Իշխան Զաքարյանը «նահանջում է»
Այսօր կառավարության նիստում վարչապետ Տիգրան Սարգսյանն անդրադարձել է Վերահսկիչ պալատի 2012թ. հաշվետվությանը: Ի պատասխան՝ ՎՊ-ն հանդես է եկել հայտարարությամբ, որն ամբողջությամբ ներկայացնում ենք ստորեւ:
«Շնորհակալություն ենք հայտնում ՀՀ Վարչապետ Տիգրան Սարգսյանին ՀՀ կառավարության այսօրվա նիստում ՀՀ Վերահսկիչ պալատի 2012 թվականի հաշվետվության հետ կապված հայտարարության համար:
Վարչապետը կառավարության նիստերում պարբերաբար կարևորում է Վերահսկիչ պալատի կատարած աշխատանքները: Վերահսկիչ պալատի նախագահը ՀՀ Ազգային ժողովում խոսելով գնումների և շինարարության ոլորտներում առկա խնդիրների մասին՝ ասել է, որ 2013 թվականի պետական բյուջեի շինարարության և գնումների ոլորտներին է առնչվում ծախսային մասի մոտ 701 մլրդ դրամը, որ շինարարության և գնումների ոլորտը համարվում է ռիսկային:
Սա ամենևին չի նշանակում 700 մլրդ դրամի մսխում: Համաձայն ենք ՀՀ Վարչապետի այն մտքին նաև, որ «Վերահսկիչ պալատն իրավունք չունի հանդես գալ քաղաքական հայտարարություններով»:
Այս առումով հարկ ենք համարում մեջբերել Վերահսկիչ պալատի նախագահի 2013 թ. հունիսի 18-ին Ազգային ժողովում ունեցած եզրափակիչ ելույթի այդ հատվածը առանց խմբագրման. « Հիմա ըստ էության ես ուզում եմ խոսել մի քանի խնդիրների մասին, որոնք փորձել եմ համակարգել, որովհետև մոտ 50 պատգամավոր, 188 հարցի միջոցով փորձեցին վեր հանել այն եզրակացությունը, ինչը մենք ներկայացրել էինք Ազգային ժողովին, և շուրջ երեք տասնյակ ելույթներով փորձեցին տարբեր գնահատականներ տալ։ Իհարկե, ես զերծ եմ մնալու քաղաքական ենթատեքստ ունեցող գնահատականներից, զերծ եմ մնալու դրանց այլ որակումներ տալուց, որովհետև ես ասել եմ, որ ՎՊ-ի հաշվետվությունը երբեք քաղաքական դաշտ չպետք է տանել և այս առումով ինձ համար բացարձակ ընդունելի չի և ավելին ասեմ, տարօրինակ է հատկապես մի քանի պատգամավորների կողմից հնչեցրած որոշակի տերմիններ, որոնք բացարձակապես կապ չունեն այս հաշվետվության հետ:
«Համատարած թալան», «ՎՊ-ն իր հաշվետվության մեջ փորձել է օգտագործել քաղաքական տերմիններ կամ ենթատեքստ է դրել»:
Հաշվետվությունը ձեր սեղանին է, խնդրում եմ ցույց տալ, թե «համատարած թալան» արտահայտությունը որտեղ է օգտագործված, և քաղաքական ինչ գնահատականներ ենք մենք տվել: Չկա այդպիսի բան և ինձ թվում է, որ որոշ տերմիններ օգտագործելուց հետո ոմանք փորձ են անում դրանք ուղղել, սա արդար չէ»:

Ишхан Закарян "отступает"
На сегодняшнем заседании правительства премьер-министр Тигран Саркисян коснулся отчета Контрольной палаты за 2012 г. В ответ КП выступила с заявлением, в котором, в частности, говорится:
"На заседаниях правительства премьер-министр периодически отмечает важность работы, проделанной Контрольной палатой. В своем выступлении в Национальном Собрании председатель КП, говоря о проблемах в сферах закупок и строительства, сказал, что в 2012 г. около 701 млрд драмов расходной части госбюджета коснулось сфер строительства и закупок и что указанные сферы содержат риски.
Это вовсе не означает, что было израсходовано 700 млрд драмов. Мы согласны с мыслью премьер-министра РА о том, что "Контрольная палата не имеет права выступать с политическими заявлениями". В этой связи считаем нужным процитировать без редактирования эту часть заключительного выступления председателя КП, которое состоялось в Национальном Собрании 18 июня 2013 г.: "Сейчас, по сути, хочу остановиться на нескольких проблемах, которые я попытался систематизировать, так как около 50 депутатов посредством 188 вопросов хотели разобраться в выводе, который мы представили в Национальном Собрании, и посредством около трех десятков выступлений попытались дать различные оценки. Я, конечно, воздержусь от оценок, имеющих политический подтекст и от других характеристик, поскольку отмечал, что отчет КП нельзя переносить в политическое поле. И в этом плане для меня абсолютно неприемлемо, более того странно, что некоторые депутаты использовали определенные термины, которые не имеют никакого отношения к отчету.
"Повсеместный грабеж", "КП попыталась использовать в своем отчете политические термины или придать ему подтекст".
Отчет лежит на ваших столах. Прошу вас, покажите, где использовано выражение "повсеместный грабеж" и какие политические оценки мы дали. Ничего этого нет. И мне кажется, что после использования определенных терминов кое-кто пытается их исправить. Это несправедливо".