Արամ Խաչատրյանի անվան 9-րդ միջազգային մրցույթում հաղթել է ռումինացի թավջութակահար Անդրեյ Իոնիցան
Հունիսի 14-ին տեղի ունեցավ Արամ Խաչատրյանի անվան 9-րդ միջազգային մրցույթի փակման հանդիսավոր արարողությունը։ Ժյուրիի նախագահ Արամ Թալալյանը հայտարարեց հաղթողների անունները։ Արամ Խաչատրյանի անվան 9-րդ միջազգային մրցույթի հաղթող ճանաչվեց Ռումինիան ներկայացնող թավջութակահար Անդրեյ Իոնիցան։ Երկրորդ մրցանակը ստացավ Աննա Մորոզովան (Ռուսաստան)։ Ժյուրին սահմանել էր երկու երրորդ մրցանակ, որոնց արժանացան Ալեքսանդրա Պերլովան (Ռուսաստան) և Գայանե Խաչատրյանը (Հայաստան)։
Սահմանվել էին նաև մի շարք հատուկ մրցանակներ։
Մրցույթի պատվավոր հյուր, Մոսկվայի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր Պավել Կոգանը նշեց, որ Անդրեյ Իոնիցան հնարավորություն ունի հանդես գալ Մոսկվայի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի հետ:
MIDEM classical and jazz worldwide-ի տնօրեն Կորնելիա Մուխը հատուկ մրցանակ հանձնեց Անդրեյ Իոնիցային՝ նրան հրավիրելով մասնակցել 2014 թ. փառատոնին: Նա դաշնակահար Արմեն Բաբախանյանին ու թավջութակահար Գայանե Խաչատրյանին ևս հրավիրեց մասնակցելու փառատոնին: Կորնելիա Մուխը բարձր գնահատեց խաչատրյանական մրցույթի անցկացումը։ Նա կարևորեց նաև ժյուրիի անաչառ և պրոֆեսիոնալ աշխատանքը։
Մրցույթի պաշտոնական նվագախումբ Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախումբը սահմանել է հատուկ մրցանակ «Հանդիսատեսի համակրանք» անվանակարգում: Այն շնորհվեց Լևոն Առաքելյանին (Հայաստան):
Երևանի Կոմիտասի անվան պետական կոնսերվատորիան սահմանել էր հատուկ մրցանակ Արամ Խաչատրյանի անվան թավջութակահարների միջազգային մրցույթի լավագույն դաշնակահարին: Ժյուրիի որոշմամբ մրցանակը շնորհվեց Արմեն Բաբախանյանին և Արթուր Ավանեսովին:
ԱՊՀ անդամ երկրների հումանիտար համագործակցության միջպետական հիմնադրամն էլ սահմանել էր հատուկ մրցանակ երկու հայ մասնակցի' Հակոբ Աթյանի և Միքայել Նավասարդյանի համար, ովքեր 2013-2014թթ. համերգաշրջանի ընթացքում կմեկնեն ԱՊՀ երկրներ հյուրախաղերի:
Արամ Խաչատրյան տուն թանգարանը, ըստ ավանդույթի, սահմանել էր մրցանակ Արամ Խաչատրյանի սոլո սոնատի լավագույն կատարման համար: Այն հանձնվեց Անդրեյ Իոնիցային (Ռումինիա):
Դրեզդենի ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի համերգային գործունեության պլանավորման ղեկավար Քերն Քոփը Արամ Խաչատրյանի անվան 9-րդ միջազգային մրցույթը համեմատեց եվրոպական մրցույթների հետ։ Քերն Քոփն ընդգծեց, որ բացի շնորհալի երաժիշտներին բացահայտելուց՝ մրցույթն աշխարհում տարածում է Արամ Խաչատրյանի երաժշտությունը։
Հայ մեծ կոմպոզիտորի անունը կրող միջազգային մրցույթը, որն այս տարի ուղղված էր երիտասարդ թավջութակահարների բացահայտմանը, մեկնարկել էր Արամ Խաչատրյանի ծննդյան 110-ամյակի օրը՝ հունիսի 6-ին, և անցկացվել է 3 փուլով։
Փակման հանդիսավոր արարողությանն առաջին մրցանակակիրը հանդես եկավ Արամ Խաչատրյանի անվան միջազգային մրցույթի պաշտոնական նվագախումբ Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախմբի հետ (գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր՝ Սերգեյ Սմբատյան)։ Մրցույթի բացման արարողությանը Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախմբի հետ հանդես էր եկել մենակատար, աշխարհահռչակ թավջութակահար Գոտյե Կապյուսոնը Ֆրանսիայից, ով կատարել էր Արամ Խաչատրյանի թավջութակի կոնցերտը:
Արամ Խաչատրյանի անվան միջազգային մրցույթը կյանքի է կոչվում ՀՀ մշակույթի նախարարության, «Արամ Խաչատրյան» մշակութային հիմնադրամի և Երևանի Կոմիտասի անվան պետական կոնսերվատորիայի համատեղ ջանքերի արդյունքում և անցկացվում է ՀՀ նախագահի տիկին Ռիտա Սարգսյանի բարձր հովանու ներքո: 2010 թ.-ից մրցույթի գլխավոր գործընկերն է ԱՊՀ անդամ երկրների հումանիտար համագործակցության միջպետական հիմնադրամը:
«Արամ Խաչատրյան» մշակութային հիմնադրամը հայտնում է, որ Արամ Խաչատրյանի անվան միջազգային մրցույթն այս տարի անցկացվել է նոր կարգավիճակում. այն մայիսին դարձել է Միջազգային երաժշտական մրցույթների համաշխարհային ֆեդերացիայի անդամ։

Победителем 9-го международного конкурса им. Арама Хачатуряна стал румынский виолончелист Андрей Ионица
14-го июля состоялась торжественная церемония закрытия 9-го международного конкурса им. Арама Хачатуряна. Председатель жюри Арам Талалян объявил имена победителей. Победителем 9-го Международного конкурса им. Арама Хачатуряна стал виолончелист Андрей Ионица. Второе место получила Анна Морозова (Россия). А на третьем месте оказались Александра Перлова (Россия) и Гаяне Хачатрян (Армения).
Жюри установило также ряд специальных призов.
Почетный гость конкурса художественный руководитель и главный дирижер Московского государственного симфонического оркестра Павел Коган сказал, что Андрею Ионице будет предоставлена возможность выступить с Московским государственным симфоническим оркестром.
Директор MIDEM classical and jazz worldwide Корнелия Мух вручила специальную награду Андрею Ионице, приглашая его участвовать в фестивале в 2014г. Она также пригласила пианиста Армена Бабаханяна и виолончелиста Гаяне Хачатрян участвовать в фестивале. Корнелия Мух высоко оценила метод проведения конкурса, особенно выделяя беспристрастную и профессиональную работу жюри.
Официальный оркестр конкурса Государственный молодежный оркестр Армении, установил особый приз «Приз зрительских симпатий». Он был вручен Левону Аракеляну из Армении.
Ереванская государственная консерватория им. Комитаса установила особый приз лучшему пианисту Международного конкурса им. Арама Хачатуряна для виолончелистов. По решению жюри, приз был вручен Армену Бабаханяну и Артуру Аванесову.
Межгосударственный фонд гуманитарного сотрудничества вручил особый приз двум участникам из Армении, Акопу Атяну и Микаелу Навасардяну, которые в 2013-2014гг. отправятся в страны СНГ с концертным туром.
Дом-музей Арама Хачатуряна по традиции вручил приз за лучшее соло выступление. Приз был вручен Андрею Ионице (Румыния).
Глава планирования концертной деятельности Дрезденского филармонического оркестра Керон Копп, говоря о Международном конкурсе им. Арама Хачатуряна, сравнила его с европейскими конкурсами. Керон Копп отметила, что кроме выявления талантливых музыкантов, конкурс также пропагандирует музыку Арама Хачатуряна.
Международный конкурс, носящий имя великого композитора, начался в день 110-летия Арама Хачатуряна, 6-го июня, и состоял из 3-х туров.
На торжественной церемонии закрытия фестиваля Андрей Ионица выступил с официальным оркестром конкурса – Государственным молодежным оркестром Армении (художественный руководитель и главный дирижер Сергей Смбатян). На церемонии открытия конкурса Молодежный оркестр выступил с всемирно известным виолончелистом Готье Капюсоном из Франции, который исполнил концерт для виолончели Арама Хачатуряна.
Организаторами Международного конкурса им. Арама Хачатуряна являются Министерство культуры РА, Культурный фонд «Арам Хачатурян-конкурс» и Ереванский государственный консерваторий им. Комитаса. Конкурс проводится под высоким патронатом первой леди РА - госпожи Риты Саргсян. С 2010г. главным партнером конкурса является Межгосударственный фонд гуманитарного сотрудничества.
Культурный фонд «Арам Хачатурян-конкурс» сообщает, что международный конкурс им. Арама Хачатуряна теперь уже носит иной статус: в мае он стал членом Всемирной федерации международных музыкальных конкурсов.