Գորիսում օրն ավարտվում է երթուղային տաքսու վերջին պտույտով
«Ամեն անգամ թատրոն կամ որևէ այլ միջոցառման գնալիս ստիպված եմ կիսատ թողնել, որպեսզի հասցնեմ քաղաքային տրանսպորտով տուն վերադառնալ, քանի որ վերջին ուղերթն ավարտվում է ժամը 18-ին»,- ասում է Նելլին:
Գորիս քաղաքում գործում է քաղաքային տրանսպորտի չորս երթուղի, որոնք սպասարկող միկրոավտոբուսներն աշխատանքն սկսում են առավոտյան ժամը 8-ից մինչև 18:30՝ բացի կիրակի և տոն օրերից: Անգամ Ամանորին քաղաքային տրանպորտը չի գործում:
Գորիսի համայնքային իշխանությունը, ՀՀ կառավարության 2001 թ. օգոստոսի 16-ի N 762 որոշման պահանջների համաձայն, կազմակերպում է ներքաղաքային հասարակական տրանսպորտի աշխատանքը, վերահսկում երթուղիներն ու չվացուցակները:
«Գորիս քաղաքի համար նախատեսված հինգ երթուղուց չորսը պարբերաբար ուղևորափոխադրումներ են իրականացնում քաղաքում: Ներկայումս երթուղին սպասարկում են «Լաստ» և «Սամուել տրանս» ՍՊԸ-ները` յուրաքանչյուրը երկուական միկրոավտոբուսով: Մեկ երթուղային գիծ մնացել է թափուր, քանի որ այլ տրանսպորտային կազմակերպություն մանակցության հայտ չի ներկայացրել որևէ մրցույթում»,- ասում է Գորիսի քաղաքապետարանի մրցույթային հանձնաժողովի նախագահ, փոխքաղաքապետ Տիգրան Բարխուդարյանը:
Արդեն 8-րդ տարին է, ինչ «Լաստ» ՍՊԸ-ն ուղևորափոխադրումներ է իրականացնում քաղաքում: «Վերջին անգամ մրցույթը կայացել է 2012թ. ապրիլին, մեր կազմակերպությունն ընտրվել է երեք տարի ժամկետով: Աշխատում ենք 8:30-ից մինչև 18:30-ը, հատուկ չվացուցակով՝ կես ժամը մեկ հաճախականությամբ»,- ասում է ընկերության տնօրեն Սմբատ Արզումանյանը: Նրա խոսքով՝ հաճախ են նախատեսված ժամային գրաֆիկից հետ ընկնում մարդկանց հոսքի պակասի պատճառով: Դրա հետ միասին Ս. Արզումանյանը նշում է, որ տասներեք հոգու համար նախատեսված միկրոավտոբուսը հիմնականում տեղափոխում է 20 և ավելի ուղևոր:
Ինչո՞ւ երթուղին սահմանված ժամանակացույցով չի աշխատում: Տիգրան Բարխուդարյանը պարզաբանում է. «Աշխատանքային մեկ օրվա համար սահմանել ենք 18 երթ, վերջին երեքը խտացվում է, քանի որ օրվա ավարտին պահանջարկը մեծ է լինում»:
Ստացում է այնպես, որ քաղաքապետարանի մշակած չվացուցակի համաձայն՝ միկրոավտոբուսը պետք է շարժվի ժամը մեկ, բայց տրանսպորտային կազմակերպություններն առավել շահավետ աշխատելու համար երթերը խտացնում են:
«Օրենքը մեզ թույլ է տալիս ութժամյա աշխատանքից դուրս ևս չորս ժամ ընդհանուր առմամբ աշխատել, որից ութ ժամը հիմանական աշխատաժամանակ, իսկ չորս ժամը՝ լրացուցիչ աշխատաժամանակ, որը հավելյալ վճար կպահանջի, բայց ընկերությունն ի վիճակի չէ արտաժամյա աշխատանքի համար վճարել», -ասում է «Լաստ» ՍՊԸ-ի տնօրենը:

An Evening Out in Goris: Running to Catch the Last Bus Home
“Every time when I go to theater or another evening event, I have to leave early to make to the last 6:30pm bus for the return trip home,” says Goris resident Nelly.
There are four public bus routes in the city of Goris. The minivans plying these routes run from 8am to 6:30pm, except Sundays and holidays. Public transportation doesn’t even operate on New Year’s Day when many are visiting family and friends.
According to the RA Government Resolution No. 762, city public transportation in Goris is managed by the municipality and also is responsible for establishing the routes and bus schedules.
“Out of five routes planned for the city of Goris, only four are currently operational. Buses for the four routes are provided by Last and Samuel Trans companies, each of which has two minivans.  The fifth route is currently not in service since no other transportation company has submitted a bid for the transportation contract,” says Goris Deputy Mayor Tigran Barkhoudaryan, who also serves as president of the city’s Commission of Competitive Bidding.
It has been eight years since Last has started providing passenger service.  “The last bidding process took place on April 2012 and our company won the contract for the next three years. We work from 8:30am to 6:30pm on a regular schedule on a half-hour frequency,” says company president Smbat Arzoumanyan.  According to him, buses often run behind schedule due to lack of passengers. Arzoumanyan also notes that buses with the capacity of 13 people often run with 20 or more passengers on board.
The schedules of the city’s public transportation system are set by the Commission for Competitive Bidding, headed by the mayor. Although the hours of operation established by the mayor are between 8am and 9pm, in reality public transportation runs only until 6:30pm.
One might ask why the buses don’t run according to the established schedule.
“Each bus should run the route 18 times during the work day. However, the last three runs are completed with higher frequency because the demand for buses is higher during the evening rush hour.”
This means that while the schedule developed and adopted by the municipality prescribes hourly runs, the bus companies make more frequent runs to achieve higher profitability.
“In addition to the standard eight work hours, the law allows us to operate four hours of overtime. However, our company cannot afford overtime payments,” says the director of Last.