Բողոքի ակցիա՝ ՀՀ գլխավոր դատախազության դիմաց (լուսանկարներ)
Երկու օր առաջ 7 տարվա ազատազրկման դատապարտված Մկրտիչ Դանիելյանի հարազատները Հրազդանից եկել էին Երևան և ՀՀ գլխավոր դատախազության դիմաց բողոքի ակցիայի միջոցով արդարություն հաստատելու պահանջ էին ներկայացնում: Մկրտիչի քրոջ` Լուսինեի խոսքերով՝ իր եղբորն անհիմն և անարդար դատապարտել են մի արարքի համար, որը նա չի գործել:
Խոսքը 2008 թվականի հոկտեմբերին Աղավնաձոր գյուղի մոտակայքում տեղի ունեցած ավտովթարի մասին է: «Մերսեդես Բենց» մակնիշի ավտոմեքենան բախվել էր «ՎԱԶ 2106»-ին, որի արդյունքում երկրորդ մեքենայի մեջ գտնվող երկու ուղևորները մահացել էին: Մկրտիչ Դանիելյանը «Մերսեդեսի» մեջ է եղել: Լուսինեի խոսքերով՝ Մկրտիչը Երևան գալիս է եղել, և տեսնելով համագյուղացիներից մեկի` Գագիկ Հովսեփյանի մեքենան («Մերսեդեսը»), խնդրել է իրեն փոխադրել: Գյուղից դուրս գալու ճանապարհին էլ տեղի է ունեցել վթարը:
Լուսինեն և Մկրտիչի մյուս հարազատները միաձայն պնդում են, որ նա մեքենա վարել ընդհանրապես չգիտի, դատական փորձաքննությունը ևս վկայում է այն մասին, որ Մկրտիչը վթարի պահին գտնվելիս է եղել վարորդի կողքին, սակայն գործով դատախազ Հակոբ Մարտիրոսյանի մեղադրանքի համաձայն՝ հենց նա է եղել ղեկին, հետևաբար և մեղավոր է:
Մկրտիչի եղբոր` Մակիչի խոսքերով՝ Գագիկ Հովսեփյանը հենց սկզբից իր մեղքը խոստովանել էր, սակայն երբ Մկրտիչն ավտովթարից հետո հայտնվել էր կոմայի մեջ և կյանքի ու մահվան կռիվ էր տալիս, դատավարության ընթացքը փոխվեց:
Գագիկ Հովսեփյանը 2010 թվականին արդարացվեց, որից հետո մեղադրանք առաջադրվեց Մկրտիչ Դանիելյանին:
Գլխավոր դատախազության դիմաց բողոքի ակցիայի ժամանակ Մկրտիչի եղբայրը` Մակիչը, ով առանձնազրույց ունեցավ ՀՀ գլխավոր դատախազ Աղվան Հովսեփյանի հետ, ասաց, որ իրենք բողոքարկելու են հաջորդ դատական ատյանին, բայց եթե այս գործով շարունակի զբաղվել նույն դատախազը` Հակոբ Մարտիրոսյանը, որը, Մկրտիչի հարազատների համոզմամբ, ակնհայտ կողմնապահություն է ցուցաբերում, ապա իրենք չեն բավարարվի Հայաստանի դատարաններով ու կդիմեն Եվրադատարան:

Акция протеста перед зданием Генпрокуратуры РА (фото)
Родные Мкртича Даниеляна, приговоренного два дня назад к 7 годам лишения свободы, прибыли из Разадана в Ереван, чтобы путем проведения акции протеста перед зданием Генпрокуратуры потребовать справедливости. По словам сестры Мкртича Даниеляна Лусине, его брат необоснованно и несправедливо осужден из-за деяния, которое не совершал.
Речь идет об автомобильной катастрофе, которая произошла в 2008 году близ села Агавнадзор. Автомобиль “Мерседес Бенц” столкнулся с “ВАЗ 2106”, в результате чего находившиеся во второй машине двое пассажиров погибли. Мкртич Даниелян находился в “Мерседесе”. Он собирался ехать в Ереван, когда увидел машину своего односельчанина Гагика Овсепяна. Мкртич попросил его подвезти, однако при выезде из села произошла авария, рассказала Лусине.
Все родственники в один голос твердят, что Мкртич не умеет водить машину. Судебная экспертиза тоже подтвердила, что в момент аварии он находился рядом с водителем. Между тем прокурор Акоп Мартиросян настаивает в обвинении на том, что за рулем автомобиля находился Мкртич Даниелян, а значит именно он виноват в аварии.
По словам брата осужденного, Макича, Гагик Овсепян с самого начала признал свою вину, но когда Мкртич после аварии находился в коме и был между жизнью и смертью, ход судебного процесса изменился.
В 2010 г. Овсепяна оправдали, после чего обвинение было выдвинуто Мкртичу Даниеляну.
В ходе акции протеста Макич Даниелян, который провел беседу с генпрокурорм РА Агваном Овсепяном, сказал, что они обжалуют приговор суда. При этом он добавил, что если делом будет заниматься тот же прокурор Акоп Мартиросян, который, как утверждают родственники осужденного, проявляет явно пристрастное отношение, они не ограничатся армянскими судами и обратятся в Европейский суд.