Նշանակություն չունի, թե ում մոտ ինչ բաժնետոմս կառաջանա. քննվում է գերմանացի ներդրողի բողոքն ընդդեմ Ծառուկյանի
Գերմանացի ներդրող, «Իստինվեստոր» ՍՊԸ տնօրեն Ստեֆան Լաքսհուբերի՝ ընդդեմ ԱԺ պատգամավոր Գագիկ Ծառուկյանին պատկանող «Երևանի «Արարատ» կոնյակի-գինու-օղու կոմբինատ»-ի բողոքն այսօր քննվեց ՀՀ վերաքննիչ քաղաքացիական դատարանում:
Այսօրվա նիստին ներկա էին թե հայցվորի, թե պատասխանողի ներկայացուցիչները: Դատարանը, նախագահությամբ դատավոր Արսեն Մկրտչյանի, հայցվորի ներկայացուցիչ Դավիթ Դանելյանին հարցեր ուղղեղ բերված բողոքի առնչությամբ: Դավիթ Դանելյանը նշեց, որ բողոքի հիմքը բաժնետոմսերի համախմբումն է. կատարվել է բաժնետոմսերի այնպիսի համախմբում, որի արդյունքում «ԻստԻնվեստոր»-ի1520 բաժնետոմսերը չեն կազմել 1 նոր բաժնետոմս, այսինքն` համախմբման արդյունքում չի ձևավորվել գոնե մեկ բաժնետոմս, այլ առաջացել են կոտորակային` տասնորդական բաժնետոմսեր: Մինչդեռ կոտորոկային բաժնեմասի գոյությունը գործնականում հնարավոր չէ:
Սակայն, փաստորեն, համախմբան արդյունքում նոր բաժնետոմսեր են առաջացել ընկերության մեծ փայատերերի մոտ, այն է` «Մուլտի գրուպի» և Գագիկ Ծառուկյանի: Առաջին ատյանի դատարանը, դատավոր Ա. Մելքումյանի գլխավորությամբ, վճռում նշել է, որ պարտադիր չէ, որ ամբողջական բաժնետոմս առաջանար «ԻստԻնվեստոր»-ի մոտ:
Կոնյակի գործարանի ներկայացուցիչ Դավիթ Մանթաշյանը նշեց, որ բաժնետոմսերի համախմբման ժամանակ ընտրվել է գործակից, դրանով էլ առաջնորդվել են. «Դրա արդյունքում կոտորակային բաժնետոմսեր կառաջանային, թե չէին առաջանա, ում մոտ ինչպիսի բաժնետոմսերի քանակ կառաջանար` ամբողջական, թե կոտորակային, դա արդեն որևէ նշանակություն չուներ»,- ասաց Դավիթ Մանթաշյանը:
Հաջորդ խախտումը Դավիթ Դանեիլյանը նշեց ընկերության բանժնետոմսերը ընկերության զուտ ակտվիների արժեքի հաշվարկմամբ գնահատելուն: Գույքի շուկայական արժեքի մասին «Անիկոմ» ՍՊԸ-ի վերաբերյալ գնահատումը դատարանը հաշվի չի առել, մինչդեռ, ըստ գնահատման, կոմբինատի գույքի շուկայական արժեքը ավելին է, քան նշված է ընկերության հաշվապահական փաստաթղթերում: Դավիթ Դանելյանը նշեց, որ դատարանը անտեսել է այդ ապացույցը:
Դատարանը չավարտեց հարցերը, սակայն քանի որ այլ դատական նիստ կար նշանակված այդ ժամին, հետաձգեց «ԻստԻնվեստորի» բողոքի քննությունը մինչը հուլիսի 12-ը:
Հիշեցնենք՝ գերմանացի ներդրողը սկսել է պայքարը Գագիկ Ծառուկյանի դեմ՝ կոմբինատում ունեցած իր բաժնետոմսերից զրկվելու պատճառով: Կենտրոն և Նորք-Մարաշ համայնքների ընդհանուր իրավասության դատարանը, նախագահությամբ դատավոր Արայիկ Մելքումյանի, վճռել էր «ԻստԻնվեստոր» ՍՊԸ-ի` «Երևանի «Արարատ» կոնյակի-գինու-օղու կոմբինատ» ՓԲԸ-ում ունեցած 1520 հատ բաժնետոմսերի նկատմամբ սեփականության իրավունքը վերականգնելու պահանջների մասով հայցը մերժել` անհիմն լինելու հիմքով: Միևնույն ժամանակ վճռել էր «ԻստԻնվեստոր»-ի օգտին բռնագանձել 14.8 մլն դրամին մոտ գումարը` որպես բաժնետոմսերի համախմբման հետևանքով ստացված կոտորակային բաժնետոմսի հետգնման արդյունքում բաժնետիրոջը վճարման ենթակա գումար:

Не имеет значения, у кого какие акции образуются: рассматривается жалоба немецкого инвестора против Царукяна
В Апелляционном гражданском суде РА сегодня рассматривалась жалоба немецкого инвестора, директора ООО “ИстИнвестор” Стефана Лаксхубера против Ереванского коньячно-винно-водочного комбината “Арарат”, принадлежащего депутату Национального Собрания РА Гагику Царукяну.
На сегодняшнем заседании присутствовали представители как истца, так и ответчика. Суд под председательством судьи Арсена Мкртчяна адресовал представителю истца Давиду Даниеляну вопросы по жалобе. Д.Даниелян отметил, что в основе жалобы лежит консолидация акций, в результате которой 1520 акций “ИстИнвестора” не составили одну новую акцию, образовались дробные акции с десятыми долями. Между тем на практике существование дробных акций невозможно.
Представитель комбината Давид Манташян отметил, что при консолидации акций был избран коэффициент, которым они и руководствовались, поэтому не имеет значения, у кого какое число акций образовалось – целое или дробное.
Следующее нарушение, на которое указал Давид Даниелян, касалось оценки акций компании путем расчета стоимости ее активов. Суд не учел оценку рыночной стоимости имущества, произведенную ООО “Аником”, между тем, согласно оценке, рыночная стоимость имущества комбината выше стоимости, указанной в бухгалтерских документах компании. Даниелян отметил, что суд проигнорировал это доказательство.
Суд, не изучив все вопросы, отложил рассмотрение жалобы “ИстИнвестора” до 12 июля.
Напомним, что немецкий инвестор начал борьбу против Гагика Царукяна после того, как лишился принадлежащих ему акций комбината. Суд общей юрисдикции административных округов Кентрон и Норк-Мараш под председательством судьи Араика Мелкумяна решил отклонить иск ООО “ИстИнвестор” по части требований о восстановлении права на собственность в отношении принадлежащих ему 1520 акций ЗАО “Ереванский коньячно-винно-водочный комбинат “Арарат” за его необоснованностью. Вместе с тем суд решил взыскать в пользу “ИстИнвестора” 14,8 млн в качестве суммы, подлежащей выплате акционеру в результате выкупа дробных акций, образовавшихся вследствие их консолидации.