350 մտավորական նամակ են ստորագրել կամ՝ երբ երկրի ու ժողովրդի անվտանգությանը սպառնացող մեծագույն վտանգը Գանձասարի շրջապարսպի սալիկներն են
Կարդալով վերնագիրը՝ «Մտավորականների բաց նամակը Սերժ Սարգսյանին, Բակո Սահակյանին և Ամենայն հայոց կաթողիկոսին», ապա նայելով այն ստորագրողների պատկառելի քանակը (350 հոգի)՝ անկեղծորեն ուրախացա. վերջապես հայ մտավորականները լեթարգիական քնից զարթնել են, հասկացել են, որ Հայոց երկիրը սրընթաց ու անշեղորեն սլանում է դեպ կործանում։
Քրեաօլիգարխիկ անօրինություններն ու ավերածությունները, սարսափելի չափերի հասած արտագաղթը, դրան գումարած՝ Արցախի հարցում մեր «ռազմավարական դաշնակցի» ադրբեջանանպաստ հայտարարությունները, 1 մլրդ դոլարի հասնող ռուսական տեխնիկայի վաճառքը մեր թշնամուն, դրան զուգահեռ՝ Հայաստան ներմուծվող գազի սակագնի բարձրացումը, «Գազպրոմի» կողմից հայաստանյան մասնաբաժնի 20 տոկոսը զավթելուն ուղղված գործընթացները և Հայաստանը հայաթափելուն միտված բազում մյուս գործողությունները արթնացրել են հայ մտավորականներին...
Կարդացի նամակի առաջին տողը՝ «2011 թ. ամռանը, ռուսաստանաբնակ Լևոն Հայրապետյանը ձեռնարկեց Գանձասարի վանքային համալիրի պարիսպների սալիկապատման աշխատանքները, որն առաջացրեց մասնագիտական և հանրային վրդովմունք, բարձրացավ քննադատական մեծ ալիք` Հայաստանում և Արցախում...» ու, շատ մեղմ ասած, մնացի ապշած։ Մտածելով, որ երևի տեսողական խաբկանք է, որոշեցի մի նախադասություն էլ ընթերցել «Բաց նամակի» միջնամասից. «Ինչո՞ւ օրենքով սահմանված կարգով չի արգելվում սալիկապատումը… Ինչո՞ւ միջոցներ չեն կիրառվում Գանձասարի վանքային համալիրի պատմությունը ոչնչացնող ձեռնարկումների դեմ»…
Համամիտ եմ, պատվարժան տիկնայք և պարոնայք, պատմաճարտարապետական արժեք ներկայացնող հռչակավոր համալիրի տեսքն աղճատելն անօրինություն է, բայց, հարգելիներս, այսօր Ձեզ համար մեր ազգային լինելությանն ու երկրին սպառնող ամենամեծ վտանգն արդյո՞ք Գանձասարի շրջապարսպի սալիկապատումն է։ Ինչո՞ւ վանքի սալիկապատումն է միայն այդպես համերաշխ համախմբել Ձեզ։ Մտավորականի Ձեր սուր աչքն առնվազն վերջին 2-3 շաբաթում միայն դա նկատե՞ց։ Ուրիշ համազգային խնդիրներ ու պրոբլեմներ չկա՞ն «Հայաստան՝ երկիր դրախտավայրում»։ Հայոց հասարակական-քաղաքական, սոցիալ-տնտեսական, գիտակրթական ու մշակութային կյանքում ամեն ինչ Ok է ու մեր հանգիստ, անհոգ ու երջանիկ կյանքին միակ խանգարողը Գանձասարի շրջապարսպի սալիկապատո՞ւմն է։
Նամակը ստորագրողների մեջ, բարեբախտաբար, կան մարդիկ, ովքեր իրենց հրապարակումներում բազմիցս ահազանգել են Հայոց երկիրը դեպ կործանում տանող հիմնական խնդիրների մասին, իրենց քաղաքացիական կեցվածքով երիցս բարձր են նամակում իրենց կողքին կանգնած բազմաթիվ մտավորական կոչվածներից, ու վերոհիշյալ նամակը ստորագրելով, ապացուցում են, որ իրենք անտարբեր չեն մեր երկրի ցանկացած պրոբլեմային հարցի հանդեպ։
Իմ խոսքն ուղղված է երեք հարյուրից ավելի մյուս նամակագիրներին, ովքեր իրենց թանկագին ժամանակը զոհաբերել, համերաշխ հավաքվել ու բազում վերքերից մահամերձ «հիվանդի» մարմնի վրա գոյացած «գորտնուկի» հարցն են բարձրացնում... Հարգելիներս, շատ կներեք, բայց ինձ թվում է, որ Դուք և երկիրն ու ժողովուրդն այս պահին միանգամայն տարբեր ժամանակատարածքային «գոտում» եք ապրում։ Ձեզ բարի ժամանց եմ մաղթում ու անկեղծորեն նախանձում, որ Ձեր գոյությանն ու երջանկությանը սպառնացող միակ վտանգը Գանձասարի շրջապարսպի սալիկներն են...

Письмо 350 деятелей культуры, или когда угрожаюшей стране и народу величайшей опасностью является плитка на ограде Гандзасара
Прочитав заголовок – “Открытое письмо Сержу Саргсяну, Бако Саакяну и Католикосу Всех Армян”, а затем увидев внушительное число подписавшихся под письмом (350 человек), я искренне обрадовался: наконец-то армянская интеллигенция очнулась от летаргического сна, поняла, что Армения стремительно и неуклонно катится в пропасть.
Криминально-олигархические беззакония и разрушения, достигающая ужасающих масштабов эмиграция, плюс сделанные нашим “стратегическим союзником” проазербайджанские заявления по вопросу Арцаха, продажа нашему врагу российской техники на сумму 1 млрд долларов, параллельно этому повышение тарифа на поставляемый Армении газ, процессы, направленные на присвоение принадлежащих армянской стороне 20 процентов акций “Газпрома” и многие другие действия, направленные на исход населения из Армении, пробудили армянскую интеллигенцию...
Прочитал первую строчку письма: “Летом 2011 г. проживающий в России Левон Айрапетян начал работы по облицовке каменной плиткой ограды вокруг монастырского комплекса “Гандзасар”, что вызвало возмущение специалистов и общественности, а в Армении и Арцахе поднялась мощная волна критика...” – и, мягко говоря, оторопел. Подумав, что у меня зрительные галлюцинации, решил прочитать еще одно предложение в средней части письма: “Почему облицовка плиткой не запрещается в установленном законом порядке? Почему не принимаются меры против действий по уничтожению истории монастырского комплекса Гандзасар?”.
Согласен, уважаемые дамы и господа, искажение облика знаменитого комплекса, представляющего историко-архитектурную ценность, является беззаконием. Но неужели на сегодняшний день самой большой опасностью, угрожающей сохранению нашей нации и страны, является облицовка ограды вокруг Гандзасара? Почему только эти действия так дружно объединили вас? Только это как минимум за последние две-три недели заметил ваш острый глаз интеллигента? Разве “в райской стране Армении” нет других общенациональных задач и проблем? Неужели в общественно-политической, социально-экономической, научно-образовательной и культурной жизни страны все OК, и единственное, что мешает нашей спокойной, беззаботной и счастливой жизни, это облицовка ограды Гандзасара?
К счастью, среди тех, кто подписал письмо, есть люди, которые в своих публикациях неоднократно предупреждали о проблемах, ведущих Армению к гибели, которые своей гражданской позицией намного выше поставивших свои подписи других так называемых интеллигентов, которые, подписав это письмо, доказали, что небезразличны к любой проблеме нашей страны.
Мое слово обращено к остальным свыше тремста авторам письма, которые, пожертвовав своим драгоценным временем, дружно собрались и подняли вопрос “бородавки” на теле умирающего от многочисленных ран “больного”... Извините, уважаемые, но мне кажется, что в настоящий момент вы и страна, ее народ живете в совершенно разных пространственно-временных “зонах”.
Желаю вам приятного времяпрепровождения и искренне завидую тому, что единственной опасностью, угрожающей вашему существованию и счастью, являются плитки на ограде Гандзасара...