Էդվարդ Նալբանդյանի մեկնաբանությունը Մինսկի խմբի երկրների ղեկավարների հայտարարության վերաբերյալ
Հայաստանի ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանի մեկնաբանությունը Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի վերաբերյալ Էնիսկիլենում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների ղեկավարների համատեղ հայտարարության վերաբերյալ
Էնիսկիլենում համանախագահ երկրների ղեկավարների ղարաբաղյան հիմնախնդրի վերաբերյալ այսօր արված համատեղ հայտարարությունն արդեն հինգերորդն է։ Մենք բարձր ենք գնահատում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների՝ Ռուսաստանի, Միացյալ Նահանգների և Ֆրանսիայի ղեկավարների շարունակական ջանքերը ուղղված Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորմանը։ Հայաստանը՝ համանախագահ երկրների հետ միասնական և վճռական է հիմնախնդրի բացառապես խաղաղ կարգավորմանը հասնելու նպատակով։
Ինչպես և Միացյալ Նահանգները, Ռուսաստանը և Ֆրանսիան, մենք ևս ափսոսում ենք, որ համաձայնության ձեռքբերման փոխարեն, Բաքվի միակողմանի առավելություն կորզելու փորձերի պատճառով հնարավորություն չընձեռնվեց առաջընթաց արձանագրել 2011թ. հունիսին Կազանի, 2011թ. մարտին Սոչիի, 2010թ. հոկտեմբերին Աստրախանի, 2010թ. հունիսին Սանկտ-Պետերբուրգի գագաթաժողովներին։ Հայաստանը կիսում է եռանախագահների մոտեցումը, որ անթույլատրելի է խաղաղ կարգավորման հիմնարար սկզբունքների շուրջ շրջանակային պայմանավորվածության ձեռք բերման ձգձգումը։
Ինչպես և եռանախագահները, մենք շարունակում ենք վստահ լինել, որ վերջին չորս տարիների ընթացքում եռանախագահ երկրների ղեկավարների համատեղ հայտարարություններում ամրագրված դրույթները կարող են հիմք հանդիսանալ հիմնախնդրի արդար և տևական խաղաղ կարգավորման համար և, որ այդ դրույթները պետք է դիտարկվեն որպես մեկ ամբողջություն, և դրանցից որևիցե մեկին մյուսի նկատմամբ գերակայություն տալու փորձերն անհնարին կդարձնեն հիմնախնդրի կարգավորումը:
Միանգամայն համաձայն ենք, որ ժողովուրդներին պետք է պատրաստել խաղաղության, այլ ոչ պատերազմի։ Ցավոք, մինչ այսօր Ադրբեջանի ղեկավարությունը հակառակն է անում։ Մենք լիովին համամիտ ենք համանախագահ երկրների՝ Ֆրանսիայի, Միացյալ Նահանգների և Ռուսաստանի ղեկավարների հետ, որ ուժի կիրառումը չի կարող հանգեցնել հակամարտության կարգավորմանը, և որ միայն բանակցությունների միջոցով կարելի է հասնել կայունության և խաղաղության հաստատմանը, ինչը նոր հնարավորություններ կբացի տարածաշրջանային համագործակցության և զարգացման համար։
Ի տարբերություն Ադրբեջանի, որն առիթ կամ անառիթ հղում է անում միջազգային իրավունքի միայն մեկ սկզբունքին՝ Հայաստանը բազմիցս է արտահայտել և ի պատասխան Էնիսկիլենում նախագահներ Վլադիմիր Պուտինի, Բարաք Օբամայի և Ֆրանսուա Օլանդի կոչին՝ ևս մեկ անգամ վերահաստատում է իր հանձնառությունն առ միջազգային իրավունքի սկզբունքները, մասնավորապես՝ ուժի կամ ուժի սպառնալիքի չկիրառման, ժողովուրդների իրավահավասարության և ինքնորոշման և տարածքային ամբողջականության։
Չնայած սադրիչ հռետորաբանությունից և գործողություններից զերծ մնալու վերաբերյալ միջազգային հանրության բազմաթիվ կոչերին՝ Ադրբեջանը շարունակում է իր ռազմատենչ հռետորաբանությունը և սադրանքներն Արցախի հետ շփման գծում և Հայաստանի հետ սահմանին, մարդասպանների հերոսացումն ու խաղաղության կոչ անողների հետապնդումները, այլատյացության, անհանդուրժողականության և թշնամանքի քարոզչությունը, ինչը հանգեցնում է տարածաշրջանում իրավիճակի սրմանը և լարվածության աճին։
Էնիսկիլենում համանախագահ երկրների ղեկավարների ղարաբաղյան հիմնախնդրի վերաբերյալ հայտարարությունը կարող է խթան հանդիսանալ բանակցային գործընթացում առաջընթացի համար, եթե Ադրբեջանի ղեկավարությունը ճիշտ ընկալի եռանախագահ երկրների կողմից արված շեշտադրումները:

Comments by Edward Nalbandian on Statement by Heads of Minsk Group Co-Chair Countries
Comments by Edward Nalbandian, Minister of Foreign Affairs of Armenia, on the Enniskillen Joint Statement on Nagorno-Karabakh by the Heads of the OSCE Minsk Group Co-Chair Countries
The joint statement on the Nagorno-Karabakh Conflict made today in Enniskillen by the heads of the OSCE Minsk Group Co-Chair countries is the fifth one. We highly appreciate the continuous efforts of the heads of the OSCE Minsk Group Co-Chair countries - Russia, USA and France, aimed at the peaceful settlement of the Nagorno-Karabakh conflict.
Armenia is unanimous with the Co-Chair states and is determined to achieve an exclusively peaceful settlement of the conflict.
As the United States, Russia and France, we also regret that rather than finding a solution, because of Baku's attempts to snatch one-sided advantage, progress was not achieved in the Summits of Kazan in June, 2011, Sochi in March, 2011, Astrakhan in October, 2010, Saint-Petersburg in June, 2010. Armenia shares the Co-Chairs' approach that further delay in reaching a balanced framework agreement on the main principles for a comprehensive peace is unacceptable.
As the Co-Chairs, we continue to believe that the elements outlined in the statements of the heads of the Co-Chair countries over the last four years can be the foundation of reaching a fair and lasting settlement of the conflict, and that those elements should be seen as an integrated whole and that any attempt to select some elements over others would make it impossible to achieve a solution.
We absolutely agree that peoples should be prepared for peace, not war. Unfortunately until now the Azerbaijani leadership is doing just the reverse. We absolutely agree with the heads of the Co-Chair states-France, the United States and Russia, that the use of force will not resolve the conflict, and that only a negotiated settlement can lead to stability and peace, which will open new opportunities for regional cooperation and development.
Unlike Azerbaijan, which on the occasion and without makes references to only one principle of international law, Armenia has on several occasions reiterated and in response to the Enniskillen appeal of Presidents Vladimir Putin, Barack Obama and Francois Holland, once again re-affirms its commitment to the principles of international law, particularly the non-use of force or the threat of force, equal rights and self-determination of peoples, and territorial integrity.
In spite of the several appeals of the international community to refrain from provocative rhetoric and actions, Azerbaijan continues its bellicose rhetoric and provocations on the line of contact with Nagorno-Karabakh and on the border with Armenia, the glorification of murderers and persecution of peace advocates, the propaganda of xenophobia, intolerance and hatred, which leads to raising tension and escalation of the situation in the region.
The joint statement of Enniskillen on the Nagorno-Karabakh conflict by the heads of the OSCE Minsk Group Co-Chairs may become an impetus for achieving progress in the negotiation process would Azerbaijan correctly perceives the messages of the three Co-Chair countries.