Գանձասարի պարսպի սալիկապատումը դադարեցված է (վիդեո)
Արցախի Վանք գյուղի Գանձասար վանական համալիրի պարսպի սալիկապատումը, որն իրականացվում էր բարերար Լեւոն Հայրապետյանի միջոցներով, այս պահին դադարեցված է: Այս մասին «Հետքին» հայտնեց Արցախի թեմի երիտասարդական ուղղության պատասխանատու, Արցախի երիտասարդական կազմակերպությունների Արցախի թեմին կից հոգեւոր խորհրդի համակարգող Սամվել սարկավագ Մկրտչյանը:
Նա նշեց, որ լրատվամիջոցներում և սոցիալական ցանցերում պարսպի երեսպատման առթիվ բարձրացված աղմուկից հետո անձամբ է խնդրի մասին տեղյակ պահել Արցախի թեմի առաջնորդ Պարգեւ արքեպիսկոպոս Մարտիրոսյանին, ով այդ ժամանակ Երեւանում էր:
«Եվ ինքը, հենց պարսպի խնդրի հետ կապված, շտապ վերադարձել է Ստեփանակերտ: Ես մի քիչ առաջ զանգեցի Ստեփանակերտ եւ ճշտեցի, որ երեկ ԼՂՀ նախագահն ու Պարգեւ Սրբազանը գտնվել են Գանձասարի վանքում` հենց տվյալ խնդրի հետ կապված»,- ասաց Սամվել սարկավագ Մկրտչյանը:
Նա ճարտարապետ Մանուշակ Տիտանյանից տեղեկացել է, որ շինարարությունը կանգնեցվել է, եւ այժմ դրա վերաբերյալ քննարկումներ են ընթանում:

Облицовка ограды Гандзасарского монастыря прекращена (видео)
Облицовка мраморными плитами каменной ограды монастырского комплекса Гандзасар в селе Ванк Арцаха, которая осуществляется на средства благотворителя Левона Айрапетяна, на данный момент прекращена. Об этом "Hetq"-у сообщил руководитель молодежной ветви Арцахской епархии, координатор духовного совета при Арцахской епархии дьякон Самвел Мкртчян.
По его словам, после того, как в СМИ и социальных сетях был поднят шум по поводу облицовки ограды, он лично проинформировал об этом предводителя Арцахской епархии архиепископа Паргева Мартиросяна, который тогда находился в Ереване.
"В связи с проблемой ограды архиепископ срочно вернулся в Степанакерт. Я только что звонил в Степанакерт и уточнил, что вчера президент НКР и Паргев Мартиросян находились в Гандзасарском монастыре как раз в связи с этой проблемой",- сказал дьякон.
От архитектора Манушак Титанцян он узнал, что строительство приостановлено, и сейчас по этом вопросу идут обсуждения.