինչեւ 3 տարի ժամկետով) վերաորակվել է, եւ վերջինիս մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 139-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 3-րդ կետով եւ 3-րդ մասով (նախատեսում է ազատազրկում համապատասխանաբար 4-10 եւ 8-15 տարի ժամկետով):
«Նախաքննությամբ ձեռք բերված ապացույցներով հիմնավորվել է, որ «Մեթըլ Փրինս Էլ Թի Դի կորպորացիա»-ի նախագահ, «Ախթալայի լեռնահարստացուցիչ կոմբինատ»-ի գլխավոր տնօրեն Ս. Տեր-Պողոսյանը 2004-2010 թթ. ընթացքում, իր հետ համասեռամոլությամբ զբաղվելու ու սեքսուալ բնույթի այլ գործողություններ կատարելու համար, Ախթալա քաղաքի անչափահասներից, սեռական ոտնձգության զոհերի հարմար թեկնածուներ ընտրելու նպատակադրվածությունից ելնելով, տարբեր պատրվակներով, այդ թվում` նրանց հանգիստը սկաուտական ճամբարներում եւ արշավներում կազմակերպելու, դպրոցներում եւ սպորտային խմբակներում հանդիպումներ անցկացնելու ընթացքում, կատարել է դիտարկումներ, այդ թվում` կինո եւ ֆոտո նկարահանումներ, ընտրել առավել խոցելի` նյութապես անապահով խավի ծնողազուրկ, հիմնականում հայր չունեցող բարետես արտաքինով տղաների, որոնց առաջին իսկ հանդիպման ժամանակ գայթակղելու համար, նրանց անհատույց տվել է մինչեւ 100.000 դրամի հասնող գումարներ»: Սա ընդամենը մի հատված է մեղադրական եզրակացությունից:
Ուշադրություն դարձրեք` վեց տարի այս գործարարը Ախթալա անունով փոքրիկ քաղաքում անչափահասների հետ սեքսուալ բնույթի գործողություններ է կատարել, իսկ ոստիկանությունը ոչինչ «չի նկատել»: Այդ տարիների ընթացքում նա անընդհատ առաջ է գնացել, հասցրել է լուսանկարվել Հայաստանի գրեթե բոլոր պաշտոնյաների հետ, ստանալ զանազան պարգեւներ: Զանազան պաշտոնյաների փողեր բաժանելով է նա հասել բարձունքների. նաեւ սա պետք է դառնար նախաքննական մարմնի քննության առարկան:
Քննություն իրականացրած մարմինը` Ազգային անվտանգության ծառայությունը, վստահաբար պարզել է այս ամենը, սակայն այդ մասին դատարան ուղարկած նյութերի մեջ ոչինչ չկա: Տարիներ շարունակ Սերոբ Տեր-Պողոսյանի գործունեության մասին տեղեկություններ ունենալով` Ալավերդու ոստիկանությունը ոչինչ չի արել:
Չի արել, որովհետեւ ոստիկանությանը Սերոբ Տեր-Պողոսյանը պարբերաբար վճարել է: Երկու ամիս առաջ մեր ձեռքի տակ հայտնվել է մի ձայնագրություն, որտեղ Ալավերդու ոստիկանապետն իր զրուցակիցներին ասում է, որ Սերոբ Տեր-Պողոսյանը տասնհինգ հազար դոլար է տվել ոստիկանության շենքը վերանորոգելու համար:
Այդ փողը որեւէ տեղ չի գրանցվել: Ոստիկանապետ Ալիկ Սարգսյանն իր մի քանի հարցազրույցներում ասել է, որ նա բարեգործական նպատակներով փող է տվել ոստիկանությանը: Պետք է պարզել, թե որքան փող է տվել գործարար Սերոբ Տեր-Պողոսյանը ոստիկանապետին` ոստիկանության հասարակական խորհրդի անդամ լինելու համար:
Պետք է քննության առարկա դառնա այն հանգամանքը, թե ինչպես է նա դարձել ոստիկանության հասարակական խորհրդի անդամ եւ վարչապետի խորհրդական, ովքեր են նրան առաջադրել այդ պաշտոններում եւ որքան գումար եւ ում է վճարել դրա համար Սերոբ Տեր-Պողոսյանը: Դրանք այն գումարներն են, որոնք պետք է վճարեին Ախթալային հանքափորներին, որոնց աշխատավարձը 50-60 հազար դրամ է:
Տասնյակ անչափաահաս տուժողների շահերը ներկայացնողները պետք է նաեւ գումարային պահանջ ներկայացնեն գործարարին: Կրթության փոխնախարար Մանուկ Մկրտչյանը Սերոբի զոհերից մեկի համար, ով 250 բացակա ուներ, գրավոր միջնորդել էր, որ նրան չհեռացնեն դպրոցից: Ինչու՞ է փոխնախարարը նման նամակ-միջնորդագիր գրել:
Ի՞նչ է` փոխնախարարը գիշեր-ցերեկ մտածում էր ախթալացի անչափահասի ճակատագրի համար, թե՞ Սերոբ Տեր-Պողոսյանը նրան էլ է վճարել: Քննություն իրականացնող մարմինը գնացե՞լ է այս նամակի հետքերով: Աշխատանքից պետք է հեռացվեն Ախթալայի այն դպրոցների տնօրենները, ովքեր տեղյակ էին այս ամենին եւ ոչինչ չէին ձեռնարկում, որովհետեւ այդ դպրոցներին էլ է Ս. Տեր-Պողոսյանը նվերներ արել:
Սերոբ Տեր-Պողոսյանի թիկնապահները, ովքեր ապահովում էին նրա անվտանգ սեքսը, նույնպես պետք է կանգնեն դատարանի առաջ: Իսկ դատարան ներկայացրած նյութերից չի երեւում, որ այս ուղղությամբ նախաքննական մարմինն ինչ-որ բան արել է:
«Հետք» - 15.07.2011թ.
«Սերոբ Տեր-Պողոսյանի հետ միասին պետք է պատժվեն նաեւ նրա հովանավորները» հրապարակման մեջ հոդվածագիրը թույլ է տվել կոպիտ սխալ, որի համար հայցում ենք կրթության փոխնախարար Արա Ավետիսյանի եւ ընթերցողների ներողամտությունը: Սերոբ Տեր-Պողոսյանի զոհերից մեկի` Ախթալայի դպրոցականի համար միջնորդագիրը գրել է կրթության մեկ այլ փոխնախարար`Մանուկ Մկրտչյանը: Հուսով ենք` նախարար Ա. Աշոտյանը եւ քննչական մարմինը կպարզեն, թե ինչու է կրթության փոխնախարար Մանուկյանը նման միջնորդագիր գրել, ի՞նչ կապեր ունի նա Սերոբ Տեր-Պողոսյանի հետ:

The criminal trial of Serob Der-Boghossian got underway yesterday in a Vanadzor court.
The American-Armenian businessman, who is the CEO of Metal Prince Ltd., has been charged with engaging in involuntary sexual acts with minors. Let's get a bit more specific.
During the pre-trial examination of the case, the specific charge was Article 140 of the RA Criminal Code.
Article 140 - Forced violent sexual acts
Forcing a person to sexual intercourse, homosexuality, lesbianism or other sexual actions, by means of black mail, threats to destroy, damage or seize property, or using the financial or other dependence of the aggrieved, is punished with a fine in the amount of 200 to 300 minimal salaries, or correctional labor for up to 2 years, or with imprisonment for the term of up to 1 year.
The maximum sentence for anyone found guilty of this charge is 3 years.
However, the charges against Der-Boghossian were later upgraded to Article 139 (Part 2, Point 3) and (Part 3)
Article 139 - Violent sexual actions
Homosexual, lesbian or other sexual actions against the aggrieved, by using force against the latter or other persons, or threat of using force, or by taking advantage of the aggrieved person's helplessness, are punished with an imprisonment for the term of 3 to 6 years – where the aggrieved is a minor.
The actions mentioned in part 1 or 2 of this Article done against an aggrieved under 14 years of age, is punished with an imprisonment for the term of 8 to 15 years.
An excerpt of the indictment against Der-Boghossian reads:
"During the pre-trial examination, evidence brought forth proves that Serob Der-Boghossian, during the years 2004-2010 in the town of Akhtala, in order to engage in homosexual acts and other sexual activities, used a variety of pretexts, including organizing scouting camps and camping excursions, to weed out vulnerable and mostly fatherless boys with an attractive appearance, and, in an attempt to entice them, gifted them large sums of money, even up to 100,000 AMD..."
So, it turns out, that for six years straight, Der-Boghossian was engaging in sexual acts with minors in this small, close-knit, Armenian town.
And the police had no clue? Evidently not, for nothing was done to stop the businessman's sexual dalliances.
All the while, Der-Boghossian rose up the business ladder of success and made friends in high places. He doled out monetary contributions to top government officials and received commendations and awards as a result. Der-Boghossian was even an honorary adviser to Prime Minister Tigran Sargsyan.
In the accompanying photo he is seen shaking hands with Alik Sargsyan, Chief of the RA Police.
Armenia's National Security Service, the agency investigating the matter, surely is aware of these links. Not surprisingly, no references are to be found in the case files presented in court.
The local Alaverdi Police have taken no steps to obtain any information regarding Der-Boghossian's activities while living and working in their backyard.
They have done nothing because they got their "piece of the pie". Two months ago Hetq obtained a recording in which he Alaverdi Police Chief tells local residents that Der-Boghossian has donated $15,000 for the repair of the police headquarters.
The "gift" was never registered. Police Chief Sargsyan has stated that the money was a charitable contribution made to the police.
This needs to be investigated. Just how much money did Der-Boghossian "contribute" in order to get a seat on the Police Department's Public Advisory Council?
Did Der-Boghossian make a similar contribution in order to be chosen as an "advisor" to the prime minister as well?
These were payments that should have gone to paying off the mine workers in Der-Boghossian's company. On average, they get monthly salaries ranging from 50,000 – 60,000 AMD. ($140 - $170)
Attorneys representing the aggrieved parties (the boys and their families), must also demand financial compensation.
Manuk Mkrtchyan, the Education Deputy Minister, once intervened in the case of one of Der-Boghossian's "boys" who had been absent from class a staggering 250 times. Avetisyan wrote a letter to the boy's principal preventing his expulsion.
Why did the minister get personally involved? Does he lie awake at night, concerned about the plight of young boys in far-off Alaverdi?
Or maybe the minister was also paid-off by Der-Boghossian to personally clean-up the matter.
The principals of all these schools attended by these boys must also be dismissed if they knew what was going on but said nothing. Many of these schools also received largess from Der-Boghossian.
And what about the businessman's bodyguards? They were the ones who guaranteed Der-Boghossian's unhindered sexual escapades. They too should stand trial.