Թալեա՞թն է սպանել օսմանյան թագաժառանգին՝ Հայոց ցեղասպանությանն ընդդիմանալու համար
Ես հազվադեպ եմ անդրադառնում առեղծվածային սպանություններին, սակայն այս անգամ բացառություն կանեմ, հաշվի առնելով 1916 թվականին օսմանյան թագաժառանգ արքայազնի մահվան արտասովոր հանգամանքները և դրա հնարավոր կապը Թալեաթի ու Հայոց ցեղասպանության հետ:
Գաղտնիքը բացելու առաջին բանալին, որ ձեռքս ընկավ, 1921 թ. ապրիլի 3-ին «Պիտսբուրգ պրես» թերթում հրապարակված մի հոդված էր հետևյալ վերնագրով. «Համբերատար հետևել է նրան թաքստոցում և սպանել. ինչպե՞ս թուրք արյունարբու Մեծ վեզիր Թալեաթ փաշան, ով ծրագրել էր միլիոնավոր հայերի ջարդը, հանդիպեց իր ճակատագրին»: Այս լուրը հրապարակվել էր 1921 թ. մարտի 15-ին Բեռլինում Սողոմոն Թեհլերյանի կողմից Թալեաթ փաշայի սպանության առիթով:
Լայնածավալ հոդվածի մի պարբերություն hատուկ ցնցող բացահայտում էր պարունակում. «Թալեաթի առաջխաղացման հետ կապված, թերևս ամենատարօրինակ իրողությունն այն է, որ նա այդ բարձրագույն պաշտոնին հասնելու համար իր ճանապարհը հարթել է սպանելով թագաժառանգ արքայազն Յուսուֆ Էդինին՝ իշխող սուլթանի զարմիկին: Երիտասարդ արքան կտրականապես դեմ էր Թալեաթի՝ հայերի ոչնչացմանն ուղղված քաղաքականությանը: Թալեաթը, լուրջ դիմադրության հեռանկար տեսնելով, կրակել էր արքայազնի վրա, նրան շան նման սպանելով»:
Այս զարմանալի լուրի հավաստիությունը ճշտելու համար ես համացանցում երկարատև որոնումներ կատարեցի՝ պրպտելով հրապարակումներ անգլերեն, ֆրանսերեն, թուրքերեն, իսպաներեն և հայերեն լեզուներով, նկատի ունենալով արքայազնի անվան տարբեր ուղղագրությունները՝ Յուսուֆ Էդին, Յասուֆ Իզեդին, Յուսուֆ Իզեթին և այլն:
Աղբյուրների մեծ մասը հաստատում է, որ թագաժառանգ արքայազնը մահացել է կասկածելի հանգամանքներում, սակայն նրանք ներկայացնում են երեք տարբեր դրվագներ, թե ինչպես է նա կնքել իր անժամանակ մահկանացուն: Այս առեղծվածի մասին նույնիսկ թուրքերեն մի ամբողջ գիրք գոյություն ունի. «Shehzade Yusuf Izzedin olduruldu mu, intihar mi etti?» (Թագաժառանգ արքայազն Յուսուֆ Իզեդինին սպանե՞լ են, թե՞ ինքնասպան է եղել):
Առաջին դրվագը «Պիտսբուրգ պրես» թերթում նշվածն է, որը հաստատում է՝ թագաժառանգ արքայազնը սպանվել է Թալեաթի կողմից՝ հայ ժողովրդի բնաջնջմանը ընդդիմանալու համար:
Թագաժառանգ արքայազնի վաղաժամ մահվան երկրորդ բացատրությունն այն է, որ նա ինքնասպանություն է գործել՝ կտրելով իր դաստակը: Երիտթուրքերի կառավարությունը 1916 թ. փետրվարի 3-ին հանդես է եկել հետևյալ պաշտոնական հայտարարությամբ. «Նորին գերազանցություն գահաժառանգը, երկարատև հիվանդությամբ տառապելու պատճառով, այսօր առավոտյան ժամը յոթն անց կեսին ինքնասպան է եղել Զինդջիրլիի ամառանոցի հարեմի հարկաբաժնի ննջարանում՝ կտրելով իր ձախ ձեռքի երակները»:
Այս պաշտոնական հայտարարությունը համատարած թերահավատությամբ ընդունվեց՝ տեղիք տալով թագաժառանգ արքայազնի մահվան երրորդ բացատրությանը: Ֆրանսիայի պետնախարար Իվ Գայոն 1916 թվականին հրատարակված իր «Պատերազմի պատճառներն ու հետևանքները» գրքի անգլերեն խմբագրության նախաբանում գրել է՝ ովքեր կարդացել էին պաշտոնական հաղորդագրությունը, համոզված էին, որ երիտթուրքերը «ստիպել էին թագաժառանգին «ինքնասպան լինել»: Տարբեր աղբյուրների տեղեկատվությունը հաստատում է այդ կասկածը»:
Գայոն և այլ պատմիչներ պնդում են, որ ռազմական նախարար Էնվեր փաշան է սպանել Իզեդինին, քանի որ նա ընդդիմանում էր Գերմանիայի հետ Օսմանյան կայսրության դաշինք կապելուն Առաջին համաշխարհային պատերազմի ընթացքում: «Թուրքական նավատորմի կողմից Օդեսան ռմբակոծելուց հետո նա [Իզեդինը] իր անհավանությունը հայտնեց բացահայտ ձևով: Այդ պահից սկսած նրա ճակատագիրը որոշված էր», գրել է ֆրանսիացի նախարարը:
Գայոն նաև մանրամասն նկարագրել է Թալեաթի, Էնվերի և երիտթուրքական այլ պարագլուխների մասնակցությամբ 1915 թվականին կայացած գաղտնի հանդիպումը, որի ընթացքում Էնվերը հորդորել է ոչնչացնել թագաժառանգին, որն, ըստ Գայոյի՝ «սպանվել է Եվրոպա մեկնելուց մեկ օր առաջ»:
Հայոց ցեղասպանության ականավոր վերապրող եպիսկոպոս Գրիգորիս Բալաքյանն իր «Հայոց Գողգոթա» հուշագրության մեջ պնդում է, որ թագաժառանգը «սպանվել է Էնվերի և Թալեաթի քրեական հանցախմբի կողմից.... Էնվերն անձամբ է սպանել Յուսուֆ Իզիդինին Բալմոմջիի կայսերական ագարակում»: Դարդանելի ճակատամարտում ականատես լինելով հազարավոր թուրք զինվորների դիակներին, թագաժառանգը բողոքել է Էնվերին, որ «Դարդանելը դարձել է թուրքական բանակի գերեզմանը»: Նա սպանվել է Էնվերին ատրճանակով սպառնալուց հետո:
Նրանք, ովքեր կարծում են, որ թագաժառանգի սպանությունը անհավատալի մի պատմություն է, պետք է գիտակցեն, որ նման պալատային սադրանքները սովորական երևույթ էին Օսմանյան կայսրության երկարատև պատմության ընթացքում: Շատ հաճախ սուլթանները ոչնչացնում էին դավադիր ժառանգորդներին, իսկ մրցակից արքայազներն սպանում էին միմյանց՝ գահին տիրանալու ճանապարհը հարթելու համար: Իրականում, 36 սուլթաններից 15-ը վերացվել են տարբեր միջոցներով՝ երեքը հրաժարվել են գահից, յոթը՝ գահընկեց արվել, իսկ հինգը՝ սպանվել:

Did Talaat Kill the Ottoman Crown Prince For Opposing the Armenian Genocide?
It is not often that I cover murder mysteries, but I am making an exception given the unusual circumstances of an Ottoman Crown Prince’s death in 1916 and its possible link to Talaat and the Armenian Genocide.
The first clue was an article I came across in the April 3, 1921 issue of The Pittsburgh Press, titled: "Patiently Tracked to His Hiding Place and Killed: How the Bloodthirsty Turkish Grand Vizier, Talaat Pasha, Who Planned the Murders of a Million Armenians Met His Fate." This news report was occasioned by Soghomon Tehlirian’s assassination of Talaat on March 15, 1921, in
One paragraph, in particular, buried in the middle of the lengthy article, contained a shocking revelation: "Perhaps the strangest fact of all in connection with Talaat’s career is that he paved his way to this supreme office by murdering the heir to the throne, Crown Prince Youssouf Eddine, a nephew of the reigning Sultan. The young prince had protested strongly against Talaat’s announced policy of exterminating the Armenians. Talaat, seeing a prospect of serious opposition, shot the prince like a dog."
To ascertain the veracity of this surprising news item, I conducted a lengthy internet search and consulted publications in English, French, Turkish, Spanish, and Armenian, based on the different spellings of the Prince’s name: Youssouf Eddine, Yusuf Izzeddin, Yusuf Izzettin, etc.
While most of these sources agree that the Crown Prince died under suspicious circumstances, they present three distinct narratives on how he met his untimely death. There is even an entire Turkish book on this mystery, titled: ‘Shehzade Yusuf Izzedin olduruldu mu, intihar mi etti?’ [Crown Prince Yusuf Izzedin was killed or committed suicide?].
The first account is the one mentioned by The Pittsburgh Press claiming that the Crown Prince was killed by Talaat for opposing the extermination of the Armenian people.
The second explanation for the premature death of the Crown Prince is that he committed suicide by slashing his wrists. The Young Turk government issued the following official announcement on Feb. 3, 1916: "In consequence of the malady from which he suffered so long, His Highness the Heir to the throne committed suicide at half-past seven this morning in the bedroom of the harem pavilion of the summer-house at Zindjirly, by opening the veins of his left arm."
This formal statement was met with widespread skepticism, giving rise to a third explanation for the Crown Prince’s demise. French Minister of State Yves Guyot, in the preface to his book’s English edition, ‘The Causes and Consequences of the War,’ published in 1916, wrote that those who had read the official communiqué were convinced that the Young Turks "made the heir to the throne ‘commit suicide.’ Information from many quarters confirms that suspicion."
Guyot and other chroniclers asserted that War Minister Enver Pasha had Izzeddin killed for opposing the Ottoman alliance with
Guyot also described in detail a secret meeting in 1915 attended by Talaat, Enver and other Young Turk leaders, during which Enver advocated the elimination of the Crown Prince, who was "assassinated on the day before he was to start for Europe," according to Guyot.
Bishop Grigoris Balakian, a prominent survivor of the Armenian Genocide, affirms in his memoirs, ‘Armenian Golgotha,’ that the Crown Prince was "killed by Enver and Talaat’s criminal clique…. Enver himself killed Yusuf Izzedin at the imperial farm of Balmomji." Having witnessed the dead bodies of thousands of Turkish soldiers at the
Those who think that the assassination of a Crown Prince is too far-fetched to be credible should realize that such palace intrigues were a common practice during the long history of the