Միրաքյան 50 տան բնակիչները զրկվել են տնամերձ հողամասից
Միրաքյան 50 հասցեի (Natuzzo կահույքի սրահի հարևանությամբ) բնակիչները զրկվել են տնամերձ հողատարածքից: Երկար ժամանակ նրանք նույնիսկ սեփական տուն մտնելու հնարավորություն չունեին. պարսպի վրայով էին ներս մտնում:
Պատճառն այն է, որ «Անի» ՍՊԸ-ն քաղաքապետարանի տրամադրած փաստաթղթերով դարձել է այդ տարածքի սեփականատերը, մինչդեռ նույն այդ հողակտորի համար մինչև վերջերս հողի հարկ էին վճարում Միրաքյան 50 տան բնակիչները: Այդ տան սեփականատերը Ռոմելա Բենգոլյանն է, ով ամուսնու` Գառնիկ Բալայանի հետ երկար տարիներ բնակվում է այդտեղ: Ամուսինների խոսքերով, իրենք տնամերձ այգի ունեին, որը ներառված է եղել իրենց տան հատակագծի մեջ, սակայն, երբ «Անի» ՍՊԸ-ն ձեռք է բերել այդ տարածքի սեփականության վկայական, իրենք զրկվել են ոչ միայն այգուց և հողակտորից, այլ նաև սեփական տուն մուտք գործելու, ինչպես նաև ավտոմեքենան ավտոտնակ մտցնելու հնարավորությունից:
«4 տարի վարչական դատարանի դատավոր Կարինե Բաղդասարյանը մեզ տարավ-բերեց, նույնիսկ անձամբ եկավ այստեղ, տեղում ուսումնասիրեց գործը: Քաղաքապետի աշխատակցի հետ եկավ, ասաց` այս հողը Բենգոլյան Ռոմելայինն է: Սակայն վերջին օրը, երբ արդեն պետք է վճիռը հրապարակվեր, պարիսպը քանդվեր, մեր վնասն էլ փոխհատուցվեր, մերժեց: Տվեցինք վերաքննիչ դատարան, նա էլ մերժեց: Տվեցինք գործը Վճռաբեկ դատարան, որն էլ մեկ ամիս անց, առանց դատ անելու, գործը հետ ուղարկեց մեր տուն»,- ասում է Գառնիկ Բալայանը:
Նրա խոսքերով, ամեն ինչ սկսվեց այն բանից, երբ 2003 թվականին օրենք հանեցին, որ պետք է բոլոր հողերը սեփականաշնորհվեն: Իրենք դիմում են գրել կադաստր տնամերձ հողակտորի համար նոր սեփականության վկայական հանելու համար: Այդ ժամանակ իրենց ասել են, որ այդ տարածքը, որի համար իրենք դեռ հարկ էին վճարում, վերցրել են. այն արդեն «Անի» ՍՊԸ-ի նախագծի մեջ է: Ճարտարապետն այդ տարածքը հատակագծում նշել է որպես ազատ տարածք, քաղաքապետարանն էլ դրա հիման վրա 25 տարվա վարձակալության թույլտվություն է տվել «Անի» ՍՊԸ-ին: Բայց այդ գծագրի մեջ նշված չէին մոտակա տները, որոնցից մեկը Ռոմելիա Բենգոլյանինն է:
Հետաքրքրական է նաև այն, որ վարձակալության պայմանգիրը հետագայում վերածվել է սեփականության պայմանագրի՝ նույն փաստաթղթի վրա ջնջում կատարելու օգնությամբ` «վարձակ. է 25 տ. ժամկետով»-ը փոխվել է «սեփականություն» բառով:
«Անի» ՍՊԸ-ն իր սեփականացրած տարածքը պարսպապատել է, ինչի արդյունքում էլ Միրաքյան 50 տունը մասամբ մեկուսացվել է արտաքին աշխարհից: Քաղաքապետարանի թույտվությամբ կառուցված պարիսպը բնակելի տնից կես մետրից էլ քիչ հեռավորությամբ է կառուցված:
«Անձևրևաջրերը գալիս են, տեղ չկա գնալու, ամբողջը լցվում է տանս տակ»,- ասում է Գառնիկ Բալայանը:
Պահպանված անդորրագրերը վկայում են, որ 1966 թվականից մինչև 2012 թվականը իրենք հողի հարկ են մուծել: «Կադաստրն ասում է` քոնն է, թաղապետարանն ասում է հողի փողը մուծի, իսկ քաղաքապետարանն ասում է` իրենցն է»,- ասում է Գառնիկը:
Նրա խոսքերով, շենքի տերը` Արմեն Մխիթարյանը, իրենց առաջարկել էր
2000 դոլար գումար վարչական դատարանից գործերը հետ վերցնելու համար, սակայն վերջիններս հրաժարվել են 150 քառակուսի մետր հողը 2000 դոլարով զիջելու պայմանից:
«16 տարի ես իրենց պահակն էի, որպեսզի պատի վրայով չթռնեմ տուն մտնելու համար, ասացին՝ այս մի պատը քանդիր ազատ ելումուտ անելու համար: Քանդեցի, ինձ քաղմաս տվեցին պատ քանդելու համար: Դրանից հետո աշխատանքից ազատվեցի:
«Բալենու ծառս 70 թվից կա, իմ հողամասում խաղողի վազեր էլ ունեմ: Նա ասաց`քո բալենին ինձ պե՞տք է, կբերեմ «Բելառուսով» ամբողջը հողին կհավասարեցնեմ: Ասացի` չես կարող, որ աղքատ եմ, թոշակառու եմ, դու էլ փողատեր ես, եկել ես հողս վերցրել ես, հետո՞»,- ասում է Գառնիկ Բալայանը:

Жильцы дома по улице Миракяна лишились своего земельного участка
Жильцы дома по адресу ул.Миракяна, 50 (рядом с мебельным магазином Natuzzo) лишились расположенного перед своим домом земельного участка. Мало того, долгое время вход в их собственный дом был перекрыт, и им приходилось заходить к себе, перелезая через ограду.
Причина в том, что на основании предоставленных мэрией документов собственником этой территории стало ООО "Ани". Между тем до недавнего времени земельный налог на этот участок платили жильцы дома номер 50. Его собственником является Ромела Бенголян, которая уже долгие годы проживает здесь вместе с мужем Гарником Балаяном. По словам супругов, у них был сад, указанный в проекте дома, но когда ООО "Ани" приобрело свидетельство о собственности на эту территорию, они лишились не только сада и земельного участка, но и входа в свой дом и возможности ставить машину в гараж.
"Судья Административного суда Карине Багдасарян рассматривала наш иск четыре года. Она даже лично побывала на месте, изучила дело. Пришла вместе с сотрудником мэрии, сказала, что этот участок принадлежит Ромеле Бенголян. Но в последний день, когда судья должна была принять решение о сносе ограды и возмещении причиненного нам ущерба, она нам отказала. Мы обратились в Апелляционный суд, но там тоже отказали. Подали иск в Кассационный суд, который через месяц, без рассмотрения дела, переслал его нам",- рассказал Гарник Балаян.
По его словам, все началось после того, как в 2003 году был принят закон о приватизации земельных участков. Для получения нового свидетельства о собственности на земельный участок супруги обратились в кадастр. Там им сказали, что эта территория, за которую они продолжали платить налог, включена в проект ООО "Ани". Этот участок архитектор указал в проекте как свободную территорию, а мэрия на этой основе выдала организации разрешение на аренду сроком на 25 лет. Однако в этом проекте не были указаны близлежащие дома, в том числе дом Ромелы Бенголян.
Примечательно, что в дальнейшем договор об аренде превратился в договор о собственности: выражение "аренда сроком на 25 лет" было перечеркнуто и заменено словом "собственность".
ООО "Ани" возвело вокруг участка ограду, в результате чего дом номер 50 оказался частично изолированным от внешнего мира. Построенная с разрешения мэрии каменная ограда находится от дома на расстоянии меньше полуметра.
"Во время дождя вода скапливается перед моим домом и просачивается под фундамент",- отметил Гарник Балаян.
Сохранившиеся квитанции свидетельствуют о том, что налог на землю супруги платили с 1966 по 2012 гг. "В кадастре говорят, что участок наш, в окружном муниципалитете требуют платить налог на землю, а в мэрии заявляют, что участок принадлежит им",- рассказал Гарник.
По его словам, владелец здания Армен Мхитарян предложил им 2000 долларов за то, чтобы они забрали дела из Административного суда, но супруги отказались уступать 150 кв.метров земли за 2000 долларов.
"16 лет я проработал у них сторожем, чтобы заходить в свой дом нормально, не перепрыгивая через ограду. Мне предложили снести одну стену, чтобы освободить вход. Я снес, и за это на меня заявили в полицию. После этого я уволился.
Вишневое дерево я посадил в 1970-ом году, у меня и виноградник есть. А он мне заявил: "Нужна мне твоя вишня. Вот пригоню "Беларусь" и все сравняю с землей". А ему ответил: "Не посмеешь. Что с того, что я беден, пенсионер, а у тебя много денег, поэтому ты пришел и отнял у меня землю",- сказал Гарник Балаян.