Սերոբ Տեր-Պողոսյանի հետ միասին պետք է պատժվեն նաեւ նրա հովանավորները
Երեկ Վանաձոր քաղաքում սկսվեց սփյուռքահայ գործարար Սերոբ Տեր-Պողոսյանի դատավարությունը: Հարուցված քրեական գործի նախաքննության շրջանակներում Սերոբ Տեր-Պողոսյանին ՀՀ քրեական օրենսգրքի 140-րդ հոդվածով առաջադրված մեղադրանքը (նախատեսում է ազատազրկում մինչեւ 3 տարի ժամկետով) վերաորակվել է, եւ վերջինիս մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 139-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 3-րդ կետով եւ 3-րդ մասով (նախատեսում է ազատազրկում համապատասխանաբար 4-10 եւ 8-15 տարի ժամկետով):
«Նախաքննությամբ ձեռք բերված ապացույցներով հիմնավորվել է, որ «Մեթըլ Փրինս Էլ Թի Դի կորպորացիա»-ի նախագահ, «Ախթալայի լեռնահարստացուցիչ կոմբինատ»-ի գլխավոր տնօրեն Ս. Տեր-Պողոսյանը 2004-2010 թթ. ընթացքում, իր հետ համասեռամոլությամբ զբաղվելու ու սեքսուալ բնույթի այլ գործողություններ կատարելու համար, Ախթալա քաղաքի անչափահասներից, սեռական ոտնձգության զոհերի հարմար թեկնածուներ ընտրելու նպատակադրվածությունից ելնելով, տարբեր պատրվակներով, այդ թվում` նրանց հանգիստը սկաուտական ճամբարներում եւ արշավներում կազմակերպելու, դպրոցներում եւ սպորտային խմբակներում հանդիպումներ անցկացնելու ընթացքում, կատարել է դիտարկումներ, այդ թվում` կինո եւ ֆոտո նկարահանումներ, ընտրել առավել խոցելի` նյութապես անապահով խավի ծնողազուրկ, հիմնականում հայր չունեցող բարետես արտաքինով տղաների, որոնց առաջին իսկ հանդիպման ժամանակ գայթակղելու համար, նրանց անհատույց տվել է մինչեւ 100.000 դրամի հասնող գումարներ»: Սա ընդամենը մի հատված է մեղադրական եզրակացությունից:
Ուշադրություն դարձրեք` վեց տարի այս գործարարը Ախթալա անունով փոքրիկ քաղաքում անչափահասների հետ սեքսուալ բնույթի գործողություններ է կատարել, իսկ ոստիկանությունը ոչինչ «չի նկատել»: Այդ տարիների ընթացքում նա անընդհատ առաջ է գնացել, հասցրել է լուսանկարվել Հայաստանի գրեթե բոլոր պաշտոնյաների հետ, ստանալ զանազան պարգեւներ: Զանազան պաշտոնյաների փողեր բաժանելով է նա հասել բարձունքների. նաեւ սա պետք է դառնար նախաքննական մարմնի քննության առարկան:
Քննություն իրականացրած մարմինը` Ազգային անվտանգության ծառայությունը, վստահաբար պարզել է այս ամենը, սակայն այդ մասին դատարան ուղարկած նյութերի մեջ ոչինչ չկա: Տարիներ շարունակ Սերոբ Տեր-Պողոսյանի գործունեության մասին տեղեկություններ ունենալով` Ալավերդու ոստիկանությունը ոչինչ չի արել:
Չի արել, որովհետեւ ոստիկանությանը Սերոբ Տեր-Պողոսյանը պարբերաբար վճարել է: Երկու ամիս առաջ մեր ձեռքի տակ հայտնվել է մի ձայնագրություն, որտեղ Ալավերդու ոստիկանապետն իր զրուցակիցներին ասում է, որ Սերոբ Տեր-Պողոսյանը տասնհինգ հազար դոլար է տվել ոստիկանության շենքը վերանորոգելու համար:
Այդ փողը որեւէ տեղ չի գրանցվել: Ոստիկանապետ Ալիկ Սարգսյանն իր մի քանի հարցազրույցներում ասել է, որ նա բարեգործական նպատակներով փող է տվել ոստիկանությանը: Պետք է պարզել, թե որքան փող է տվել գործարար Սերոբ Տեր-Պողոսյանը ոստիկանապետին` ոստիկանության հասարակական խորհրդի անդամ լինելու համար:
Պետք է քննության առարկա դառնա այն հանգամանքը, թե ինչպես է նա դարձել ոստիկանության հասարակական խորհրդի անդամ եւ վարչապետի խորհրդական, ովքեր են նրան առաջադրել այդ պաշտոններում եւ որքան գումար եւ ում է վճարել դրա համար Սերոբ Տեր-Պողոսյանը: Դրանք այն գումարներն են, որոնք պետք է վճարեին Ախթալային հանքափորներին, որոնց աշխատավարձը 50-60 հազար դրամ է:
Տասնյակ անչափաահաս տուժողների շահերը ներկայացնողները պետք է նաեւ գումարային պահանջ ներկայացնեն գործարարին: Կրթության փոխնախարար Մանուկ Մկրտչյանը Սերոբի զոհերից մեկի համար, ով 250 բացակա ուներ, գրավոր միջնորդել էր, որ նրան չհեռացնեն դպրոցից: Ինչու՞ է փոխնախարարը նման նամակ-միջնորդագիր գրել:
Ի՞նչ է` փոխնախարարը գիշեր-ցերեկ մտածում էր ախթալացի անչափահասի ճակատագրի համար, թե՞ Սերոբ Տեր-Պողոսյանը նրան էլ է վճարել: Քննություն իրականացնող մարմինը գնացե՞լ է այս նամակի հետքերով: Աշխատանքից պետք է հեռացվեն Ախթալայի այն դպրոցների տնօրենները, ովքեր տեղյակ էին այս ամենին եւ ոչինչ չէին ձեռնարկում, որովհետեւ այդ դպրոցներին էլ է Ս. Տեր-Պողոսյանը նվերներ արել:
Սերոբ Տեր-Պողոսյանի թիկնապահները, ովքեր ապահովում էին նրա անվտանգ սեքսը, նույնպես պետք է կանգնեն դատարանի առաջ: Իսկ դատարան ներկայացրած նյութերից չի երեւում, որ այս ուղղությամբ նախաքննական մարմինն ինչ-որ բան արել է:
«Հետք» - 15.07.2011թ.
«Սերոբ Տեր-Պողոսյանի հետ միասին պետք է պատժվեն նաեւ նրա հովանավորները» հրապարակման մեջ հոդվածագիրը թույլ է տվել կոպիտ սխալ, որի համար հայցում ենք կրթության փոխնախարար Արա Ավետիսյանի եւ ընթերցողների ներողամտությունը: Սերոբ Տեր-Պողոսյանի զոհերից մեկի` Ախթալայի դպրոցականի համար միջնորդագիրը գրել է կրթության մեկ այլ փոխնախարար`Մանուկ Մկրտչյանը: Հուսով ենք` նախարար Ա. Աշոտյանը եւ քննչական մարմինը կպարզեն, թե ինչու է կրթության փոխնախարար Մանուկյանը նման միջնորդագիր գրել, ի՞նչ կապեր ունի նա Սերոբ Տեր-Պողոսյանի հետ:

Вместе с Серобом Тер-Погосяном должны быть наказаны его покровители
Вчера в Ванадзоре начался судебный процесс над зарубежным армянским предпринимателем Серобом Тер-Погосяном. Выдвинутое ему обвинение, которое предусматривает лишение свободы сроком до 3 лет, переквалифицировано на обвинение по п.3 ч.2 и ч.3 ст.139 УК РА, предусматривающие лишение свободы соответственно от 4-х до 10-ти и от 8-ми до 15-ти лет.
“Полученными в ходе предварительного следствия доказательствами обосновано, что в 2004-2010 гг. председатель корпорации “Метал Принс”, генеральный директор Ахталинского горно-обогатительного комбината Сероб Тер-Погосян с целью занятий гомосексуализмом и действиями сексуального характера и выбора удобных жертв сексуальных домогательств из числа несовершеннолетних Ахталы под различными предлогами, в частности организации их отдыха в скаутских лагерях, проведения встреч в школах и спортивных кружках, проводил просмотры, в том числе кино- и фотосъемку, выбирая из социально необеспеченных и неполноценных семей мальчиков приятной наружности, которым во время первой же встречи безвозмездно давал с целью соблазнения до 100 тысяч драмов”.
Это всего один эпизод из обвинительного заключения. Обратите внимание: в течение 6 лет этот предприниматель в маленьком городке Ахтала совершал действия сексуального характера с несовершеннолетними, но полиция ничего “не замечала”. За эти годы он успешно продвигался, успел сфотографироваться почти со всеми высокопоставленными чиновниками Армении, получить различные награды. Раздавая деньги тем или иным должностным лицам, он достиг больших высот, что тоже должно было стать предметом расследования органа предварительного следствия.
Проводившая расследование Национальная служба безопасности РА наверняка установила все эти факты, однако в направленных в суд материалах они отсутствуют. Полиция Алаверди, которая на протяжении многих лет располагала сведениями о деятельности Тер-Погосяна, ничего не предпринимала. А не предпринимала потому, что Сероб Тер-Погосян регулярно платил полиции. Два месяца назад в нашем распоряжении оказалась аудиозапись разговора, в ходе которого начальник полиции Алаверди говорил своим собеседникам, что Сероб Тер-Погосян выделил 15 тысяч долларов на ремонт здания полиции. Эти деньги нигде не зафиксированы. Начальник Полиции РА Алик Саргсян в нескольких своих интервью говорил, что деньги полиции Тер-Погосян выделил в благотворительных целях. Надо выяснить, сколько денег дал начальнику полиции предприниматель Сероб Тер-Погосян для того, чтобы стать членом Общественного совета Полиции РА.
Необходимо выяснить, каким образом он стал членом Общественного совета Полиции и советником премьер-министра, кто выдвинул его на эти посты, какую сумму и кому заплатил за это Сероб Тер-Погосян. Это те суммы, которые должны были быть выплачены рабочим Ахталинского комбината, зарплата которых составляет 50-60 тысяч драмов.
Те, кто представляют интересы десятков потерпевших несовершеннолетних, должны также предъявить предпринимателю денежный счет. Заместитель министра образования РА Манук Мкртчян ходатайствовал о том, чтобы имеющий 250 пропусков один из потерпевших от действий Тер-Погосяна не был исключен из школы. Почему замминистра написал такое письмо? Неужели он день и ночь думает о судьбе несовершеннолетних из Ахталы или Сероб Тер-Погосян заплатил и ему? Пошел ли следственный орган по следам этого письма? Те директора ахталинских школ, которые обо всем знали, но ничего не предпринимали, должны быть уволены, потому что Тер-Погосян делал подарки и этим школам.
Перед судом должны предстать и телохранители Сероба Тер-Погосяна, обеспечивавшие его безопасный секс. Между тем из переданных в суд материалов не следует, что следственный орган предпринял в этом направлении какие-либо шаги.