Ազատազրկման վայրերում գտնվող անչափահասների քանակը նվազեցնելու համար անհրաժեշտ են ավելի մեծ բարեփոխումներ
Բրյուսել, 27-ը հունիսի 2013թ.: Համաձայն Եվրամիության և ՅՈւՆԻՍԵՖ-ի կողմից  թողարկված նոր զեկույցի,  որի շնորհանդեսը տեղի ունեցավ այսօր Բրյուսելում արդարադատություն երեխաների համար համաժողովի ընթացքում, Կենտրոնական և Արևելյան Եվրոպայի ու Կետրոնական Ասիայի երկրների երեխաները զգալի խոչընդոտների են հանդիպում արդարադատության հասանելիության հարցում՝ չնայած այդ ոլորտում իրականացված  կայուն և դրական բարեփոխումներին:
«Անչափահասների արդարադատությունը ԿԱԵ/ԱՊՀ-ում (Կենտրոնական և Արևելյան Եվրոպա/Անկախ պետությունների համագործակցություն). առաջընթացը, մարտահրավերները, խոչընդոտներն ու հնարավորությունները» զեկույցում նշված է, որ ազատազրկման վայրերում գտնվող անչափահասների քանակը նվազել է: Այստեղ նշված է նաև այն փաստի մասին, որ դաժան վերաբերմունքի դեպքերը, ընդհուպ մինչև խոշտանգում, գրանցվել են բոլոր երկրներում, որտեղ ուսումնասիրություն է իրականացվել: Գործնականորեն բոլոր այս երկրներում վճիռ է կայացվել նրանց առանձին խցերում տեղավորել:
Եվրամիությունն ու ՅՈւՆԻՍԵՖ-ը ողջունեցին տարածաշրջանի պետությունների, ներառյալ Եվրամիության անդամ դարձող երկրների կողմից արձանագրած առաջընթացը, որոնք ջանքեր են գործադրում բարեփոխումների շրջանակն ընդլայնելու արդարադատության գործընթացում՝ բոլոր երեխաների իրավունքների կանոնավոր պաշտպանության համար: Առավել մեծ բարեփոխումները կներառեն իշխանություների կողմից անպատժության մշակույթին վերջ դնելն ու բոլոր երեխաների համար, ովքեր հանցագործության զոհ կամ վկա են դարձել, արդարադատության հասանելիությունը:
Այս երկրներից շատերն աստիճանաբար համապատասխանեցնում են ազգային օրենսդրությունը միջազգային չափանիշներին: Հարկ է նշել, որ դատավճիռ կայացնելու կամ օրենսդրական այլ բարեփոխումները նույնպես նպաստել են վանդակաճաղերի հետևում գտնվող անչափահասների թվի նվազեցմանը:
«Չնայած արձանագրած որոշակի առաջընթացին՝ դեռևս շատ անելիքներ կան անչափահասների իրավիճակի բարելավման հարցում, երբ խոսքը գնում է երեխաների իրավունքների մասին: Անհրաժեշտ է հաղթահարել երեխաներին հաստատություններում տեղավորելու խնդիրը և առավել արդյունավետ մեխանիզմներ մշակել ընտանիքներին աջակցելու համար: Սակայն դրանք չեն մեր միակ մտահոգությունները: Կարևոր է, որ մեր հարևան երկրները ոչ միայն  հետևեն միջազգային մարդու իրավունքների չափանիշներին, այլ նաև ապահովեն վերջերս քրեական արդարադատության ոլորտում ընդունված օրենսդրության արդյունավետ կիրարկումը, որը որոշ երկրներում մեծ առաջընթաց է ապրում»,- նշեց Եվրոպայի քաղաքականության և հարևանության ընդլայնման գծով հանձնակատար Ստեգան Ֆյուլեն՝ ելույթ ունենալով համաժողովի բացման արարողությանը:
«Որքան շատ մեկուսացվեն օրենքի հետ խնդիր ունեցող երեխաները, այնքան ավելի դժվար կլինի նրանց համար վերականգման գործընթացը»,- նշեց ՅՈւՆԻՍԵՖ-ի գործադիր տնօրենի տեղակալ Յոկա Բրանդը: «Չնայած գրանցված առաջընթացին, այսուամենայնիվ, արդարադատությունը հաճախ կույր է երեխաների կարիքների հանդեպ: Արդարադատության համակարգերը պետք է վերափոխվեն այնպես, որպեսզի երաշխավորեն բոլոր երեխաների իրավունքնեըի պաշտպանությունը»:
Նախապատմությունը
Բարձրաստիճան տարածաշրջանային համաժողովին մասնակցում են շուրջ 120 պատվիրակներ, դրանց շրջանում՝ արդարադատության ոլորտի նախարարներ, մարդու իրավունքների պաշտպաններ և քաղաքացիական հասարակության, միջազգային կազմակերպությունների և Եվրոպական հանձնաժողովի ներկայացուցիչներ: Համաժողովի շրջանակներում թեմատիկ քննարկումներ են տեղի ունենում զեկույցում տեղ գտած խնդիրների վերաբերյալ, որը պատրաստվել է Եվրամիության կողմից ֆինանսավորվող եռամյա ծրագրի արդյունքում: Զեկույցի հիմքում երեխաների հետ անցկացրած հարցազրույցներն են՝ պաշտոնական բողոքների և գնահատումների հետ մեկտեղ: Ուսումնասիրությանը մասնակցել են հետևյալ երկրները՝ Հայաստան, Ադրբեջան, Վրաստան, Ղազախստան, Ղրղզստան, Մոլդովա, Տաջիկստան  և Ուկրաինա:
Իրականացված բարեփոխումների արդյունքում ընդունվել են համապատասխան օրենսդրական ակտեր և քայլեր են ձեռնարկվել անհրաժեշտ ներուժի զարգացման ուղղությամբ, ինչպես օրինակ անչափահասների արդարադատության ոլորտում ենթաօրենսդրական ակտերի վերլուծությունն ու վերանայումը, անչափահասների արդարադատության հարցերով աշխատանքային խմբի ստեղծումը գործողությունների պլաններ մշակելու համար, վերապատրաստողների վերապատրաստումը և այլընտրանքային ձևերի կիրառումը, ինչպես օրինակ գործերի արտադատական լսումը, պրոբացիան և միջամտությունը: «Խոշտանգումների և վատ վերաբերմունքի վերաբերյալ» ուսումնասիրությունը, որը ներառում էր կալանքի տակ գտնվող երեխաների կողմից զեկուցած ծեծի, բռնաբարության և ստորացման դեպքեր, նույնպես իրականացվել է ՅՈւՆԻՍԵՖ-ի, մարդու իրանվունքների պաշտպանի և քաղաքացիական հասարակության կողմից՝ ապահովելու իշխանությունների պատրաստակամությունը նման երևույթների դեմ պայքարելու համար:
Համաժողովը կավարտվի ուրբաթ օրը, որի արդյունքում պետությունները կմշակեն քաղաքական գերակայություններ հետագա քայլերի համար:

Для сокращения числа детей, содержащихся в тюрьмах, необходимы более глубокие реформы
БРЮССЕЛЬ, 27 июня 2013 г. – «Несмотря на осуществляемые последовательные реформы, детям в странах Центральной и Восточной Европы и Центральной Азии приходится преодолевать серьезные преграды при получении доступа к правосудию», - отмечается в новом докладе, который был совместно подготовлен Европейским союзом и ЮНИСЕФ и который будет представлен сегодня на открывающейся в Брюсселе конференции по вопросам правосудия в отношении детей.
В докладе «Ювенальная юстиция в регионе ЦВЕ/СНГ (Центральная и Восточная Европа и Содружество Независимых Государств): достижения, вызовы, препятствия и возможности» говорится о сокращении числа детей, содержащихся в местах лишения свободы. Однако одновременно отмечается и тот факт, что случаи жестокого обращения, вплоть до применения пыток, зафиксированы во всех странах, где проводилось исследование. Практически во всех этих странах разрешено заключение в одиночную камеру.
ЕС и ЮНИСЕФ приветствуют шаги, предпринимаемые правительствами стран региона, в том числе и стран – кандидатов в ЕС, по расширению масштабов реформ, направленных на защиту прав всех детей в процессе отправления правосудия. Осуществление таких широкомасштабных реформ позволит положить конец практике безнаказанности за нарушение прав детей и обеспечить доступ к правосудию всем детям: как жертвам, так и свидетелям преступлений.
Многие из этих стран постепенно приводят свои национальные законодательства в соответствие с международными стандартами. Важно отметить тот факт, что изменения, внесенные в местные законодательства в сфере вынесения приговоров, равно как и другие проведенные реформы, также способствовали существенному сокращению количества детей, томящихся за решеткой.
«Несмотря на некоторый прогресс, многое еще можно сделать для улучшения положения дел в области обеспечения прав ребенка. Следует положить конец институционализации детей и выработать более эффективный механизм поддержки семей. Хотя не только это вызывает нашу озабоченность. Необходимо, чтобы соседние страны не только придерживались международных стандартов в области прав человека, но и сделали все возможное для эффективного применения недавно принятых уголовных законодательств, которые в некоторых странах являются очень прогрессивными», - заявил г-н Штефан Фюле, Комиссар ЕС по вопросам расширения и европейской политики соседства, выступая на открытии конференции.
«Чем сильнее дети, находящиеся в конфликте с законом, изолированы от общества, тем труднее проходит процесс их реабилитации», - отметила г-жа Йока Брандт, заместитель Исполнительного директора ЮНИСЕФ. «Несмотря на определенные перемены к лучшему, в системе правосудия по-прежнему не учитываются потребности детей. Эти системы должны быть реформированы таким образом, чтобы в них обеспечивалось соблюдение прав всех детей».
В региональной конференции высокого уровня принимают участие 120 делегатов: министры юстиции, омбудсмены, а также представители гражданского общества, международных организаций и Европейской комиссии. В рамках конференции состоялись тематические обсуждения ряда вопросов, освещенных в докладе. Доклад был подготовлен по итогам осуществления трехлетнего проекта, реализованного при финансовой поддержке ЕС. В основу доклада легли полученные в результате исследования интервью с детьми, дополненные официальными жалобами и оценками. В данном исследовании приняли участие Армения, Азербайджан, Грузия, Казахстан, Кыргызстан, Молдова, Таджикистан и Украина.
В результате проведенных реформ были укреплены местные законодательные акты и осуществлены меры по созданию необходимого потенциала, такие как анализ и пересмотр подзаконных актов в сфере ювенальной юстиции, создание рабочих групп по вопросам ювенальной юстиции для разработки планов действий, подготовка инструкторов, применение альтернативных мер, пробации и посредничества. Многие дети рассказывали о случаях избиения, изнасилования и унижения их человеческого достоинства во время нахождения в заключении. В этой связи ЮНИСЕФ совместно с омбудсменами и представителями гражданского общества было проведено исследование, касающееся случаев пыток и жестокого обращения с детьми, с тем чтобы побудить правительства еще раз подтвердить свои обязательства по искоренению подобных явлений.
Работа конференции завершится в пятницу. По итогам работы форума правительства стран региона разработают приоритетные направления дальнейшей деятельности.