Հայաստանում շրջանառվող դեղերի մինչև 10 տոկոսն է տեղական արտադրության
Հայաստանում շրջանառվող դեղերի մինչև 10 տոկոսն է տեղական արտադրության։ Այս մասին ասել է առողջապահության նախարար Դերենիկ Դումանյանը հունիսի 14-ին Երևանում մեկնարկած Դեղագործության մրցունակության 5-րդ միջազգային համաժողովի մասնակիցներին:
«Մենք ձեզ հետ միասին լուրջ անելիքներ ունենք ինչպես դեղարտադրության ընդլայնման, այնպես էլ պատշաճ արտադրական գործունեության պահանջների ապահովման գործում»,- ասել է Դերենիկ Դումանյանը։
Դեղագործության մրցունակության 5-րդ միջազգային համաժողովը կազմակերպել է Հայաստանի դեղ արտադրողների և ներմուծողների միությունը ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության Ձեռնարկությունների զարգացման և շուկայի մրցունակության («Ի-Դի-Էմ-Սի») ծրագրի և ՀՀ Արդյունաբերության զարգացման հիմնադրամի աջակցությամբ։

Only 10% of Medicines Used in Armenia is Locally Produced
At the Pharma Armenia 5th annual International Pharmaceutical Competitiveness Conference, RA Minister of Health Derenik Doumanyan said that, at maximum, only 10% of medicines used in Armenia is locally produced.
“We, along with you, have serious work to do in terms of increasing local pharmaceutical production and ensuring suitable conditions that the sector is in need of,” Doumanyan told the participants.
The June 14 conference was organized by the Medicine Producers and Importers Union (MPIU) of Armenia with the support of the USAID-funded Enterprise Development and Market Competitiveness (EDMC) Project and the Industrial Development Fund of Armenia. The conference is also supported by the Ministry of Health, the Ministry of Economy, the Scientific Centre of Drug and Medical Technology Expertise, the Armenian Development Agency, and the State Medical University.