Կին զինծառայողին ԱԱԾ-ն կասկածում է լրտեսության մեջ
ՀՀ Ազգային անվտանգության ծառայության Քննչական վարչությունում լրտեսության վերաբերյալ քննվող քրեական գործի շրջանակներում իրականացված քննչական և օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում սույն թվականի հունիսի 22-ին ձերբակալվել է ՀՀ պաշտպանության նախարարության N զորամասի պայմանագրային զինծառայող, Կապան քաղաքի բնակչուհի, չամուսնացած, 1982թ. ծնված Մանե Արտաշեսի Մովսիսյանը:
ՀՀ ԱԱԾ կողմից ձեռք են բերվել անհերքելի փաստեր, որոնք վկայում են, որ Մ. Մովսիսյանը 2012թ. հունվարից` մինչ զինծառայության անցնելը, համացանցի միջոցով ծանոթացել է «Օդնոկլասսնիկի», «mail.ru agent» և «Facebook» սոցցանցերում «S Dr», «Seryan Dervisyan», «Tigran Dervisyan» պրոֆիլներով հանդես եկող, Թուրքիայի տարածքում գործող Ադրբեջանի հատուկ ծառայությունների աշխատակցի հետ և վերջիններիս նամակագրական կապը շարունակվել է նաև Մ. Մովսիսյանի ՀՀ ՊՆ-ում ծառայության անցնելուց հետո:
Առկա տվյալների համաձայն, Մ. Մովսիսյանն Ադրբեջանի հատուկ ծառայություններին է փոխանցել ծառայության ընթացքում իրեն հասանելի դարձած ՀՀ վերաբերյալ ռազմական բնույթի պետական և ծառայողական գաղտնիք պարունակող տեղեկություններ:
Նմանատիպ հանցագործություն կատարելու համար ԼՂՀ ԱԱԾ կողմից ձերբակալվել են 2 անձիք, որոնցից մեկը հանդիսանում է ԼՂՀ ՊԲ զինծառայող: Վերջիններս ևս համացանցի միջոցով հավաքագրվել էին վերոնշյալ պրոֆիլներով հանդես եկող Ադրբեջանի հատուկ ծառայությունների աշխատակցի կողմից և այժմ ԼՂՀ դատարանում նրանց հանդեպ ընթանում է դատաքննություն: Այս մասին հայտնում է ԱԱԾ մամուլի կենտրոնը:

СНБ подозревает в шпионаже женщину-военнослужащую
В результате следственных и оперативно-розыскных действий, осуществленных в рамках уголовного дела о шпионаже, которое расследуется в Следственном управлении Службы национальной безопасности РА, 22 июня была задержана контрактная военнослужащая N-ской воинской части Министерства обороны РА, жительница города Капана Мане Мовсисян, незамужняя, 1982 г. рождения.
СНБ РА располагает неопровержимыми фактами того, что с января 2012 г. до поступления на военную службу М.Мовсисян познакомилась в социальных сетях "Одноклассники", mail.ru agent и Facebook с сотрудником действующих на территории Турции спецслужб Азербайджана, имевшим профили "S Dr", "Seryan Dervisyan", "Tigran Dervisyan". Переписку с ними М.Мовсисян продолжила и после перехода на военную службу в МО РА.
По имеющиимся данным, М.Мовсисян передала спецслужбам Азербайджана содержавшие государственную и служебную тайну сведения военного характера относительно РА, ставшие ей доступными в процессе службы.
За совершение аналогичного преступления Службой национальной безопасности НКР были задержаны двое лиц, один из которых является военнослужащим Армии обороны НКР. Последние также были завербованы посредством интернета сотрудником спецслужб Азербайджана, имевшим вышеуказанные профили. В настоящее время в суде НКР идет судебный процесс над указанными лицами. Об этом сообщает пресс-служба СНБ.