ԵՊՀ հաշվապահները մեղադրվում են տասնյակ միլիոնավոր դրամներ յուրացնելու մեջ. հարուցվել է քրգործ
ՀՀ գլխավոր դատախազությունում հարուցվել է քրեական գործ՝ համալսարանի երկու ավագ հաշվապահի կողմից առանձնապես խոշոր չափերով յուրացում կատարելու փաստի առթիվ:
Երևանի պետական համալսարանի ռեկտորից ստացված հաղորդման հիման վրա նախապատրաստված նյութերով պարզվել է, որ նշված կրթական հաստատության երկու ավագ հաշվապահները, իրենց պաշտոնեական դիրքն օգտագործելով, խախտելով ռեկտորի հրամանի պահանջները, 2010-2012թթ. ընթացքում համալսարանի ուսանողներից կանխիկ գանձել են առանձնապես խոշոր չափերով ուսման վարձավճարներ:
Ըստ ռեկտորի թիվ 188&26 հրամանի՝ 2013թ. հունվարի 1-ից արգելվել է կանխիկ դրամով վճարումների կատարումը, այդ թվում՝ աշխատավարձերի, դրան հավասարեցված վճարների, կրթաթոշակների վճարումը, ուսանողներից ուսման վարձավճարների կանխիկ գանձումը և պահանջվել է դրանք կատարել բանկային փոխանցման միջոցով:
Ուսանողների կողմից կանխիկ մուծված վարձավճարների դիմաց հաշվապահները տրամադրել են վարձավճարները վճարելու վերաբերյալ կտրոններ, սակայն այդ գումարները համալսարանի դրամարկղ չեն մուտքագրել՝ յուրացնելով մի քանի տասնյակ միլիոնների հասնող գումարներ:
Փաստի առթիվ հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 179-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին և նույն հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետերով: Քրեական գործի նախաքննությունը հանձնարարվել է ՀՀ կառավարությանն առընթեր ոստիկանության քննչական գլխավոր վարչության ՀԿԳ քննության վարչությանը: Այս մասին հայտնում է գլխավոր դատախազության կայքը:

Бухгалтеры ЕГУ обвиняются в хищении десятков миллионов драмов
Генпрокуратура РА возбудила уголовное дело по факту хищения в особо крупном размере, совершенном двумя главными бухгалтерами Ереванского государственного университета.
Согласно материалам, подготовленным на основании сообщения ректора ЕГУ, двое главных бухгалтеров данного вуза, используя свое должностное положение и в нарушение требований приказа ректора в течение 2010-2012 гг. взимали со студентов наличными плату за учебу в особо крупных размерах.
1 января 2013 г. ректор издал приказ, которым запрещалось осуществлять выплату зарплаты, стипендий, а также взимать плату за обучение в наличной форме. Все указанные выплаты требовалось осуществлять посредством банковских переводов.
Студентам, платившим за обучение наличными, бухгалтеры выдавали чеки, но не оприходовали эти суммы в университетской кассе, присваивая суммы в несколько десятков миллионов драмов.
По данному факту возбуждено уголовное дело. Предварительное следствие поручено следственному управлению по особо важным делам Главного следственного управления Полиции РА.