Ազատազրկման վայրերում գտնվող անչափահասների քանակը նվազեցնելու համար անհրաժեշտ են ավելի մեծ բարեփոխումներ
Բրյուսել, 27-ը հունիսի 2013թ.: Համաձայն Եվրամիության և ՅՈւՆԻՍԵՖ-ի կողմից  թողարկված նոր զեկույցի,  որի շնորհանդեսը տեղի ունեցավ այսօր Բրյուսելում արդարադատություն երեխաների համար համաժողովի ընթացքում, Կենտրոնական և Արևելյան Եվրոպայի ու Կետրոնական Ասիայի երկրների երեխաները զգալի խոչընդոտների են հանդիպում արդարադատության հասանելիության հարցում՝ չնայած այդ ոլորտում իրականացված  կայուն և դրական բարեփոխումներին:
«Անչափահասների արդարադատությունը ԿԱԵ/ԱՊՀ-ում (Կենտրոնական և Արևելյան Եվրոպա/Անկախ պետությունների համագործակցություն). առաջընթացը, մարտահրավերները, խոչընդոտներն ու հնարավորությունները» զեկույցում նշված է, որ ազատազրկման վայրերում գտնվող անչափահասների քանակը նվազել է: Այստեղ նշված է նաև այն փաստի մասին, որ դաժան վերաբերմունքի դեպքերը, ընդհուպ մինչև խոշտանգում, գրանցվել են բոլոր երկրներում, որտեղ ուսումնասիրություն է իրականացվել: Գործնականորեն բոլոր այս երկրներում վճիռ է կայացվել նրանց առանձին խցերում տեղավորել:
Եվրամիությունն ու ՅՈւՆԻՍԵՖ-ը ողջունեցին տարածաշրջանի պետությունների, ներառյալ Եվրամիության անդամ դարձող երկրների կողմից արձանագրած առաջընթացը, որոնք ջանքեր են գործադրում բարեփոխումների շրջանակն ընդլայնելու արդարադատության գործընթացում՝ բոլոր երեխաների իրավունքների կանոնավոր պաշտպանության համար: Առավել մեծ բարեփոխումները կներառեն իշխանություների կողմից անպատժության մշակույթին վերջ դնելն ու բոլոր երեխաների համար, ովքեր հանցագործության զոհ կամ վկա են դարձել, արդարադատության հասանելիությունը:
Այս երկրներից շատերն աստիճանաբար համապատասխանեցնում են ազգային օրենսդրությունը միջազգային չափանիշներին: Հարկ է նշել, որ դատավճիռ կայացնելու կամ օրենսդրական այլ բարեփոխումները նույնպես նպաստել են վանդակաճաղերի հետևում գտնվող անչափահասների թվի նվազեցմանը:
«Չնայած արձանագրած որոշակի առաջընթացին՝ դեռևս շատ անելիքներ կան անչափահասների իրավիճակի բարելավման հարցում, երբ խոսքը գնում է երեխաների իրավունքների մասին: Անհրաժեշտ է հաղթահարել երեխաներին հաստատություններում տեղավորելու խնդիրը և առավել արդյունավետ մեխանիզմներ մշակել ընտանիքներին աջակցելու համար: Սակայն դրանք չեն մեր միակ մտահոգությունները: Կարևոր է, որ մեր հարևան երկրները ոչ միայն  հետևեն միջազգային մարդու իրավունքների չափանիշներին, այլ նաև ապահովեն վերջերս քրեական արդարադատության ոլորտում ընդունված օրենսդրության արդյունավետ կիրարկումը, որը որոշ երկրներում մեծ առաջընթաց է ապրում»,- նշեց Եվրոպայի քաղաքականության և հարևանության ընդլայնման գծով հանձնակատար Ստեգան Ֆյուլեն՝ ելույթ ունենալով համաժողովի բացման արարողությանը:
«Որքան շատ մեկուսացվեն օրենքի հետ խնդիր ունեցող երեխաները, այնքան ավելի դժվար կլինի նրանց համար վերականգման գործընթացը»,- նշեց ՅՈւՆԻՍԵՖ-ի գործադիր տնօրենի տեղակալ Յոկա Բրանդը: «Չնայած գրանցված առաջընթացին, այսուամենայնիվ, արդարադատությունը հաճախ կույր է երեխաների կարիքների հանդեպ: Արդարադատության համակարգերը պետք է վերափոխվեն այնպես, որպեսզի երաշխավորեն բոլոր երեխաների իրավունքնեըի պաշտպանությունը»:
Նախապատմությունը
Բարձրաստիճան տարածաշրջանային համաժողովին մասնակցում են շուրջ 120 պատվիրակներ, դրանց շրջանում՝ արդարադատության ոլորտի նախարարներ, մարդու իրավունքների պաշտպաններ և քաղաքացիական հասարակության, միջազգային կազմակերպությունների և Եվրոպական հանձնաժողովի ներկայացուցիչներ: Համաժողովի շրջանակներում թեմատիկ քննարկումներ են տեղի ունենում զեկույցում տեղ գտած խնդիրների վերաբերյալ, որը պատրաստվել է Եվրամիության կողմից ֆինանսավորվող եռամյա ծրագրի արդյունքում: Զեկույցի հիմքում երեխաների հետ անցկացրած հարցազրույցներն են՝ պաշտոնական բողոքների և գնահատումների հետ մեկտեղ: Ուսումնասիրությանը մասնակցել են հետևյալ երկրները՝ Հայաստան, Ադրբեջան, Վրաստան, Ղազախստան, Ղրղզստան, Մոլդովա, Տաջիկստան  և Ուկրաինա:
Իրականացված բարեփոխումների արդյունքում ընդունվել են համապատասխան օրենսդրական ակտեր և քայլեր են ձեռնարկվել անհրաժեշտ ներուժի զարգացման ուղղությամբ, ինչպես օրինակ անչափահասների արդարադատության ոլորտում ենթաօրենսդրական ակտերի վերլուծությունն ու վերանայումը, անչափահասների արդարադատության հարցերով աշխատանքային խմբի ստեղծումը գործողությունների պլաններ մշակելու համար, վերապատրաստողների վերապատրաստումը և այլընտրանքային ձևերի կիրառումը, ինչպես օրինակ գործերի արտադատական լսումը, պրոբացիան և միջամտությունը: «Խոշտանգումների և վատ վերաբերմունքի վերաբերյալ» ուսումնասիրությունը, որը ներառում էր կալանքի տակ գտնվող երեխաների կողմից զեկուցած ծեծի, բռնաբարության և ստորացման դեպքեր, նույնպես իրականացվել է ՅՈւՆԻՍԵՖ-ի, մարդու իրանվունքների պաշտպանի և քաղաքացիական հասարակության կողմից՝ ապահովելու իշխանությունների պատրաստակամությունը նման երևույթների դեմ պայքարելու համար:
Համաժողովը կավարտվի ուրբաթ օրը, որի արդյունքում պետությունները կմշակեն քաղաքական գերակայություններ հետագա քայլերի համար:

BRUSSELS, 27 June 2013 — Children in Central and Eastern Europe and Central Asia have seen steady and positive reforms in children’s rights but still face huge barriers in accessing justice, according to a new European Union-UNICEF report launched today at a conference on justice for children in Brussels
The report, Juvenile Justice in the CEE/CIS (Central and Eastern Europe/ Commonwealth of Independent States) region: Progress, Challenges, Obstacles and Opportunities, notes that across the region, fewer children are being put into prison. It also points to ill-treatment, sometimes amounting to torture, in all surveyed countries. Solitary confinement is still allowed in nearly all of them.
The EU and UNICEF welcomed moves by governments in the region, including in countries due to join the EU, to widen the scope of reforms towards systematically protecting the rights of all children in the justice process. Broader reforms will include ending the culture of impunity by authorities and giving access to justice for all children who are victims or witnesses to crimes.
Legislation in many of these countries is moving closer to international standards. Importantly, changes in legislation on sentencing and other reforms have also led to a substantial decline in the number of children languishing behind bars.
“Despite some progress, there is still scope for considerable improvement when it comes to children’s rights. There is a need to overcome the institutionalisation of children and to promote less technical term in support of families. And our concerns don’t just end there. It is essential that countries in our neighbourhood not only adhere to international human rights standards, but they must also ensure the effective implementation of recently-adopted criminal justice legislation, which in some countries is very progressive” European Commissioner for Enlargement and Neighbourhood Policy Štefan Füle said in his opening speech at the conference.
“The more children in conflict with the law are shut out of society, the harder it is for them to heal,” said Yoka Brandt, UNICEF Deputy Executive Director. “Progress has been made but justice is often blind to children’s needs. Justice systems must adjust to meet the rights of all children.”
The high level regional conference brought together some 120 justice ministers, ombudspersons and participants from civil society, international organisations and the European Commission. The gathering held debates on the issues highlighted in the report – which was based on a three-year project funded by the EU using interviews with children, in addition to official complaints and assessments. The countries covered in the research were Armenia, Azerbaijan, Georgia, Kazakhstan, Kyrgyzstan, Moldova, Tajikistan and Ukraine.
The reforms strengthen legislation and capacity building measures such as analysis and review of juvenile justice secondary laws, establishment of juvenile justice working groups to develop action plans, training of trainers and introduction of diversion, probation and mediation pilots. Research on torture and ill-treatment – child-reported beatings, rape and humiliation while in detention - was also conducted by UNICEF, ombudspersons and civil society to ensure the commitment of authorities to combat these practices.