«Գարեգին Նժդեհ» նախաձեռնությունը դեմ է Սյունիքի մարզպետի պաշտոնում Դոլունցի հնարավոր նշանակմանը
«Գարեգին Նժդեհ» հայրենակցական նախաձեռնությունը (ք․Գորիս) նամակով դիմել է նախագահ Սերժ Սարգսյանին՝ մտահոգություն հայտնելով Սյունիքի մարզպետի պաշտոնում սյունեցիների կողմից անունդունելի անձի հնարավոր նշանակման առթիվ: Մամուլում շրջանառվող անունները նախաձեռնության անդամներին տագնապի տեղիք են տալիս:
Նամակում ասվում է, որ Սյունիքի մարզպետը պետք է լինի հայրենասեր, սյունեցիներին նվիրյալ, սյունեցիների կողմից ընդունված և հարգված, պետական համակարգում փորձառություն ունեցող գործիչ, ում կճանաչեն Սիսիանի Գորհայքից մինչև Մեղրու բնակիչները: Ցավոք, հնչող անունները հեռու են այս չափանիշերից:
Հայրենակցական նախաձեռնությունը վստահ է, որ Սյունիքին պետք են ոչ թե զինվորականներ ու գործարար-մեծահարուստներ, այլ նվիրյալներ:
Ըստ «Գարեգին Նժդեհ» հայրենակցական նախաձեռնության՝ նախկին մարզպետ Սուրիկ Խաչատրյանի շրջապատից մեկին (օրինակ՝ այժմյան պաշտոնակատար Դոլունցին) նշանակելը կլինի հաղթանակած սյունեցու արժանապատվության նսեմացում Հայաստանի բարձրագույն ղեկավարության կողմից:

Инициатива "Гарегин Нжде" против возможного назначения Долунца на должность губернатора Сюника
Земляческая инициатива "Гарегин Нжде" (г. Горис) обратилась с письмом к президенту РА Сержу Саргсяну, в котором выразила озабоченность возможным назначением на должность губернатора Сюника неприемлемой для сюникцев личности. Муссируемые в прессе имена претендентов на этот пост вызвали тревогу у членов инициативы.
В письме отмечается, что губернатор Сюника должен быть патриотом, преданным сюникцам, признанным и уважаемым ими человеком, деятелем, имеющим опыт работы в государственной системе, которого будут знать все жители региона – от Сисиана до Мегри. К сожалению, лица, чьи имена называются, далеки от этих критериев, говорится в письме.
Земляческая инициатива уверена в том, что Сюнику нужны не военные или бизнесмены-олигархи, а преданные своему делу люди.
Назначение человека из окружения бывшего губернатора Сурика Хачатряна (например, исполняющего ныне обязанности главы областной администрации Долунца) будет означать унижение высшим руководством страны достоинства одержавших победу сюникцев, говорится в письме земляческой инициативы "Гарегин Нжде".