Փաստաբանները ներկայացնում են ինքնաբացարկի միջնորդություն դատավորին եւ բոյկոտում դատական նիստերը
Գյումրիի նախկին քաղաքապետ Վարդան Ղուկասյանն ու նրա աղջիկը՝ Մանյա Ղուկասյանը, համառորեն խուսափում են ներկայանալ Կարեն Եսայանի սպանության գործով դատական նիստերին: Հունիսի 20-ին նրանք դատարան գրություն էին ուղարկել, որով տեղեկացրել էին, թե բուժվում են Գյումրու «Ճերմակ» հիվանդանոցի վիրաբուժական բաժանմունքում: Թե ինչպես էր ստացվել, որ քրեական գործով որպես վկաներ ներգրավված հայր ու դուստր Ղուկասյանները միաժամանակ հայտնվել էին նույն հիվանդանոցի միեւնույն բաժանմունքում, պաշտպանական կողմի համար առնվազն տարակուսելի էր:
«Մանյա Ղուկասյանի համար գրել են, որ իբր թե կույր աղին է բուժում: Ինչքան գիտեմ՝ կույր աղիի դեպքում կամ-կամ տարբերակն է, այն պարզապես հեռացնում են: Ես երբեւէ չեմ լսել, որ այն բուժեն»,- նկատեց ամբաստանյալ Հարություն Սարգսյանի շահերի պաշտպան Լուսինե Սահակյանը:
Հունիսի 25-ի դատավարության ժամանակ փաստաբան Լուսինե Սահակյանը, փորձելով հերթական անգամ դատարանից ճշտել Ղուկասյաններին բերման ենթարկելու հարցը, հայտարարեց, որ վկա Վարդան Ղուկասյանը ստում է: Վերջինս հիվանդ չէ եւ չի բուժվում հիվանդանոցում, քանի որ լրատվամիջոցներում կան հրապարակումներ վերջինիս հեռուստաելույթի մասին տեղական հեռուստաընկերությամբ, բացի դրանից, հունիսի 24-ին նախկին քաղաքապետը բավական մեծ ակտիվությամբ մասնակցել է Ամենափրկիչ եկեղեցու գմբեթում ծագած հրդեհի մարման աշխատանքներին: «Այս մասին կան բազմաթիվ վիդեոնյութեր, եւ դատարանը կարող է հեշտությամբ ճշտել դրանք»,- նշեց փաստաբան Հունան Բաբայանը:
Պաշտպանական կողմը հունիսի 25-ի դատավարության ժամանակ, ինչպես եւ նախորդի, դեմ արտահայտվեց դատակոչված վկաներ Անահիտ Նիկոլյանի, Մանյա եւ Վարդան Ղուկասյանների նախաքննական ցուցմունքների հրապարակմանը: Հունիսի 20-ի դատական նիստի ժամանակ փաստաբան Հունան Բաբայանը դատավոր Մարտին Սարոյանի նույն այդ որոշումը բոյկոտել էր՝ ցուցադրաբար լքելով դատական նիստերի դահլիճը, իսկ ամբաստանյալը պնդել էր, որ հատկապես Մանյա Ղուկասյանը հրավիրվի դատարան: «Բա բերեք տեսեք՝ ճանաչու՞մ եմ գոնե ես էդ աղջկան: Մեղադրանքը կարդում եմ, ոնց որ Հովհաննես Թումանյանի հեքիաթներից լինի: Ո՞վ է սպանվել՝ չես հասկանում, ու՞մ եմ խանդել՝ չեմ հասկանում»,- հայտարարել էր ամբաստանյալը եւ նշել, որ առանց փաստաբանի չի ցանկանում շարունակել դատական նիստը:
Հունիսի 25-ի դատական նիստի ժամանակ դատարանը հնարավորություն ունեցավ լսելու միայն դատակոչված վկա, ներկայումս զինծառայող Աշոտ Գինոսյանին: Վերջինս 2012 թ.-ին ընդամենը 3 ամիս աշխատել էր Շիրակացի փողոցում գտնվող ավտոլվացման կետում եւ դեպքի օրը եղել էր աշխատավայրում: Վկայի ցուցմունքը բովանդակային առումով շատ քիչ էր տարբերվում գործընկերների ցուցմունքներից: Վկան չէր ճանաչում ամբաստանյալին եւ գործի հետ կապված որեւէ էական բան ասել չկարողացավ: Պաշտպանական կողմին հետաքրքրում էր, թե դեպքի առնչությամբ քանի անգամ է հարցաքննվել վկան: «Երկու անգամ,- պատասխանեց Աշոտ Գինոսյանը,- մի անգամ հարցաքննել են, մյուս անգամը ցուցմունք եմ գրել»: Ի դեպ, ցուցմունք տալու համար Աշոտ Գինոսյանին ոստիկանություն են հրավիրել գիշերը ժամը 01-ին:
Դատավոր Մարտին Սարոյանը հունիսի 25-ի դատական նիստի ժամանակ եւս որոշեց հրապարակել բացակայող վկաների նախաքննական ցուցմունքները: Փաստաբան Լուսինե Սահակյանն առարկեց՝ նշելով, որ հատկապես Անահիտ Նիկոլյանը չի հրաժարվել դատարան գալուց: «Նա գրությամբ տեղեկացրել է, որ անկողնային հիվանդ է եւ կփորձի թեկուզ հենակներով ներկայանալ դատարան: Մենք պարտավոր ենք լսել մնացած 3 վկաներին եւս, մանավանդ որ դատարանը հնարավորություն ունի նրանց բերման ենթարկելու, սակայն, չգիտես ինչու, չի օգտվում իր այդ իրավունքից»,- նկատեց Լուսինե Սահակյանը:
Պաշտպանական կողմը դատարանին մեղադրեց կողմնապահության մեջ: «Դուք թուլություն ենք հանդես բերել հատկապես Ղուկասյաններին դատարան բերման հարցում: Դուք, հարգելի դատարան, ընդամենը մեկ անգամ քաջություն ունեցաք նրանց նկատմամբ բերման որոշում կայացնելու, սակայն դրանից հետո հետամուտ չեղաք ձեր իսկ կայացրած որոշման իրականացմանը: Դուք պետք է ինքնաբացարկ հայտնեք, որովհետեւ չեք կարող կայացնել անկողմնակալ, օբյեկտիվ որոշումներ»,- հայտարարեց փաստաբանական կողմը:
Մեղադրող կողմն առարկեց միջնորդության դեմ: Դատավորը հեռացավ խորհրդակացական սենյակ ինքնաբացարկի միջնորդությունը քննարկելու: Վերդառնալուց հետո դատարանը մերժեց փաստաբանների ներկայացրած միջնորդությունը: Կարեն Եսայանի սպանության գործով դատական նիստը կշարունակվի այսօր՝ նույն դատավորի՝ Մարտին Սարոյանի նախագահությամբ:

Адвокаты ходатайствуют о самоотводе судьи и бойкотируют судебные заседания
Бывший мэр Гюмри Вардан Гукасян и его дочь Маня Гукасян упорно избегают явки на судебные заседания по делу об убийстве Карена Есаяна. 20 июня они прислали в суд письмо, которым известили о том, что проходят лечение в хирургическом отделении гюмрийской больницы “Чермак”. Защита выразила недоумение тем, как получилось, что проходящие свидетелями по уголовному делу отец и дочь Гукасяны одновременно оказались в одном и том же отделении одной и той же больницы.
“В отношении Мани Григорян написано, что она якобы лечит аппендецит. Насколько мне известно, аппендикс просто удаляют. Я никогда не слышала, чтобы его лечили”,- отметила защитник обвиняемого Арутюна Саркисяна Лусине Саакян.
Во время судебного заседания 25 июня Лусине Саакян, пытаясь в очередной уточнить в суде вопрос о приводе Гукасянов, заявила, что свидетель Вардан Гукасян лжет: он не болен и не проходит лечение в больнице, поскольку в СМИ появились сведения о его выступлениях по местным телеканалам. Кроме того, 24 июня бывший мэр довольно активно участвовал в работах по тушению пожара на куполе церкви Аменапркич. “Имеются многочисленные видеозаписи, свидетельствующие об этом, и суд легко может уточнить эту информацию”,- отметил адвокат Унан Бабаян.
Как и на предыдущих заседаниях, 25 июня защита опять выступила против обнародования предварительных показаний свидетелей Анаит Николян, Мани и Вардана Гукасянов. На заседании 20 июня адвокат Унан Бабаян бойкотировал это решение судьи Мартина Сарояна, демонстративно покинув зал судебных заседаний. В свою очередь обвиняемый настаивал на явку в суд Мани Гукасян.
“Приведите и убедитесь, знаком я с этой девушкой или нет. Читаю обвинение, и такое ощущение, что это сказки Туманяна. Непонятно, кто убит, кого я ревновал. Ничего не понимаю”,- заявил обвиняемый, отметив, что не желает далее участвовать в судебном заседании без адвоката.
25 июня суд имел возможность выслушать только одного свидетеля – проходящего в настоящее время военную службу Ашота Гиносяна. В 2012 г. Гиносян три месяца проработал на автомойке и в день убийства находился на рабочем месте. Показания этого свидетеля мало отличаются от показаний его коллег. Свидетель не был знаком с обвиняемым и ничего существенного по делу сказать не смог.
Защиту интересовало, сколько раз был допрошен свидетель. “Два раза,- ответил Ашот Гиносян. – Один раз меня допросили, второй раз я написал показания”. Кстати, для дачи показаний Гиносяна пригласили в отделение полиции в час ночи.
На судебном заседании 25 июня судья Мартин Сароян опять решил обнародовать предварительные показания отсутствующих свидетелей. Адвокат Лусине Саакян возразила, отметив, что в частности Анаит Николян не отказывается от явки в суд. “Она прислала письмо о том, что находится на постельном режиме и попытается явиться в суд хотя бы на костылях. Мы обязаны выслушать и остальных трех свидетелей, тем более, что суд имеет возможность подвергнуть их приводу, но почему-то не пользуется этим правом”,- отметила Л.Саакян.
Сторона защиты обвинила суд в пристрастном отношении. “В вопросе привода в суд Гукасянов Вы проявили слабость. Вы, уважаемый суд, лишь один раз осмелились принять в отношении них решение о приводе, но после этого не проследили за его выполнением. Вы должны взять самоотвод, потому что не можете принимать беспристрастные, объективные решения”,- заявила сторона защиты.
Обвинение возразило против ходатайства. Суд удалился в совещательную комнату для обсуждения ходатайства о самоотводе. Вернувшись в зал заседаний, суд отклонил ходатайство адвокатов. Судебное заседание по делу об убийстве Карена Есаяна будет продолжено сегодня под председательством того же судьи Мартина Сарояна.