Չնայած ներքին խառնաշփոթին՝ Թուրքիան շարունակում է Ցեղասպանության ժխտման քարոզչությունը
Միգուցե ոմանք ակնկալում էին, որ վերջերս Թուրքիայում տեղի ունեցող զանգվածային բողոքի ցույցերն ու անկարգությունները կգրավեն նրա ղեկավարների ուշադրությունը ներքին խնդիրների վրա՝ շեղելով նրանց կարևոր զարգացումներից, ինչպիսիք են, օրինակ, Հայոց ցեղասպանության հարցերը: Ցավոք, այդպես չեղավ:
Չնայած հարյուր հազարավոր ցուցարարներ զայրացած բողոքում էին Թուրքիայի ամբողջ տարածքում՝ իրենց դժգոհությունն արտահայտելով Էրդողանի բռնատիրական իշխանության դեմ, արտաքին գործերի նախարարության պաշտոնատարները շարունակում էին զբաղվել իրենց սովորական ժխտողական պարտականություններով՝ հակազդելով Հայոց ցեղասպանության իրողությունը վերահաստատելու ուղղությամբ այլ պետությունների բոլոր ջանքերին:
Վերջին շաբաթների ընթացքում թուրքական արձագանքի երեք նման դեպքեր են գրանցվել.
1. Թուրքական կառավարությունը շատ խիստ արձագանքեց, երբ Հռոմի Ֆրանցիսկոս պապը վերահաստատեց Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը՝ այն անվանելով «20-րդ դարի առաջին ցեղասպանությունը»: Հռոմի պապն այդպես էր արտահայտվել հունիսի 3-ին հայ կաթոլիկների պատվիրակության՝ Վատիկան կատարած այցի ժամանակ: Չնայած Ֆրանցիսկոս պապը նման տեսակետներ արտահայտել էր նաև նախկինում՝ Արգենտինայում կարդինալ եղած ժամանակ, սակայն վերջերս Պապ ընտրվելուց հետո սա առաջին անգամ է, որ նա անդրադարձել է Հայոց ցեղասպանությանը:
Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարարությունը շտապեց պաշտոնական բողոք ներկայացնել Վատիկանին՝ իր «հիասթափությունը» արտահայտելով Պապի հայտարարության առթիվ: Անկարայում Վատիկանի դեսպանին անմիջապես կանչեցին արտաքին գործերի նախարարություն և ասացին, որ Պապի տեսակետները «բացարձակ անընդունելի» են և կարող են վնաս հասցնել երկկողմ հարաբերություններին: Մի թուրք անանուն պաշտոնյա նույնիսկ հնարավոր է համարել, որ Հռոմի պապի առաջիկա այցը Թուրքիա կարող է վտանգվել՝ Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ նրա արտահայտած տեսակետներից հետո:
Նահանջելու փոխարեն, Վատիկանն էլ ավելի բարդացրեց իրավիճակը Թուրքիայի համար՝ հայտարարելով, որ Ֆրանցիսկոս պապը նախատեսում է 2015 թվականի Ապրիլի 24-ին այցելել Հայաստան՝ Հայոց ցեղասպանության հարյուրամյա տարելիցի կապակցությամբ հոգեհանգստի կարգ մատուցելու համար:
Հաշվի առնելով թուրք պաշտոնատարների ժխտողական մտածողությունը, հասկանալի է, որ նրանք պետք է դժգոհ լինեին Պապի անկեղծ և բարոյապես ոգևորիչ հայտարարությունից: Ի վերջո, Հռոմի պապը ոչ միայն Կաթոլիկ եկեղեցու հոգևոր առաջնորդն է, այլ նաև պետության ղեկավար: Այդուհանդերձ, կարիք չկար, որ Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարարությունն այդպես բորբոքվեր, քանի որ Վատիկանը երկու անգամ ճանաչել էր Հայոց ցեղասպանությունը՝ 2000 և 2001 թվականներին:
Թուրքական պաշտոնատարները կարծես թե չեն գիտակցում, որ չափից դուրս սուր արձագանքելով Հայոց ցեղասպանության ճանաչումներին, նրանք ակամա նպաստում են հենց այն հարցին, որը նրանք ձգտում են քողարկել: Իրոք, Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ Ֆրանցիսկոս պապի հայտարարության առնչությամբ թուրքական դատապարտումը միջազգային լրատվամիջոցներով հաղորդվել է ամբողջ աշխարհում՝ աջակցելով Հայոց ցեղասպանության փաստերի էլ ավելի հրապարակմանը: Անկարայի իսկական մտադրությունն է՝ ամբողջ աշխարհում խստորեն քննադատելով ամեն մեկին, ով համարձակվում է բարձրաձայնել Հայոց ցեղասպանության մասին, մյուսներին հետ պահել նման հայտարարություններ անելուց, հատկապես հաշվի առնելով գալիք Հարյուրամյակը 2015 թվականին:
2. Այս ամսվա սկզբին Հունաստանի խորհրդարանը նույնպես զայրացրել է թուրքական իշխանություններին, երբ իշխող «Նոր ժողովրդավարություն» կուսակցությունը՝ Ֆրանսիայի օրենսդիր մարմնից մի էջ ընդօրինակելով, օրինագիծ է ներկայացրել, որը պատիժ է սահմանում այլատյացության և Հունաստանի կողմից ճանաչված ցեղասպանությունների՝ Հայոց ցեղասպանության ու Հոլոքոստի ժխտման կամ խեղաթյուրման համար: Առաջարկվող օրենքի խախտողները կպատժվեն մինչև երեք տարվա ազատազրկմամբ և 5-20 հազար եվրո տուգանքով: Հունաստանի խորհրդարանը 1996 թվականին ճանաչել է Հայոց ցեղասպանությունը: Չնայած թուրքական կողմից դեռևս որևէ պաշտոնական հայտարարություն չի եղել վերջերս ներկայացված այս բանաձևի դեմ, սակայն արդեն պարզ է, որ ճնշում կգործադրվի Աթենքում Թուրքիայի դեսպանի և դիվանագիտական այլ խողովակների կողմից:
3. Ուկրաինայի Գերագույն ռադայի պատգամավորներ Արսեն Ավակովը՝ ընդդիմադիր «Բատկիվշչինա» (Հայրենիք) կուսակցությունից և Վիլեն Շատվորյանն ու Նվեր Մխիթարյանը՝ իշխող «Ռեգիոնների» կուսակցությունից, հունիսի 6-ին Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող օրինագիծ են ներկայացրել: «Ազերնյուզը» հաղորդել է, որ Ուկրաինայում բնակվող ադրբեջանցիները Խորհրդարանի առջև բողոքի ցույց են անցկացրել ընդդեմ այդ օրինագծի: Նաև, ադրբեջանական մի շարք կազմակերպությունների ստորագրությամբ նամակ է հղվել Ուկրաինայի նախագահ Վիկտոր Յանուկովիչին՝ պնդելով, որ այդ որոշումը «լուրջ մտահոգություն է պատճառում Ուկրաինայի թուրքալեզու ժողովուրդներին, հատկապես ադրբեջանցիներին… և լուրջ հարված է Ադրբեջանի ու Թուրքիայի համար»: Ըստ ուկրաինական լավատեղյակ աղբյուրների՝ ադրբեջանցի ցուցարարների հետևում կանգնած է Թուրքիայի կառավարությունը. խիստ է արձագանքել նաև Ղրիմի թաթարների մեջլիսի նախագահ և Ուկրաինայի խորհրդարանի պատգամավոր Մուստաֆա Ջեմիլևը:
Չնայած շարունակվող ներքին անկայունությանը՝ թուրքական պաշտոնատարները շարունակում են ամբողջ աշխարհում տարածել իրենց ժխտողական քաղաքականությունը՝ միջամտելով այլ երկրների ներքին գործերին: Կարելի է հուսալ, որ միջազգային հանրությունը կմերժի Էրդողանի վարչակարգի սնափառ և ամբարտավան կեցվածքը, ինչպես որ այն մերժվում է տանը՝ թուրք ազգաբնակչության զգալի հատվածի կողմից:

Some may have expected that the recent mass protests and unrest in Turkey would preoccupy its leaders with internal problems, distracting them from other important developments, such as Armenian Genocide issues. Regrettably, this has not happened.
As tens of thousands of demonstrators angrily protested throughout Turkey, expressing their dissatisfaction with Erdogan’s dictatorial rule, foreign ministry officials continued to pursue their routine denialist tasks, countering any and all efforts by other states to reaffirm the reality of the Armenian Genocide.
There were three such instances of Turkish reaction in recent weeks:
1) The Turkish government reacted harshly when Pope Francis acknowledged the Armenian Genocide, calling it “the first genocide of the 20th century.” The Pontiff was speaking during the June 3 visit to the Vatican of a delegation of Armenian Catholics. Although Pope Francis had made similar remarks in the past while serving as a Cardinal in Argentina, this is the first time he referred to the Armenian Genocide since his recent papal election.
The Turkish foreign ministry was quick to lodge a formal protest to the Vatican, expressing its “disappointment” at the Pope’s statement. Vatican’s Ambassador in Ankara was promptly summoned to the foreign ministry and told that the Pontiff’s remarks were “absolutely unacceptable” and could harm bilateral relations. An unnamed Turkish official even suggested that the Pope’s upcoming visit to Turkey might be in jeopardy after his remarks on the Armenian Genocide!
Rather than backing down, the Vatican made matters worse for Turkey by announcing that Pope Francis planned to visit Armenia on April 24, 2015, to perform a requiem service at the Centennial commemoration of the Armenian Genocide.
In view of the denialist mindset of Turkish officials, it is understandable that they would be displeased with the Pope’s factually candid and morally uplifting statement. After all, the Pontiff is not only the spiritual leader of the Catholic Church, but also a head of state. Yet, there was no need for the Turkish foreign ministry to get so agitated, since the Vatican had recognized the Armenian Genocide twice in 2000 and 2001.
Turkish officials don’t seem to realize that by overreacting to acknowledgments of the Armenian Genocide, they are inadvertently promoting the very cause they are trying to undermine! Indeed, the Turkish condemnation of Pope Francis’ statement on the Armenian Genocide was reported by the media worldwide, helping to further publicize the facts of the Armenian Genocide. Ankara’s real intent in slamming anyone around the world who dares to speak out on the Armenian Genocide is to discourage all others from issuing similar statements, particularly in view of the upcoming Centennial in 2015.
2) The Greek Parliament also angered the Turkish authorities earlier this month when the ruling New Democracy Party, lifting a page from the French legislature, introduced a bill to punish xenophobia and denial or distortion of genocides recognized by Greece, such as the Armenian Genocide and the Holocaust. Violators of the proposed law would face up to three years of imprisonment and a fine of 5,000 to 20,000 euros. The Greek Parliament recognized the Armenian Genocide in 1996. Even though there has not been any public statements by Turkish officials against the newly introduced resolution, it is almost certain that pressure is being applied through Turkey’s ambassador in Athens and other diplomatic channels.
3) Ukrainian Parliament members Arsen Avakov of the opposition Batkivshchina ‘Fatherland’ Party, and Vilen Shatvoryan and Nver Mkhitaryan of the ruling Party of Regions introduced a resolution on June 6 for the recognition of the Armenian Genocide. Azernews reported that Azerbaijanis living in Ukraine protested outside the Parliament against this resolution. Also, a letter signed by several Azerbaijani organizations in Ukraine was sent to President Victor Yanukovych, claiming that the resolution is “of serious concern to the Turkic-speaking people of Ukraine, especially Azerbaijanis… and a serious blow to Azerbaijan and Turkey.” According to well-informed sources in Ukraine, the Turkish government is behind the Azeri protests, including the strong reaction from Mustafa Dzhemilev, Chairman of the Mejlis of the Crimean Tatars and a member of the Ukrainian Parliament.
Despite the persistence of domestic instability, Turkish officials have continued to project their denialist policies around the globe, interfering with the internal affairs of other states. One would hope that the international community would reject the Erdogan regime’s pompous and arrogant attitude, as it is being rejected at home by large segments of the Turkish population.