Հովնանյան կրթաթոշակ՝ հայ ուսանողներին
«Հրայր և Աննա Հովնանյան հիմնադրամը» ստեղծվել է 1986 թվականին Միացյալ Նահանգներում ամերիկահայ բարերարներ Հրայր և Աննա Հովնանյանների կողմից: Այդ ժամանակից ի վեր Հիմնադրամը իրագործում է տարաբնույթ բարեգործական ծրագրեր տարբեր ոլորտներում, այդ թվում` կրթական ոլորտում:
Հիմնադրամի երևանյան մասնաճյուղը բացվել է Հայաստանի մայրաքաղաք Երևանում, դեռևս 2006 թվականին: Այստեղ նույնպես Հիմնադրամը հաջողությամբ իրականացնում է մի շարք բարեգործական ծրագրեր, ինչպիսիք են` «Հրայր և Աննա Հովնանյան» Բիզնես-կենտրոնի կառուցումը, որը հյուրընկալում է բազմաթիվ հասարակական կազմակերպությունների, Երևանի կենտրոնի Աբովյան-Սայաթ-Նովա փողոցների խաչմերուկում գտնվող եկեղեցական համալիրի կառուցումը, որը ներառում է հայրապետական նստավայր և Սուրբ Աննա եկեղեցին: Հիմնադրամը նաև կրթաթոշակներ է տրամադրում հայերին` հնարավորություն տալով սովորել արտերկրի համալսարաններում, և այս տարվանից սկսած` կրթաթոշակներ է տրամադրում տեղական համալսարանների ուսանողներին, ովքեր ունեն բարձր առաջադիմություն, սակայն ի վիճակի չեն վճարել իրենց ուսման վարձը:
Անցած տարի` 2012 թվականին, Հիմնադրամի երևանյան գրասենյակը ստացավ մոտ 30 դիմում, որոնցից 13–ը հաջողությամբ ընդունվեցին և հատկացվեց մոտ 140.000 ԱՄՆ դոլար: Այս տարի տարբեր համալսարանների տրամադրվել է 185.000 ԱՄՆ դոլար ` օգնելով հայ ուսանողներին վճարել ուսման վարձը և կեցարանային ծախսերը: Տարբեր գիտելիքներ ունեցող դիմորդներ ներառվեցին վերջնական ցուցակում, որոնց թվում էին մաթեմատիկոսներ, ՏՏ (տեղեկատվական տեխնոլոգիա) մասնագետներ, ֆիզիկոսներ, իրավաբաններ, բանասերներ, երաժիշտներ և այլոք, քանի որ չկան ուսումնական աստիճանի սահմանափակումներ. նրանք կարող են լինել բակալավրիատի ուսանողներ, շրջանավարտներ, ինչպես նաև հետբուհական ծրագրի ուսանողներ:
Բոլոր այն ուսանողները, ովքեր ստացել են Հովնանյան կրթաթոշակը, ապացուցել են արտասահմանում հայ գիտնականի կոչմանը լիովին արժանի լինելը` ցուցաբերելով բարձր առաջադիմություն, ստանալով գերազանց գնահատականներ և դասախոսների գովասանքներ: Բարձր մտավոր կարողությունները և նոր բարձունքների հասնելու ներուժը մեր ազգի բնորոշ հատկանիշներից են: Անկասկած, բոլոր այդ ուսանողները արտասահմանում կստանան բարձրագույն կրթություն և անհրաժեշտ հմտություններ`ապագայում մեծ ներդրում ունենալով մեր երկրի զարգացման գործում: Ուսման ողջ ընթացքում և այն բարեհաջող ավարտելուց հետո, Հովնանյան Հիմնադրամի կրթաթոշակ ստացողները կապ են պահպանում երևանյան մասնաճյուղի գրասենյակի հետ և շարունակաբար ապահովում են հետադարձ կապով:
Նշենք մի քանիսին`
- Լևոն Ավանեսյան` երկու անգամ ստացել է Հովնանյան կրթաթոշակ 2012-2013թթ. և 2013-2014թթ. ուսումնական տարիների համար: Նա ունի ամենաբարձր թվանշանը Տորոնտոյի համալսարանում, GPA 4/4, և ահա թե ինչ է նա ասում.
«Ես մեծապես շնորհակալ եմ «Հրայր և Աննա Հովնանյան» հիմնադրամին ինձ 2012-2013 թթ. ուսումնական տարվա կրթաթոշակը տրամադրելու համար: Հովնանյան կրթաթոշակը ինձ հնարավորություն տվեց ուսում ստանալ Տորոնտոյի համալսարանում` աշխարհի լավագույն համալսարաններից մեկում: Դա իսկապես մեծ աջակցություն էր ինձ` ստանալ որակյալ կրթություն, ձեռք բերել գիտելիքներ և հմտություններ: Սա ինձ հնարավորություն է տալիս դառնալ բարձր մակարդակի մասնագետ և լավագույն կերպով ծառայել Հայաստանին: Ես շատ լավ եմ գիտակցում այն, որ Հովնանյան կրթաթոշակ ստանալը մեծ արտոնություն է: Սա մեծապես դրդում և պարտավորեցնում է ինձ անել հնարավորինս` պահելով բարձրագույն չափանիշները և հայ ուսանողների ու Հովնանյան հիմնադրամի կրթաթոշակ ստացողների լավագույն համբավը»:
- Նարեկ Միսակյան` երկու անգամ ստացել է Հովնանյան կրթաթոշակ 2012-2013 թթ. և 2013-2014 թթ. ուսումնական տարիների համար: Նա ունի գերազանց առաջադիմություն Լոնդոնի համալսարանական քոլեջում (Մեծ Բրիտանիա), և ահա թե ինչպես է նա խոսում իր փորձի մասին.
«Որակյալ կրթությունն իմ երազանքն էր և նպատակը, որին ես փորձում էի հասնել դեռևս դպրոցական տարիներից: Ես իմ առաջին քայլերը կատարեցի 13 տարի առաջ, երբ ընդունվեցի Անանիա Շիրակացի վարժարան և որտեղ, ավելի ուշ, ստացա լիակատար ուսումնական գերազանցության կրթաթոշակ: 2007 թվականին շահեցի Համաշխարհային Կապ Կրթաթոշակը Թայլանդի Ռեջենտ դպրոցում և այդ ժամանակից ի վեր վայելում էի ուսումնառության ամեն մի րոպեն: Անցած տարի սովորելու հրավեր ստանալով Լոնդոնի համալսարանական քոլեջի Տնտեսագիտության, Բիզնեսի և Արևելյան Եվրոպայի գիտությունների ֆակուլտետից` ես ֆինանսական աջակցության կարիք ունեի այնտեղ իմ ուսումը ստանալու համար: «Հրայր և Աննա Հովնանյան» հիմնադրամի կրթաթոշակը ինձ ոչ միայն հնարավորություն տվեց սովորելու բարձր ցուցանիշ ունեցող համալսարանում, այլև հավատ ներշնչեց, որ յուրաքանչյուր թունելում լույս կա: Ես հպարտանքով և պատասխանատվության խորին զգացումով գնահատում եմ այս պատվավոր հնարավորությունը: Կրթաթոշակի ստացող լինելն իմ մեջ վստահություն ներշնչեց իմ ունակությունների հանդեպ և հավատ, որ կարող եմ հաջող կարիերա ստեղծել իմ ձեռք բերած գիտելիքներով: Այն ոգեշնչեց և սովորեցրեց ինձ, որ ես չպետք է սահմանափակեմ ինձ մեծ հնարավորություններից: «Հրայր և Աննա Հովնանյան» հիմնադրամի կրթաթոշակն ինձ շատ օգնեց` բարձրացնելով իմ ինքնավստահությունը և վստահեցրեց ինձ, որ ես կարիերայի ճիշտ ուղի եմ ընտրել:
Լոնդոնի համալսարանական քոլեջում բարձրագույն կրթություն ստանալուց հետո, ես կգործադրեմ իմ բոլոր ջանքերը Տնտեսագիտության և Բիզնեսի ոլորտում լավ մասնագետ դառնալու համար` օգտագործելով իմ փորձը և որակավորումները իմ աշխատանքում հանուն Հայաստանի և հայ համայնքի:
Ես կցանկանայի ընդգծել, որ «Հրայր և Աննա Հովնանյան» հիմնադրամի կրթաթոշակը մեծ դեր է խաղում Լոնդոնի համալսարանական քոլեջում իմ սկսած ուսման մեջ և Հայաստանում իմ երազանքների և պլանների իրականացման գործում»:
- Կրթաթոշակի մեկ այլ ստացող Էդուարդ Բադալյանը, ով այս տարի բարեհաջող ավարտում է Փենսիլվանիայի համալսարանը, գրում է.
«Իմ մանկության ընթացքում ես շատ եմ կարդացել հայ գործարարներ և բարեգործներ Գալուստ Գյուլբենկյանի, Ալեքսանդր Մանթաշևի և այլոց մասին: Ես շատ էի տպավորված իրենց մարդասիրությունից: Մարդիկ, ովքեր սիրում և փորձում էին օգնել սեփական ազգին, երիտասարդ սերնդին, հեռանկար ունեցող ուսանողներին` աջակցելով նրանց կրթությանը աշխարհի լավագույն համալսարաններում: 20 տարի է անցել և ես հնարավորություն եմ ստացել շարունակելու իմ կրթությունը Միացյալ Նահանգների և աշխարհի լավագույն համալսարաններից մեկում և ես կարծում եմ, որ տասնամյակներ հետո մենք դեռ ունենք այնպիսի հայ բարերարներ, ինչպիսիք են` Հովնանյանները: Հրայր և Աննա Հովնանյանների կրթաթոշակը թե բարոյապես, թե ֆինանսապես օգնեց ինձ սովորել Փենսիլվանիայի համալսարանի Ֆելսի կառավարական ինստիտուտում` հասնելու իմ երազանքներին և ավելի ուշ օգտագործել ձեռք բերված գիտելիքները և փորձը Հայաստանի պայծառ ապագայի համար: Ես ցանկանում եմ իմ խորին երախտագիտությունն արտահայտել Հովնանյան կրթաթոշակ ստացողների շարքում ինձ ընդգրկելու համար: Ես շատ շնորհակալ եմ Հովնանյանին` արտերկրում հայ ուսանողների կրթական գործընթացին աջակցելու համար»:
- Անուշ Չուբարյանը կրթաթոշակ ստացողներից մեկն է, ով շուտով կստանա իր գիտությունների թեկնածուի կոչումը և ստացել է Հովնանյան կրթաթոշակը վերջին 3 տարիների ընթացքում: Ահա նրա արձագանքը.
«Ես Հարավային Կալիֆորնիայի համալսարանի Կրթական Առաջնորդության և Քաղաքականության ոլորտի ասպիրանտ եմ: Ես կրթական ոլորտում իրականացրել եմ միջազգային համեմատական հետազոտություն որը չափազանց հետաքրքիր է և կարևոր է իմ ուսումնասիրության ոլորտի համար: Իմ հետազոտությունը բարեհաջող իրականացնելու համար ես պետք է լրացնեի 69 կրեդիտ ժամ: Ես դիմեցի Հովնանյան հիմնադրամին` աջակցելու ինձ ուսման վարձի վճարման հարցում և ես դրական պատասխան ստացա Հիմնադրամից: Հիմնադրամի աջակցությամբ` ես կարողացա ավարտել իմ հիմնական կուրսային աշխատանքը և տպագրել երկու հոդված: Այժմ, Հիմնադրամը աջակցում է իմ թեզի կրեդիտ/ժամերի հավաքագրման հարցում, որը ուղղակիորեն կապված է իմ հետազոտության հետ: Ես շատ շնորհակալ եմ Հրայր և Աննա Հովնանյան Հիմնադրամին օգնության ձեռք մեկնելու համար»:
- Կրթաթոշակի մեկ այլ ստացող Էդգար Բաբլումյանը, ով դաշնակահար է և սովորում է Լյուցերնի Երաժշտական Համալսարանում, կիսվեց իր զգացմունքներով.
«Լինելով Երևանի Պետական Կոնսերվատորիայի ուսանող` ես վարպետության դասեր եմ ստացել հանրահայտ դաշնակահար Կոնստանտին Լիֆշիցից: Այդ օրվանից ես երազել եմ ուսանել իր մոտ: Եվ միայն «Հրայր և Աննա Հովնանյան» Հիմնադրամի շնորհիվ իրականացավ իմ երազանքը. ես այժմ Լյուցերն Համալսարանի ուսանող եմ և սովորում եմ պրոֆեսոր Կոնստանտին Լիֆշիցի մոտ: Ես հպարտ եմ, որ Շվեյցարիայում սովորելու ոչ այդքան երկար ժամանակահատվածում ես բազմաթիվ հնարավորություններ ստացա աճել որպես երաժիշտ: Ձեր ֆինանսական աջակցության շնորհիվ ես կարողացա բացահայտել իմ բոլոր հմտությունները»:
Բոլոր այս կարևոր արձագանքները մեր ազնիվ աշխատանքի լավագույն խթանիչներն են, որը հետագայում մեծապես կնպաստի մեր երկրի բարեկեցությանը:
Այս տարի Հովնանյան Հիմնադրամը կրթաթոշակներ հանձնեց շուրջ 30 դիմորդների` գրեթե երկու անգամ ավելի անցած տարվա համեմատ: Այդ թիվն իր մեջ ներառում է նաև Հայաստանի պետական համալսարանների ուսանողների: Չնայած նրան, որ արտերկրի համալսարանների կրթաթոշակների դիմումների ներկայացման վերջնաժամկետն անցել է և կվերսկվի միայն հաջորդ տարվա սկզբին, սակայն այն ուսանողները, ովքեր սովորում են տեղի պետական համալսարաններում, դեռ կարող են դիմել մինչև սույն տարվա հուլիսի 15-ը:
2014-2015 ուսումնական տարվա համար դիմումների ներկայացման ժամկետը կվերսկվի 2014թ. փետրվարին:
Ամփոփելով մեր հաղթանակները` մեր երևանյան գրասենյակը կարող է հպարտորեն հայտարարել, որ մեր նվիրատվությունները լիովին արդարեցվում են և կրթաթոշակ ստացողները, ովքեր սովորում են այժմ արտերկրում, միանշանակորեն կվերադառնան իրենց հայրենիք և նոր գիտելիքներով ու հմտություններով զինված կծառայեն ի շահ մեր ժողովրդի:
Ավելի մանրամասն տեղեկությունների համար, խնդում ենք կապնվել մեզ հետ հետևյալ էլ. հասցեով` [email protected] կամ հետևել լուրերին մեր կայքում` www.hovnanianfoundation.am

Hovnanian Foundation Grants 30 Scholarships This Year
“Hirair and Anna Hovnanian Foundation” was established in US in 1986 by American Armenian philanthropists Hirair and Anna Hovnanian. Since then Foundation has been realizing various charitable programs in various spheres, including education.
Foundation’s Armenia branch was opened in Yerevan, Armenia, back in 2006. Here as well Foundation has been successfully carrying out several charitable projects, such as construction of “Hirair and Anna Hovnanian” Business Centre, which hosts many NGOs, construction of an ecclesiastical complex consisting of a pontifical residence and “Saint Anna” church on the crossroad of Abovyan and Sayat Nova streets in downtown Yerevan, scholarship awards to promising Armenians admitted to universities abroad, and beginning this year also scholarships for the students from local universities, who have high academic performance, but are not able to cover tuition expenses themselves.
Last year, 2012, Foundation’s Yerevan office processed over 30 applications, out of which 13 were successfully accepted and about $140,000 was distributed. For this year, $185,000 was projected to different universities to help Armenian students to cover tuition and board expenses. Applicants with various backgrounds were included in the eligibility list; among those were mathematicians, IT specialist, physicists, lawyers, philologists, musicians, etc. as there are no restrictions on the pursuit degree, it could be undergraduate, graduates as well as postgraduate.
All the students, who have received Hovnanian scholarship proved to be richly worthy holders of Armenian scholars abroad by showing high academic performance and getting excellent marks and professor recommendations. Intelligence and potential for reaching new heights are the peculiar features of our nation. No doubt, all those students will get high quality education and required skills abroad for making future contribution toward development of our country. Throughout studies and after successful graduation Hovnanian Foundation scholars tend to stay in touch with the Yerevan branch office and continuously provide with the feedback. To quote a few:
Levon Avanesyan, twice received Hovnanian scholarship for academic years of 2012/2013 and 2013/2014, holds the highest grade in the class at the University of Toronto, GPA 4/4, and here is what he says.
“I am extremely thankful to the “Hirair and Anna Hovnanian Foundation” for the scholarship provided to me for the academic years 2012-2013. Hovnanian scholarship has given me a possibility to start studies at the University of Toronto (UofT), one of the best universities in the world. It has been a really great support for me towards getting a quality education, acquiring knowledge and skills. This provides me with an opportunity to become a professional of the highest level and to serve Armenia the best possible way. I understand very well that being awarded with Hovnanian scholarship is a big privilege. This highly motivates and obliges me to do my best for keeping up the highest standards and best reputation of Armenian students and Hovnanian's scholars.”
Narek Misakyan, twice received Hovnanian scholarship for academic years of 2012/2013 and 2013/2014, shows excellent performance at University College London, UK, and here is how he expresses his experience with Hovnanian foundation:
“Quality education has been my dream and a goal I have tried to reach since my school years. I took the first step 13 years ago, when I was admitted to Anania Shirakatsi Lyceum and where I was later on awarded a Full academic excellence Scholarship. In 2007, I won a Global Connect Scholarship at The Regent’s School, Thailand and since then I have enjoyed every minute of learning. Last year, having an unconditional offer from the University College of London, Faculty of Economics and Business with East European Studies, I needed a financial assistance to be able to obtain my studies there. The Hirair and Anna Hovnanian Foundation Scholarship has not only given me the chance to study at the top rated university, but faith that at the end of every tunnel there is light. I cherish this honorable opportunity with a pride and deep sense of responsibility. Being a scholarship recipient gave me great confidence in my abilities and made me believe that I could make a successful career out of what I studied. It has encouraged me and taught me that I should not limit myself from great opportunities. The Hirair and Anna Hovnanian Foundation Scholarship helped me a lot in raising my self confidence and was a confirmation that I am following a good path in my career.
After receiving high quality education at the University College of London I will exert all my efforts to become a good specialist in Economics and Business area by using my experience and qualities in my work for the sake of Armenia and the Armenian community.
I would like to emphasize that The Hirair and Anna Hovnanian Foundation Scholarship plays a huge role in starting my studies at the University College of London and for the realization of my dreams and plans in Armenia.”
Another recipient – Eduard Badalyan, who is successfully graduating University of Pennsylvania this year writes:
“During my childhood I read a lot about Armenian businessmen and philanthropists Calouste Gulbenkian, Alexander Mantashev and others. I was very impressed how they were humanist, people who loved and tried to help own nation, young generation, prospective students, supporting their education at the best Universities in the World. Passed 20 years and I got opportunity to continue my education at one of the best Universities in United States and in the World and I found out that after decades we still have Armenian philanthropists such as Hovnanians. Hrair and Anna Hovnanian scholarship helped both in morally and financially to study at Fels Institute of Government, University of Pennsylvania to reach to my dreams and later use the knowledge and experience for the bright future of Armenia. I want to express my deepest gratitude for selecting me for one of the recipients of Hovnanian scholarship. I am very grateful for Hovnanian’s support to Armenian student education process in overseas.”
One of the scholars – Anush Chubaryan, who soon will get her Ph.D, has been receiving Hovnanian scholarship during the past 3 years, and here is her feedback:
“I am a PhD student at the University of South Carolina in the field of Educational Leadership and Policy. I have undertaken an international comparative research in the field of education, which is very interesting and important for my field of study. To be successful in my research I had to be enrolled in 69 credit hours. I applied to Hovnanian Foundation to support me with my tuition and I received a positive response from the Foundation. With the support of Foundation I could complete my main coursework and publish two articles. Currently the Foundation supports my enrollment in my dissertation credit hours, which is directly related to my research. I am very thankful to Hirair and Anna Hovnanian Foundation for this great hand of help. “
The other scholar who is a pianist and studies in Lucern University of Music – Edgar Bablumyan, shared his feelings:
“Being a student of the Yerevan State Conservatory I passed a master class at a world-known pianist Konstantin Lifschitz. Since then I had a dream to study in his class. And only thanks to the Hirair and Anna Hovnanian Foundation my wish has come true – I am a student of the Lucerne University in the class of Prof.Konstantin Lifschitz. I am proud that within this not a long period of my study in Switzerland I used to have lot of chances to grow as a musician. Due to your financial support I am able to reveal all my abilities. “
All those valuable feedbacks are the best incentives to continue the noble work, which will definitely serve to the welfare of our country.
This year Hovnanian Foundation granted scholarships to about 30 applicants, exceeding last year’s number by almost two times, including the students from Armenian state universities. Although application submission deadline for foreign university scholars for this year is up and shall resume only in the beginning of the next year, students studying at local state universities are still eligible to apply till July 15, 2013.
Applications’ submission for the academic year 2014-2015 will open again in the beginning of February, 2014.
Summarizing our accomplishments so far, our office can proudly state that our contributions are fully justified and those of our scholars who are currently studying abroad will definitely return to their motherland and serve the interests of our people armed with new knowledge and skills.