Արծվիկ Մինասյան. «Տնտեսության մեջ ամենավատ բանն է, երբ մարդն իր ապագայում անորոշություն է տեսնում»
ՀՅԴ խմբակցության պատգամավոր Արծվիկ Մինասյանը, ԱԺ ամբիոնից խոսելով կառավարության ներկայացրած «Նվազագույն ամսական աշխատավարձի մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին օրինագծի մասին, որով հուլիսի 1-ից նվազագույն աշխատավարձը բարձրանալու է 10.000 դրամով, ասաց, որ ընդամենը 6 ամիս առաջ ՀՅԴ հանդես էր եկել օրենսդրական նախաձեռնությամբ, որը մերժվել էր:
Այդ նախագծով առաջարկվում էր հստակ բանաձեւ, որով յուրաքանչյուր անձ իմանալու էր, թե հաջորդ տարի որքան է լինելու իր սպասվելիք աշխատավարձը, ինչը կբերեր նրան, որ մարդն անորոշության մեջ չէր հայտնվի:
«Տնտեսության մեջ ամենավատ բանն է, երբ մարդն իր ապագայում անորոշություն է տեսնում, եւ սա բերում է նրան, որ մարդիկ սկսում են վատատեսական սցենարներով շարժվել»,- ասաց Արծվիկ Մինասյանը:
Պատգամավորն ասաց, որ իրենք եւս առաջարկել են նվազագույն աշատավարձը բարձրացնել 45.000 դրամ եւ դա լինելու էր հունվարի 1-ից, ինչը թույլ կտար մեղմել այս 6 ամիսների սոցիալական լարվածությունը: Իսկ եթե ՀՅԴ-ի մյուս առաջարկն էլ ընդունվեր, որով նվազագույն հարկը չպիտի հարկվեր եկամտահարկով, ապա տնտեսվարող սուբյեկտներին թույլ կտար վստահ գործել:
«Կառավարությունը սա մերժեց եւ 6 ամիս անց բերեց եւ անունը դրեց, թե իբր միջանկյալ լուծում են տալիս: Իրականում, կառավարությունը ոչ թե միջանկյալ լուծում է տալիս, այլ իր անգործությունը, անհետեւողական քաղաքականությունը եւս մեկ անգամ հաստատում է: 6 ամիս առաջ դուք չգիտեի՞ք, որ տեղի է ունենալու գազի եւ էլեկտրաէներգիայի գների բարձրացում, 6 ամիս առաջ դուք չգիտեի՞ք, որ բնականոն գնաճ է լինելու, 6 ամիս առաջ դուք չգիտեի՞ք, որ աղքատությունը մեծանալու է: Գիտեիք, եթե գիտեիք, այդ ժամանակ անեիք, իսկ եթե չեք արել, հիմա բերել եք տարվա կեսից նվազագույն աշխատավարձ եք իրականացնում, տնտեսական քաղաքականության տեսակետից եմ ասում, սա այլանդակ բան է»,- նշեց Արծվիկ Մինասյանը:
Պատգամավոր նշեց, որ նվազագույն սպառողական զամբյուղն առաջին եռամսյակի գներով կազմում է 55.347 դրամ, որը եւս ավելանալու է 12 %-ով, իսկ 45.000 դրամը նույնիսկ չի ծածկում սպառողական նվազագույն զամբյուղը:
«Դուք եկել եք աղքատության հաղթահարումից, նվազեցնելուց եք խոսում, ինչից եք խոսում, անհասկանալի է: Այն ժամանակ ոչ միայն կենսաապահովման բյուջեի կեսի չափը չեք ապահովելու, այլ կարծում եմ՝ դրա 40 %-ն էլ չեք ձգելու»,- ասաց Ա. Մինասյանը:

Арцвик Минасян: "В экономике самое плохое, когда человек не видит определенности в своем будущем"
Депутат парламентской фракции АРФ Дашнакцутюн Арцвик Минасян, говоря с трибуны парламента о представленном правительством проекте закона "О внесении изменений в закон РА "О минимальной месячной зарплате", которым с 1 июля минимальнапя зарплата в Армении повысится на 10 тысяч драмов, сказал, что всего шесть месяцев назад фракция АРФД выступила с законодательной инициативой, которая была отклонена.
Своим проектом АРФД предлагала четкую формулу, по которой каждый человек мог узнать, каким будет размер его зарплаты в следующем году. Это способствовало бы тому, что люди не находились бы в состоянии неопределенности, отметил А.Минасян. Он также сказал: "В экономике самое плохое, когда человек не видит определенности в своем будущем. Это приводит к тому, что люди начинают руководствоваться плохими сценариями".
По словам депутата, фракция Дашнакцутюн тоже предлагала увеличить зарплату до 45.000 драмов с 1 января, что позволило бы за эти шесть месяцев смягчить социальную напряженность. А если бы было принято и другое предложение АРФД, которым минимальный налог не должен был облагаться налогом с прибыли, то хозяйствующие субъекты могли бы действовать более уверенно.
"Правительство отклонило эти проекты и спустя шесть месяцев представило якобы свой проект в виде промежуточного решения. На самотм деле правительство еще раз подтвердило свое бездействие, свою непоследовательную политику. Разве шесть месяцев назад вы не знали, что цены на газ и электроэнергию должны повыситься, что ожидается рост цен, что уровень бедности возрастет? Знали. А раз так, то шаги должны были предпринять тогда. Но если минимальную зарплату вы поднимаете сейчас, в середине года, то это, я говорю с точки зрения экономической политики, безобразие",- отметил Арцвик Минасян.
Он также сказал, что по ценам первого квартала минимальная потребительская корзина составила 55.347 драмов и должна увеличиться еще на 12%. Между тем зарплата в 45 тысяч драмов не покрывает даже минимальную потребительскую корзину.
"Вы говорите о предолении, о сокращении бедности. Тогда непонятно, почему вы не обеспечиваете не только половину бюждета жизнеобеспечения, но даже считаете, что не потянете его 40%",- сказал А.Минасян.