Հայաստանի ներկայացուցիչը հաղթել է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի մրցույթում
Հայաստանի ներկայացուցիչ, ԵՊՀ Աշխարհագրության եւ երկրաբանության ֆակուլտետի 3-րդ կուրսի ուսանող Մհեր Ղալումյանը 8 մասնակիցների շարքում ճանաչվել է 2012 թ. Խաղաղության միջազգային օրվա կապակցությամբ ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի հայտարարած մրցույթի հաղթող:
14-25 տարեկան երիտասարդների համար կազմակերպված մրցույթին, որը նպատակ ուներ միջազգային հանրությանը ներկայացնելու մասնակիցների տեսլականը խաղաղության կառուցման վերաբերյալ, մասնակցեցին հազարավոր երիտասարդներ: Էսսե, վիդեո, լուսանկարչություն եւ գրաֆիկական նկարչություն կատեգորիաներում անցած մրցույթին հայ մասնակիցը ներկայացել էր «My Fairy Tale» տեսահոլովակով:
Մհեր Ղալումյանի աշխատանքի ներկայացումը ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ին հնարավոր դարձավ ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի գործերով Հայաստանի ազգային հանձնաժողովի եւ ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի ակումբների հայկական ֆեդերացիայի նախագահ Մհեր Գաբրիելյանի համագործակցության եւ համատեղ ջանքերի շնորհիվ:
ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի փորձագետներից կազմված ժյուրին գնահատել է ներկայացված աշխատանքները` հաշվի առնելով հեղինակների անհատական եւ ստեղծագործական մոտեցումները խաղաղության մշակույթի արժեքները բացահայտելու գործում: Այս մասին տեղեկացնում է ԱԳՆ մամուլի ծառայությունը:
Խաղաղության միջազգային օրվա կապակցությամբ ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի հայտարարած մրցույթը անցկացվեց «Հանուն խաղաղության մշակույթի եւ ընդդեմ բռնության» խորագրով գործողությունների ծրագրի շրջանակներում, որն ընդունվել է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի Գլխավոր կոնֆերանսի 36-րդ համաժողովի կողմից:

Представитель Армении стал победителем конкурса ЮНЕСКО
Представитель Армении, студент 3-го курса факультета географии и геологии Ереванского государственного университета Мгер Галумян вошел в число восьми победителей конкурса, объявленного ЮНЕСКО в 2012 г. по случаю международного Дня мира.
Цель конкурса, в котором приняли участие тысячи молодых людей в возрасте от 14 до 25 лет, заключалась в том, чтобы представить международной общественности видения участников относительно построения мира. Армянский участник конкурса, который проходил в категориях "Видео", "Эссе", "Фотографирование" и "Графический рисунок", представил видеоролик "My Fairy Tale".
Представление в ЮНЕСКО работы Мгера Галумяна стало возможно благодаря сотрудничеству и совместным усилиям Национальной комиссии по делам ЮНЕСКО Армении и президента Армянской федерации клубов ЮНЕСКО Мгера Габриеляна.
Сформированное из экспертов ЮНЕСКО жюри оценивало представленные работы с учетом индивидуальных и творческих подходов авторов к делу выявления ценностей культуры и мира. Об этом сообщает пресс-служба МИД РА.